Miasto Łuków na wniosek pasażerów wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy autobusów. A mieszkańcy z kolejnych osiedli proszą, by autobusy kursowały również u nich.
Pasażerowie nie muszą płacić za bilety, to miasto wzięło na siebie koszty zorganizowania transportu publicznego. Korekta rozkładu obowiązuje od poniedziałku.
Na linii Ł2 pierwszy kurs z ulicy Wereszczakówny w kierunku dworca PKP zaplanowano już o godz. 5. Natomiast ostatni autobus będzie odjeżdżać z dworca o godz. 20:45. Na linii Ł3 pierwszy kurs z ulicy Łapiguz zaplanowano o godz. 5:00. A ostatni autobus będzie odjeżdżać z ulicy Farfak o godz. 22:35.
– Te modyfikacje wynikają z monitów mieszkańców. Pewnie wszystkich nie uda się zadowolić, ale staramy się, by jak najwięcej osób korzystają z komunikacji publicznej – podkreśla burmistrz Piotr Płudowski.
O korektę rozkładu wnioskował też radny Arkadiusz Pogonowski (Alternatywa dla Łukowa): – Cieszę się, że burmistrz szybko zareagował. Ja zabiegałam o zmiany dla mieszkańców z osiedli Nowego Łukowa i Sienkiewicza. Chodziło o kurs poranny o 7.35 w kierunku dworca PKP oraz popołudniowy z PKP na Wereszczakówny – wylicza radny.
Ale mieszkańcy innych ulic, m.in. z osiedla Zbożowa, też proszą o kursy autobusów. – Mieszka tu bardzo dużo dzieci uczęszczających do szkół, przedszkoli i pomogłoby to wszystkim, chociażby w kwestii bezpieczeństwa, bo niestety dużym szczęściem trzeba nazwać przejście na drugą stronę ulicy przed torami, idąc od strony ulicy Zbożowej – zwraca uwagę jeden z mieszkańców tego osiedla. Przystanek znajduje się za torami. – Dla rodziców i dzieci byłaby to ogromna pomoc i udogodnienie, ale także dla osób starszych, które wracają z zakupów.
Miasto nie wyklucza kolejnych korekt w rozkładzie.
Przypomnijmy, że pierwszy autobus komunikacji miejskiej wyjechał na ulice tego 29-tysięcznego miasta 19 czerwca ubiegłego roku. Pilotażowo samorząd wprowadził dwie linie, jedną nad zalew Zimna Woda, a drugą na dworzec PKP. Uruchomienie transportu publicznego było obietnicą wyborczą burmistrza Piotra Płudowskiego. Za kursy odpowiada miejscowy PKS, a miasto rozlicza się z powiatem, który jest właścicielem spółki. W styczniu, samorząd uruchomił trzecią bezpłatną linię autobusową. Ł3 można dojechać z ulicy Łapiguz na ulicę Farfak. W 2021 roku, miasto wydało 200 tys. zł na bezpłatną komunikację, w tym roku na ten cel zabezpieczono prawie 800 tys. zł.