Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lutego 2018 r.
15:29

100 lat temu w Lublinie. Jakie problemy mieli mieszkańcy miasta

Głos Lubelski, 6 stycznia 1918 roku
Głos Lubelski, 6 stycznia 1918 roku (fot. Zbiory WBP w Lublinie)

W styczniu 1918 roku mieszkańcy Lublina zmagali się z biedą. Mimo tego pomału rozwijał się handel i kwitło życie kulturalne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tamtym czasie Lublin znajdował się w zaborze austriackim, a jedną z głównych gazet w mieście był „Głos Lubelski”. Reklamował się w taki sposób: „Największe, najpoczytniejsze i najtańsze z pism prowincyonalnych w Królestwie Polskim. Wychodzi codziennie w Lublinie”.

Bitwy i pertraktacje

Redaktorzy gazety poświęcali pierwsze strony sytuacji międzynarodowej. W wydaniu z 2 stycznia czytamy: „Na południowy wschód od Monchy złamał się silny angielski atak wywiadowczy. Na południe od Marcong rozszerzono w mniejszych walkach zdobyty 30 XII teren, liczba jeńców powiększyła się o kilku oficerów i 70 żołnierzy. Na północ i wschód od St. Michel dość żywa czynność artylerii”.

Pod koniec miesiąca sporo uwagi poświęcano pertraktacjom pokojowym w Brześciu Litewskim. Pojawił się też artykuł dyskusyjny poświęcony Powstaniu Styczniowemu. „Ilekroć wybija rocznica wielkich dni historyi naszej, tylekroć wypowiada uczucie polskie w postaci obchodów” – czytamy.

Akcje charytatywne

Lublin żył jednak własnym życiem, a jego mieszkańcy często zmagali się z biedą. Przejmującą notkę można znaleźć w wydaniu z 5 stycznia: „11-letnia sierotka, która podczas wojny straciła obojga rodziców zwraca się za naszym pośrednictwem z gorącą prośbą do serc litościwych za ofiarowanie jej pary używanych bucików, żeby mogła chodzić do szkoły. Może by kto miał stare dziecinne obuwie na sprzedaż. Opiekunowie gotowi są wydać na ten cel 30 koron. Więcej nie są w możności. Łaskawe ofiary przyjmuje Administracya Głosu”.

Dziennikarze zachęcali mieszkańców do włączania się w akcje charytatywne. W jednym z wydań pojawiła się sentencja „Nie zapominajmy o cierpiących głód i nędzę”. Namawiano także do składania ofiar na rzecz szkół polskich na Kresach.

Pas transmisyjny

Innym problemem była przestępczość. 18 stycznia „Głos Lubelski” poinformował o kradzieży pasa transmisyjnego z fabryki maszyn rolniczych w Lublinie. Straty oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy koron. Z kolei w podlubelskich Bełżycach kilku sprawców napadło na dom Stanisława Walczaka.

O ludzkich dramatach pisano w zupełnie inny sposób, niż robi się to współcześnie: „Jan Sikora, syn Stanisława, zamieszkały w domu nr 12 przy ulicy Przemysłowej w Lublinie uległ silnemu zaczadzeniu. Lekarz skontaktował śmierć Sikory”. „Głos Lubelski” informował też o wypadku 76-letniej nauczycielki, która „poślizgnęła się, sfichnęła nogę i trafiła do szpitala szarytek”.

Król Migdałowy

Mimo problemów rozwijało się życie kulturalne. W noworocznym wydaniu „Głos Lubelski” zapowiadał, że w kinoteatrze „OAZA” będzie można zobaczyć „Kto jest bez grzechu - efektowny i ciekawy dramat z życia”. Następnego dnia dziennikarze polecali „I któż nie ma krzyża i cierpień” - dramat z Egede Nissen. Z kolei 6 stycznia w Sali Resury Kupieckiej odbyła się „Wielka Zabawa Król Migdałowy”.

Na pierwszych stronach gazety często pojawiały się reklamy Lubelskiego Biura Handlowego. Polecano zakupy węgla drzewnego oraz drzewa sosnowego i brzozowego. Sprzedawano też m.in. miód, marmoladę i syrop miodowy, a biuro zapewniało dostawę towarów. Mieściło się na Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu obecnej siedziby Sądu Okręgowego.

Poczynania kulturalne

19 stycznia lubelski magistrat ogłosił, że szuka do pracy budowniczych, inżynierów i techników. Skomentowano to w taki sposób: „W mieście naszem zanosi się na jakieś wielkie poczynania kulturalne, coś ma się dziać na wielką skalę gospodarki europejskiej”.

Z kolei kilka dni wcześniej w sali posiedzeń Rady Miejskiej doszło do pożaru: „Zapaliła się od pieca podłoga i belki. Gaszenie było trudne, aby nie uszkodzić malowideł na sali”. Działalności Rady także poświęcano sporo uwagi. Jedno z posiedzeń odbyło się pod koniec miesiąca. Już kilka dni wcześniej dziennikarze gazety szczegółowo analizowali wszystkie punkty obrad.

Wykorzystałem wydania “Głosu Lubelskiego” z Czytelni Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Pozostałe informacje

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium