W ostatnią niedzielę w lubelskiej hali Makro bankietowe smakołyki prezentowała restauracja "Piwnica Rycerska”. Do końca wakacji Dziennik będzie co tydzień towarzyszył takim smakowitym wydarzeniom, szefowie kuchni zdradzą najciekawsze przepisy, a we wspólnym konkursie Dziennika i Makro - Czytelnicy będą wygrywać zaproszenia do opisywanych restauracji.
Kaczka Makłowicza
Rycerska słynie ze smakołyków. Kiedy Robert Makłowicz spróbował faszerowanej kaczki, przyrzekł, że ilekroć do Lublina zawita, do Rycerskiej na kaczkę wpadnie. Porcje aromatycznej kaczki, przepysznie czosnkowo-ziołowym nadzieniem faszerowanej, znikały z uroczyście zastawionego stołu w zastraszającym tempie. Dość powiedzieć, że rycerskich smakołyków spróbowało w hali Makro ponad dwa tysiące ludzi.
Karczek w żurawinach
Karczek kocham pod każdą postacią. Z grilla, z patelni, z wędzarki mogę zajadać go plastrami. W Rycerskiej sztukę sporządzania karczku na zimno (jak i innych wędlin) kucharze opanowali do perfekcji. Nacierają go czosnkiem, pieprzem, ziołami, a potem pod żurawiną smakuje nad podziw.
Obok karczku dobrze smakowały też roladki rycerskie, nadziewane piersią kurczaka oraz czerwoną i żółtą papryką.
Baleron białoruski
To jedna z najsmaczniejszych drobiowych wędlin, jaką znam. Ma tą zaletę, że oprócz mięsa i przypraw nie ma w nim zbędnych wypełniaczy, robi się go prosto i na domowym przyjęciu może zaskoczyć niejednego smakosza. Białoruski, prezentowany przez Rycerską smakował mi wielokrotnie i nad podziw, a teraz dzięki uprzejmości kucharzy możecie go zrobić w domu.
Waldemar Sulisz
W najbliższą niedzielę rybne smakołyki będzie w hali Makro prezentować restauracja "Barka”.
Przepis na popis
Baleron białoruski
Składniki:
1 kurczak
1 jajko
główka czosnku
majeranek
pieprz, sól
Wykonanie:
Kurczaka dokładnie wypłukać, odciąć udka i skrzydełka, za pomocą ostrego nożyka wyjąć kości, tak by nie uszkodzić skóry. Wybrać mięso i pokroić w równą kostkę. Mięso wymieszać z jajkiem, roztartym czosnkiem, majerankiem, pieprzem i solą. Wilgotnymi rękami bardzo długo wyrabiać masę, uformować z niej kulę, następnie prostokąt. Umieścić wewnątrz skóry, zawinąć, uformować, spiąć metalowymi szpadkami. Piec w temperaturze 180 - 220 stopni przez 1,5 godziny.
Pytanie
Z jakiego kraju pochodzi baleron białoruski?
Kto dziś o godz. 12 zadzwoni do hali Makro pod numer 0-81 749 45 56 i prawidłowo opowie na pytanie wygrywa zaproszenie do "Piwnicy Rycerskiej” wartości 100 zł.