Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 czerwca 2007 r.
11:27
Edytuj ten wpis

Bardzo tajne więzienia

Autor: Zdjęcie autora RAFAŁ PANAS
0 0 A A

Walka amerykańskich agentów, tajne lądowania samolotów CIA i politycy tropiący ukryte więzienia w których mieli być przetrzymywani terroryści

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To nie scenariusz filmu, ale historia w którą wplatana jest Polska.
Wszystko zaczęło się zgodnie z receptą mistrza dreszczowców, Alfreda Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a później napięcie rośnie. Dwa lata temu Washington Post puścił informację: amerykańska agencja wywiadowcza CIA przetrzymuje ludzi podejrzanych o terroryzm w tajnych więzieniach rozsypanych po całym świecie. Najważniejsze: dwa kraje z Europy Wschodniej miały współpracować z Amerykanami.

Senator nie ma dowodów, ale rozśmiesza

Organizacja obrońców praw człowieka Human Rights Watch ujawniła, że chodzi tu m.in. o Polskę. Autorka tekstu faktycznie spędziła kilka dni w naszym kraju. Nasze władze stanowczo zaprzeczyły. Jednak okazało się, że samoloty CIA lądowały kilka razy na lotnisku w mazurskich Szymanach.
Ruszyło śledztwo, które poprowadził z ramienia Rady Europy szwajcarski senator Dick Marty. Wyniki ogłosił w połowie 2006 roku. Według senatora Polska była punktem przerzutowym między Afganistanem, a współpracującymi z Amerykanami krajami arabskimi. Możliwe, że więźniowie byli torturowani. Jednak Marty nie przedstawił żadnych twardych dowodów.
W tej sytuacji Parlament Europejski uruchomił własną komisję ds. domniemanego wykorzystywania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów. Eurodeputowany z Lubelszczyzny, Mirosław Piotrowski był jednym z koordynatorów prac komisji.
- Senator Dick Mary stanął przed naszą Komisją po opublikowaniu swojego pierwszego raportu. Niektórymi wypowiedziami wywołał wtedy spore rozbawienie, także moje. Na pytanie o dowody, stwierdził, że takowych nie posiada. Pracował nad raportem przy pomocy komputera i jednego asystenta. Dodał, że jego praca nie była śledcza, tylko polityczna. I że nie miał uprawnień ani środków do przeprowadzenia rzeczywistego dochodzenia - opowiada Mirosław Piotrowski.

Agent rozmawia z eurodeputowanym

Komisja pracowała przez wiele miesięcy, ale dowodów na istnienie tajnych obozów CIA w Polsce nie znalazła. Według Piotrowskiego cała ta afera to pochodna wewnętrznych rozgrywek w CIA. Dawni współpracownicy Agencji byli autorami przecieków do prasy.
- Komisja, w której pracowałem wysłuchała ok. 200 osób. Nie zdobyliśmy żadnej nowej informacji ponad poszlaki zawarte już w raporcie Marty'ego. Podczas wizyty Komisji w Warszawie, były szef ABW, Zbigniew Siemiątkowski kategorycznie zaprzeczył istnieniu obozów CIA w Polsce - wylicza Piotrowski. I opowiada historię jak z podczas pobytu w Waszyngtonie z komisją skontaktował się pracownik amerykańskiego wywiadu. - Na spotkanie z nim pojechał tylko przewodniczący Komisji. Agent nie powiedział nic nowego. Nie mogliśmy zbierać tajnych informacji, bo nie mieliśmy certyfikatu dostępu do takowych.
Ostatecznie w raporcie, mimo sprzeciwu posłów m. in. z Polski, wzięto pod uwagę tylko opinie pasujące do z góry ustalonej tezy o istnieniu tajnych obozów. - Mówiąc wprost chodziło o kompromitowanie administracji amerykańskiej. W tym też celu sprawa jest nadal podgrzewana - ocenia Piotrowski.

Awantury ciąg dalszy

Nowy raport Rady Europy ogłoszono w ubiegły piątek. I znów burza. Marti napisał, że CIA miała w latach 2003-2005 tajne więzienia m.in. w Polsce i Rumunii. Stwierdził, że "najwyższe władze państwowe” tych krajów wiedziały o działaniach Amerykanów.
- Ja nic nie wiem o żadnych więzieniach CIA w Polsce - stwierdził premier Jarosław Kaczyński. Podobnie były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
- Sformułowania raportu są gołosłowne i bardzo trudno uznać, że są one oparte na jakichkolwiek dowodach - podkreślał Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.
- Głosowałem przeciwko powstaniu komisji parlamentarnej z wielu względów, w tym z uwagi na bezpieczeństwo Polski. Tego typu rewelacje, nie poparte żadnymi dowodami, mogą nas narazić na ataki terrorystyczne - dodaj Piotrowski. - Na przykład Niemcy skutecznie wyciszają niewygodne dla nich sprawy jak domniemane porwanie ich obywatela przez służby specjalne i uwięzienie go w Afganistanie. Sądzę, że ani praca komisji tymczasowej PE, ani tendencyjne raporty Dicka Marty'ego wykorzystującego szyld Rady Europy, nie są w stanie tej sprawy ostatecznie wyjaśnić.
PAP

Pozostałe informacje

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium