Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 września 2006 r.
10:17
Edytuj ten wpis

Bioterroryści za rogiem!

Polska ściana wschodnia to region szczególnie narażony na atak bioterrorystyczny - ostrzegają naukowcy. Wąglik, rycyna, ospa prawdziwa... to dopiero początek długiej listy zagrożeń. Co gorsza, wcale nie jesteśmy przygotowani na atak szaleńców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Broń biologiczna jest najtańsza w produkcji i nie wymaga skomplikowanych technologii. Łatwo ją ukryć, a bardzo trudno o wykryć.
- Mamy sygnały ze wschodnich krajów ościennych o gruźlicy, która jest tam dużym problemem. I to o takich odmianach, które są odporne na każdy antybiotyk - podkreśla prof. Michał Bartoszcze z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach. - Do tego dochodzi ciągłe zagrożenie rycyną, wąglikiem czy ospą prawdziwą.
To nie koniec złych wiadomości. Zdaniem prof. Bartoszcze, nietrudno o atak szaleńców w naszym regionie. - Przez naszą wschodnią granicę przepływa ludność z całego świata - wyjaśnia. - Kontrola jest niewystarczająca i można wwieźć dowolny proszek albo płyn. Stąd już tylko krok do tragedii.
Przed tygodniem w Puławach specjaliści z 12 krajów spotkali się na konferencji "Ochrona przed bioterroryzmem”. - Pracujemy nad całym systemem ochrony, który zabezpieczy nas przed atakami - wyjaśnia prof. Bartoszcze. - System powinien działać tak, że w chwili zagrożenia odpowiednie służby natychmiast przekazują informację do swoich odpowiedników w innych krajach. Szpitale powinny być przygotowane na przyjęcie zarażonych pacjentów na szeroką skalę. Muszą mieć odpowiednie zapasy środków leczniczych, a także warunki do izolacji chorych i przeprowadzenia kwarantanny.
Czy jesteśmy gotowi?
Za reakcję na atak terrorystów odpowiedzialne są teraz w naszym kraju centra kryzysowe. Zdaniem ekspertów, lepiej powinny być do tego przygotowane także służby porządkowe, a przede wszystkim szpitale.
- Nasz szpital ma opracowane procedury na taką okoliczność. Mamy przeszkolony personel i odpowiednie zapasy - wyjaśnia płk Zbigniew Kędzierski, komendant Szpitala Wojskowego w Lublinie.
W innych szpitalach już tak dobrze nie jest.
Trzeba też skrócić czas dotarcia służb do ogniska zakażenia tuż po pierwszych informacjach. - W tej chwili zajmuje nam to 3-4 godziny - wyjaśnia prof. Bartoszcze. - Marzy mi się, żebyśmy się wyrabiali w godzinę.
W naszym kraju trwają także przygotowania do wprowadzenia tzw. mobilnych schronów. Chodzi o to, żeby w dowolnym miejscu jak najszybciej można było ustawić miniszpital polowy, w którym można odizolować zarażonych ludzi. Po to, żeby zahamować rozprzestrzenianie się zarazy.
Ciągle prowadzone są też szkolenia lekarzy. - Rozpoczęliśmy je 5 lat temu - wyjaśnia Bartoszcze. - Żeby już lekarz pierwszego kontaktu był w stanie rozpoznać objawy zarażenia. To w tej chwili nasz wielki problem.


Co nam grozi


Rycyna

Powoduje gwałtowne wymioty, biegunkę, silne przekrwienie narządów układu pokarmowego i nerek, spowodowane zlepianiem krwinek i wytrącaniem włóknika do krwi. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 0,003 mg na 1 kg wagi ciała, zatem spożycie kilku do kilkunastu nasion rącznika jest dla człowieka śmiertelne. - To substancja wytwarzana w bardzo prosty sposób z roślin. Praktycznie każdy terrorysta może mieć do niej dostęp - tłumaczy prof. Bartoszcze. - Może być rozpylona, dodana do środków spożywczych... Co najgorsze, nie ma na nią skutecznego antidotum.

Wąglik

Zakażenie następuje poprzez rany, wdychanie lub pobranie razem z pokarmem. Użycie przetrwalników wąglika w formie rozpylonego aerozolu cechuje niezwykła skuteczność rażenia. Według ONZ jeden kilogram zarodników wąglika wystarczy do zabicia wszystkich mieszkańców takiej metropolii jak Nowy Jork. Eksperci twierdzą, że wąglik jest dość łatwo dostępny i wciąż może być użyty.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium