Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 września 2011 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Biskup Stanisław Budzik będzie nowym metropolitą lubelskim?

0 2 A A
Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski może zostać metropolitą lubelskim. Na decyzję czekają księża i wierni. Kim jest przewidywany następca zmarłego abp. Józefa Życińskiego?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Pracowałam z księdzem Budzikiem w szkole podstawowej w Limanowej. Pamiętam go jako bardzo dobrego i życzliwego człowieka – mówi nam Małgorzata Kwiecińska, emerytowana nauczycielka z Limanowej. – Kilkanaście lat temu spotkałam go u nas na odpuście, kiedy był już biskupem, poznał mnie i przywitał się.

Droga kapłana

Biskup Stanisław Budzik urodził się w 1952 roku w Łękawicy koło Tarnowa. Z tamtymi stronami był związany niemal przez całe swoje życie. Drogę kapłana rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Posługę zaczynał, jako wikariusz w parafiach Limanowa i Tarnów- Katedra.

– Jak byłam małym dzieckiem, w pamięć bardzo zapadły mi jego kazania – mówi Kazimiera Zięba z Limanowej. – Już wtedy było widać, że jest bardzo oczytany, był erudytą. Wydaje mi się, że starsi mieszkańcy nie do końca rozumieli, o czym mówił, był dość nowoczesny jak na tamte czasy; to był przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Po kilku latach, wtedy jeszcze ksiądz Budzik, wyjechał do Austrii, gdzie studiował na Wydziale Teologicznym uniwersytetu w Innsbrucku i tam obronił doktorat. W 1989 r. został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W tym czasie kierował także archidiecezjalnym Caritasem.

Caritas i akademia

– Był jednym z twórców Caritasu po odnowieniu tej instytucji, kierował nim dość krótko, może przez rok – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritasu w Tarnowie. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych blisko współpracował ze zmarłym metropolitą lubelskim, abp Józefem Życińskim – pełnił funkcję jego rzecznika prasowego.

W latach 1998–2004 był rektorem tarnowskiego seminarium, wykładał też w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam otrzymał stopień doktora habilitowanego i profesora nadzwyczajnego.
Bardzo istotnym momentem w kapłaństwie ks. Stanisława Budzika było mianowanie go biskupem pomocniczym w diecezji tarnowskiej w 2004 roku. W 2007 r. został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Dobrze przygotowany

– Od tego momentu nie musi pełnić posługi w naszej diecezji, przyjeżdża jednak nieraz na zaproszenie do poszczególnych parafii, jeśli pozwalają mu na to obowiązki – wyjaśnia ks. dr. Jerzy Zoń, rzecznik prasowy archidiecezji Tarnowskiej.

W ubiegłym tygodniu dziennik "Rzeczpospolita” podał, że bp Stanisław Budzik najprawdopodobniej zostanie metropolitą lubelskim. Gazeta powołując się na swoje źródła podała, że taką decyzję podjął papież Benedykt XVI. Nuncjatura Apostolska w Polsce i Episkopat nie otrzymały jednak takiej informacji.
– Jeśli bp Budzik rzeczywiście będzie nowym metropolitą lubelskim, będę się cieszył i życzył, żeby jak najlepiej rządziło mu się w tej ważnej diecezji – mówił nam w ubiegły piątek ks. prof. Stanisław Szostek, były rektor KUL. – To postać znana w Episkopacie i Kościele. Wiem, że jest dobrze przygotowany od strony naukowej, jest profesorem, a to w środowisku lubelskim ważne.
Pod koniec lata

Według nuncjusza Stolicy Apostolskiej abp. Celestino Migliore, który gościł w Lublinie w maju, nowego metropolitę lubelskiego mamy poznać "pod koniec lata”.

Co trzy lata listę trzech kandydatów, czyli osób zdolnych do pełnienia urzędu biskupa, do Stolicy Apostolskiej wysyła konferencja biskupów i biskupi z danej prowincji.

Nuncjusz w tzw. procesie informacyjnym sprawdza, czy kandydat nadaje się na urząd biskupa, oraz który z nich jest najbardziej odpowiedni do posługi w konkretnej diecezji. – Który z kandydatów ma predyspozycje do sprostania zadaniom stawianym w archidiecezji lubelskiej – czyli jako arcybiskup, metropolita, a także Wielki Kanclerz KUL – mówił, gdy procedury się rozpoczynały, ks. prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

Procedury

Później zebrane materiały trafiły do Stolicy Apostolskiej. Tam przeanalizowała je Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

W jaki sposób jest ogłaszane nazwisko nowego arcybiskupa? – W Watykanie przez Sala Stampa, czyli biuro prasowe Watykanu – wyjaśnia ks. Józef Trela z Nuncjatury Apostolskiej. – Informacja pojawia się także w "L'Osservatore Romano”, czyli oficjalnym organie prasowym Watykanu. W Polsce zawsze w samo południe informację o nominacji publikuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Jak wygląda objęcie archidiecezji przez nowego metropolitę? Biskup diecezjalny powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie w ciągu czterech miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego z Watykanu, gdy nie był do tej pory biskupem, lub w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania, gdy jest już biskupem.

Pismo apostolskie

– Biskup kanonicznie obejmuje diecezję, gdy złoży wyznanie wiary i przedstawi apostolskie pismo kolegium konsulatorów w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt – tłumaczy ks. prof. Mirosław Sitarz. – Z kolei w sposób liturgiczny biskup obejmuje diecezję, gdy powyższe wydarzenie kanoniczne dokonuje się w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i wiernych świeckich z zachowaniem odpowiednich ceremonii. To liturgiczne objęcie diecezji, zwane ingresem, jest zalecane, ale nie jest konieczne.

Pozostałe informacje

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium