Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 września 2011 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Biskup Stanisław Budzik będzie nowym metropolitą lubelskim?

Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski może zostać metropolitą lubelskim. Na decyzję czekają księża i wierni. Kim jest przewidywany następca zmarłego abp. Józefa Życińskiego?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Pracowałam z księdzem Budzikiem w szkole podstawowej w Limanowej. Pamiętam go jako bardzo dobrego i życzliwego człowieka – mówi nam Małgorzata Kwiecińska, emerytowana nauczycielka z Limanowej. – Kilkanaście lat temu spotkałam go u nas na odpuście, kiedy był już biskupem, poznał mnie i przywitał się.

Droga kapłana

Biskup Stanisław Budzik urodził się w 1952 roku w Łękawicy koło Tarnowa. Z tamtymi stronami był związany niemal przez całe swoje życie. Drogę kapłana rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Posługę zaczynał, jako wikariusz w parafiach Limanowa i Tarnów- Katedra.

– Jak byłam małym dzieckiem, w pamięć bardzo zapadły mi jego kazania – mówi Kazimiera Zięba z Limanowej. – Już wtedy było widać, że jest bardzo oczytany, był erudytą. Wydaje mi się, że starsi mieszkańcy nie do końca rozumieli, o czym mówił, był dość nowoczesny jak na tamte czasy; to był przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Po kilku latach, wtedy jeszcze ksiądz Budzik, wyjechał do Austrii, gdzie studiował na Wydziale Teologicznym uniwersytetu w Innsbrucku i tam obronił doktorat. W 1989 r. został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W tym czasie kierował także archidiecezjalnym Caritasem.

Caritas i akademia

– Był jednym z twórców Caritasu po odnowieniu tej instytucji, kierował nim dość krótko, może przez rok – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritasu w Tarnowie. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych blisko współpracował ze zmarłym metropolitą lubelskim, abp Józefem Życińskim – pełnił funkcję jego rzecznika prasowego.

W latach 1998–2004 był rektorem tarnowskiego seminarium, wykładał też w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam otrzymał stopień doktora habilitowanego i profesora nadzwyczajnego.
Bardzo istotnym momentem w kapłaństwie ks. Stanisława Budzika było mianowanie go biskupem pomocniczym w diecezji tarnowskiej w 2004 roku. W 2007 r. został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Dobrze przygotowany

– Od tego momentu nie musi pełnić posługi w naszej diecezji, przyjeżdża jednak nieraz na zaproszenie do poszczególnych parafii, jeśli pozwalają mu na to obowiązki – wyjaśnia ks. dr. Jerzy Zoń, rzecznik prasowy archidiecezji Tarnowskiej.

W ubiegłym tygodniu dziennik "Rzeczpospolita” podał, że bp Stanisław Budzik najprawdopodobniej zostanie metropolitą lubelskim. Gazeta powołując się na swoje źródła podała, że taką decyzję podjął papież Benedykt XVI. Nuncjatura Apostolska w Polsce i Episkopat nie otrzymały jednak takiej informacji.
– Jeśli bp Budzik rzeczywiście będzie nowym metropolitą lubelskim, będę się cieszył i życzył, żeby jak najlepiej rządziło mu się w tej ważnej diecezji – mówił nam w ubiegły piątek ks. prof. Stanisław Szostek, były rektor KUL. – To postać znana w Episkopacie i Kościele. Wiem, że jest dobrze przygotowany od strony naukowej, jest profesorem, a to w środowisku lubelskim ważne.
Pod koniec lata

Według nuncjusza Stolicy Apostolskiej abp. Celestino Migliore, który gościł w Lublinie w maju, nowego metropolitę lubelskiego mamy poznać "pod koniec lata”.

Co trzy lata listę trzech kandydatów, czyli osób zdolnych do pełnienia urzędu biskupa, do Stolicy Apostolskiej wysyła konferencja biskupów i biskupi z danej prowincji.

Nuncjusz w tzw. procesie informacyjnym sprawdza, czy kandydat nadaje się na urząd biskupa, oraz który z nich jest najbardziej odpowiedni do posługi w konkretnej diecezji. – Który z kandydatów ma predyspozycje do sprostania zadaniom stawianym w archidiecezji lubelskiej – czyli jako arcybiskup, metropolita, a także Wielki Kanclerz KUL – mówił, gdy procedury się rozpoczynały, ks. prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

Procedury

Później zebrane materiały trafiły do Stolicy Apostolskiej. Tam przeanalizowała je Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

W jaki sposób jest ogłaszane nazwisko nowego arcybiskupa? – W Watykanie przez Sala Stampa, czyli biuro prasowe Watykanu – wyjaśnia ks. Józef Trela z Nuncjatury Apostolskiej. – Informacja pojawia się także w "L'Osservatore Romano”, czyli oficjalnym organie prasowym Watykanu. W Polsce zawsze w samo południe informację o nominacji publikuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Jak wygląda objęcie archidiecezji przez nowego metropolitę? Biskup diecezjalny powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie w ciągu czterech miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego z Watykanu, gdy nie był do tej pory biskupem, lub w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania, gdy jest już biskupem.

Pismo apostolskie

– Biskup kanonicznie obejmuje diecezję, gdy złoży wyznanie wiary i przedstawi apostolskie pismo kolegium konsulatorów w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt – tłumaczy ks. prof. Mirosław Sitarz. – Z kolei w sposób liturgiczny biskup obejmuje diecezję, gdy powyższe wydarzenie kanoniczne dokonuje się w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i wiernych świeckich z zachowaniem odpowiednich ceremonii. To liturgiczne objęcie diecezji, zwane ingresem, jest zalecane, ale nie jest konieczne.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium