Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 października 2016 r.
8:43

Chcą stworzyć Inkubator Przetwórstwa Lokalnego. Żeby każdy mógł przetworzyć swoje produkty

83 3 A A
KGW w Dobryniowie: od lewej Alicja Sysa, Beata Weremko, Monika Słowacka, Maria Kuchta i Elżbieta Lech<br />
KGW w Dobryniowie: od lewej Alicja Sysa, Beata Weremko, Monika Słowacka, Maria Kuchta i Elżbieta Lech

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobryniowie nad Wieprzem zarejestrowały na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierogi z mięsem i bobem. Aby promować lokalne smakołyki, powołały też Stowarzyszenie Kobiet Kraska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Stowarzyszenie założyliśmy po to, aby rozwinąć naszą działalność - mówi Elżbieta Lech, prezes koła i stowarzyszenia. - Dzięki temu mamy konto i możliwość pozyskiwania środków na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Teraz zabiegamy o grant na utworzenie we wsi Centrum Aktywności Społecznej. Ma to być miejsce służące całej naszej społeczności.

Grant

W przyszłym centrum poza spotkaniami, imprezami kulturalnymi i szkoleniami ma funkcjonować także dobrze wyposażona kuchnia. Panie będą w niej odtwarzać lokalne potrawy oczywiście z miejscowych produktów, po czym serwować je na dożynkach, festynach, czy w miejscowym Gminnym Ośrodku Kulturalnym.

- Jesteśmy w stanie przygotować wszystko: od naszych pierogów z bobem, przez forszmak po lubelsku, ciasta po nalewki - dodaje Elżbieta Lech. - Przed trzema laty nasza nalewka z kwiatów czarnego bzu na Festiwalu Smaków Jesieni w Kazimierzu Dolnym zajęła pierwsze miejsce.

O grant na centrum panie z Dobryniowa ubiegają się za pośrednictwem krasnostawskiej Lokalnej Grupy Działania, której prezesuje Dorota Sawa. Na co dzień LGD służy pomocą Kołom Gospodyń Wiejskich i takim stowarzyszeniom jak Kraska. Dzięki niej coraz więcej ludzi dowiaduje się, jak wspaniałe i smaczne rzeczy dzieją się w krasnostawskim powiecie.

Inkubator

- Wraz z naszymi partnerami staramy się promować lokalne smaki i potrawy, zdrowe, smaczne i przygotowywane z tego, co rodzi nasza ziemia - mówi pani Dorota. - Naszym celem na dziś jest także stworzenie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego. Chodzi o dobrze wyposażony obiekt, który spełni wszelkie warunki stawiane przez sanepid. Każdy będzie mógł w nim przetworzyć swoje produkty, owoce miękkie, jabłka, warzywa, czy nawet zioła, aby później gotowe przetwory sprzedać na jarmarkach, festynach, czy dożynkach. Niestety przepisy nie pozwalają jeszcze, aby tego rodzaju przetwory mogły trafiać do sklepów.

Na stworzenie inkubatora krasnostawska LGD ma już pół miliona złotych uzyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sawa szacuje, że obiekt będzie gotowy w 2018 r. Mają z niego korzystać także przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury. W przeciwieństwie do indywidualnych producentów swoje produkty będą mogli wstawiać do handlowych placówek.

Szlaki

Dla wszystkich tych produktów LGD już tworzy markę Krasna Chata. To oryginalna galeria produktu lokalnego i rękodzieła. Marka ta ma być udostępniana wszystkim zainteresowanym producentom bezpłatnie. Pod warunkiem, że ich produkty będą wytwarzane z zasobów ziemi krasnostawskiej. Marka już została przekazana Urzędowi Patentowemu do zarejestrowania.

Krasnostawska LGD nie ogranicza się jedynie do wspierania lokalnych producentów, stowarzyszeń, czy KGW.

- W planach mamy kilka projektów związanych z tworzeniem szlaku rowerowego Green Waice Dziedzictwo Wschodu, ale też szlaku kulinarnego oraz kajakowego od źródeł Wieprza do jego ujścia do Wisły w Dęblinie - wylicza Dorota Sawa. - Z kolei już 15 października zapraszamy do hali sportowej w Żółkiewce na Festiwal Smaków Jesieni połączony z galą z okazji 150-lecia ruchu Kół Gospodyń Wiejskich.

Forum

Na to wydarzenie 10 kół z terenu powiatu ma przygotować potrawy oczywiście z owoców jesieni. W sportowej hali stoły na pewno będą się uginały od lokalnych przysmaków. Kolejnym przedsięwzięciem LGD będzie zwołanie 16 Forum Gospodarczego, adresowanego do osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą, bądź ją rozwinąć.

- Niedługo, po raz pierwszy jako Lokalna Grupa Działania zaczniemy też ogłaszać konkursy na tak zwane małe granty przeznaczone na różnego rodzaju inicjatywy społeczne w wydaniu organizacji pozarządowych - mówi prezes Sawa. - Kolejne będą adresowane także do firm rozwijających działalność oraz samorządów. Zainteresowani już mogą zapoznawać się z dokumentami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej.

Dorota Sawa, prezes Lokalnej Grupy Działania w Krasnymstawie

Pozostałe informacje

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

Wtorkowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej

Potrącenie wyglądało groźnie. Przejścia słabo oświetlone czy kierowcy narwani?

Wyglądało groźnie. Kierowca taksówki potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę i jego 9-letniego syna. Mieszkańcy Białej Podlaskiej uważają, że przy ulicy Armii Krajowej trzeba doświetlić przejścia lub zamontować progi zwalniające. Urzędnicy to rozważą.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium