Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 grudnia 2003 r.
15:19
Edytuj ten wpis

Chcesz zarobić? Przyjedź do nas!

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



• Pańskie pierwsze wrażenia z Lublina.
– Ludzie są przyjaźni, miasto ładne, choć – przyznaję – mało je jeszcze poznałem. Bo najpierw było urządzanie siedziby i organizowanie pracy konsulatu. A po jego otwarciu, 6 września, ruszyła rzeka interesantów. Nasz okręg konsularny obejmuje trzy województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Do tej pory przyjęliśmy ponad tysiąc osób. Dowodzi to na ile urząd ten potrzebny był w Lublinie, ale też sprawia, że pracujemy od ósmej do ósmej.
• Czy Polakom opłaca się robić interesy z Ukrainą?
– Proszę o to zapytać polskich przedsiębiorców, którzy w moim kraju prowadzą interesy i – jak powiadają – chcieliby je rozwijać. Spośród lubelskich firm szczególne sukcesy notuje Sipma. Niemal cała tutejsza produkcja trafia na rynki zachodnie. A przecież Ukraina to kraj rolniczy, przydałyby się więc nam tak świetne maszyny. Obiecująco więc rysuje się przyszłość. Pozytywnym przykładem jest też firma Polbryks remontująca i modernizująca cukrownie w województwach: winnickim, charkowskim, iwanofrankowskim. W czasie, gdy my tu rozmawiamy, delegacja z miasta Romny, leżącego w obwodzie sumskim, prowadzi rozmowy z firmą Protektor, od której wynajmujemy pomieszczenia na konsulat, na temat utworzenia spółki, która produkowałaby buty według lubelskiej technologii.
• Spotkać się można z opinią, że współpraca gospodarcza pomiędzy naszymi krajami byłaby znacznie szersza, gdyby strona ukraińska miała czym płacić. Jak jest naprawdę?
– Ukraina, jak i inne państwa w naszym regionie, boryka się z kłopotami gospodarczymi, wynikającymi z przeszłości, jak również – myślę o rolnictwie – będącymi efektem tegorocznej suszy. Powstają jednak nowe inwestycje i przedsiębiorstwa, także z kapitałem międzynarodowym. Dowód, że partnera ukraińskiego, gdy zainteresuje go oferta, stać na znalezienie pieniędzy. Nie bez znaczenia dla chcących tu inwestować, są: tania siła robocza, tanie źródła energii, korzystne przepisy podatkowe.
W Lublinie pracuję zaledwie kilka miesięcy, przez ten czas skierowałem na Ukrainę przynajmniej 50 przedsiębiorców z Lubelszczyzny zdecydowanych robić tam interesy. Korzystali oni także z pomocy polsko-ukraińskiej misji handlowej działającej w Ługańsku. A efekt? Od licznych docierają do mnie sygnały, że nie pojechali na darmo.
• Jaka branża ma na Ukrainie największe szanse?
– Na najlepszej pozycji są przedsiębiorstwa dysponujące nowoczesną technologią, czy takim właśnie produktem. Przestrzegałbym natomiast te, które produkują artykuły już znajdujące się na naszym rynku, jak: wódka, zegarki, wyroby metalowe, niektóre typy samochodów, samoloty, itd. Trzeba byłoby konkurować albo kooperować.
• 1 października br. wprowadzone zostały wizy dla Ukraińców wjeżdżających do naszego kraju, Polaków ten obowiązek nie dotyczy. Co w związku z tym zmieniło się w obszarze przygranicznym?
– Dokładnych danych nie mamy. Szacuję jednak, że ruch przygraniczny zmalał o połowę. Dotyczy to głównie Ukraińców, którzy – o czym wiem z gazet – najpierw odbywają daleką wyprawę do konsulatu, a później stoją w kolejce po polską wizę. A więc nie ma kto wywieźć z polskich sklepów mebli, ubrań, artykułów gospodarstwa domowego, części samochodowych. Słyszy się też, że coraz trudniej przejechać przez granicę, więcej jest bowiem pograniczników, celników.
• Jest to zapowiedź tego, co zacznie się 1 maja przyszłego roku, gdy pomiędzy naszymi krajami przebiegać będzie granica Unii Europejskiej. Jakie są komentarze po stronie ukraińskiej?
– Aleksander Czałyj, I zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy, w opublikowanym niedawno artykule pisze, że dla naszego kraju najtrudniejsze będą dwa pierwsze lata po rozszerzeniu UE. Dużo zależeć będzie od unijnej polityki celnej. Prowadzone są negocjacje, aby nasza produkcja mogła trafić do tych krajów, m.in. do Polski, które wstąpią do unii, a z którymi zawarte zostały wcześniej umowy. Jak się wydaje, najbardziej zagrożony jest ukraiński przemysł ciężki...
• Powróćmy do Lublina i konsulatu. Z czym przychodzą do was interesanci?
Odwiedza nas codziennie 30-40 osób i tyle jest indywidualnych zazwyczaj spraw. Od: wystawienia paszportu, udzielenia pomocy prawnej (finansowej nie udzielamy) ofiarom wypadku czy rozboju, po wsparcie w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, sportowych, kulturalnych.
• Podczas naszej rozmowy nie może nie paść pytanie o przyszłość lubelskiego kolegium polsko-ukraińskiego. Dziś studiuje w nim 175 osób, w większości Ukraińców, piszących pracę doktorską w wybranej lubelskiej uczelni. W zamiarach, potwierdzonych zresztą przez prezydentów naszych państw, miał to być międzynarodowy uniwersytet.
– Rektorzy KUL i UMCS, podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego, wyrażali satysfakcję, że kolegium istnieje, że już kształci część elity ukraińskiej i apelowali o cnotę cierpliwości. Wraz z panią kanclerz kolegium, dr Ewą Rybałt, przygotowaliśmy dla kancelarii prezydenta Ukrainy oraz naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych informację o obecnej sytuacji kolegium oraz działaniach, jakie powinny zostać podjęte, aby mgło ono zostać z czasem przekształcone w uniwersytet. Osobiście wierzę, że tak się stanie



Iwan Hricak

lat 54, z wykształcenia historyk, od 1 lipca 2003 r. jest konsulem generalnym Republiki Ukrainy w Polsce z siedzibą w Lublinie, gdzie zamieszkał w rejonie ul. Nowy Świat z żoną i wnuczką. Entuzjasta sportu, myśliwy.

Konsulat Generalny Republiki Ukrainy


...znajduje się w Lublinie przy ul. Kunickiego 24. Tel.: (0-81) 531-88-89; fax (0-81) 531-88-88.

Pozostałe informacje

Motor zagra dzisiaj sparing z MTK Budapeszt

Motor zagra dzisiaj drugi sparing podczas zimowych przygotowań. Będzie transmisja

Piłkarze Motoru od soboty szlifują formę w tureckim Belek. W piątek zagrają drugi mecz kontrolny podczas przygotowań do rundy wiosennej. Żółto-biało-niebiescy mieli w planach dwa spotkania, ale ostatecznie do skutku dojdzie tylko sparing z MTK Budapeszt. Zawody rozpoczną się o godz. 14.30, a klub z Lublina zapowiada transmisję na swoim kanale YouTube.

„Psychofan” ze Śląska nie podejdzie i nie pokieruje

„Psychofan” ze Śląska nie podejdzie i nie pokieruje

Dozór policji i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej - między innymi takie środki zapobiegawcze zastosowała prokuratura wobec mieszkańca województwa śląskiego. Mężczyzna, za pośrednictwem mediów społecznościowych, nękał 20-letnią mieszkankę Tomaszowa Lubelskiego. 21-latek założył około 60 kont, z których pisał do kobiety. Kiedy pojawił się w miejscu pracy pokrzywdzonej, przestraszona 20-latka zgłosiła sprawę na policję.

Bolesław Leśmian urodził się w 1877 roku w Warszawie. W 1918 przyjechał do Hrubieszowa, a cztery lata później zamieszkał w Zamościu, gdzie miał własną kancelarię notarialną

O Leśmianie w książnicy. Biblioteka zaprasza na pogawędkę

Spotkań z tego cyklu było kilka. Pierwsze tegoroczne w ramach projektu "Czwartki u Stanisława" odbędzie się 23 stycznia i zostanie poświęcone Bolesławowi Leśmianowi.

Uroczyste podpisanie 1000. Umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego w dniu 23 grudnia 2024 r., fot. Łukasz Frączek, UMWL.

1000. umowa w ramach Funduszy Europejskich podpisana!

23 grudnia 2024 r. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś oraz Dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie Barbara Kowal podpisali 1000. umowę o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Umowa ta dotyczy projektu pn. Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania zespołu pałacowo - parkowego w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Rehabilitacyjnym im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie i opiewa na 22,6 mln zł, z czego 19,2 mln zł to wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach Innego Instrumentu Terytorialnego (IIT). W wydarzeniu wzięli udział również: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Katarzyna Smyk.

Lider ChKS Chełm wygrał 18. mecz z rzędu

ChKS Chełm znowu górą, licznik zwycięstw nadal bije

W spotkaniu otwierającym 19. kolejkę ChKS Chełm pokonał na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:0. Statuetkę MVP wywalczył rozgrywający lidera Jay Blankenau.

Blisko 2 promile, zakaz kierowania i „nieczynne prawko”

Blisko 2 promile, zakaz kierowania i „nieczynne prawko”

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 38-latka, który kierował audi. Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie i zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wydany przez sąd. Mało tego. Chciał przechytrzyć mundurowych i pokazał policjantom blankiet nieaktywnego prawa jazdy. Liczył, że „się uda”. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Uknuł chytry plan, aby ukraść skarpetki i telefon

Uknuł chytry plan, aby ukraść skarpetki i telefon

Pod dozór Policji trafił 17-latek oraz jego 37-letnia znajoma. Oboje odpowiedzą za kradzież rozbójniczą na przypadkowo poznanym 29-latku. Poszło o skarpetki i telefon.

Blankiet mandatowy na kwotę 3000 zł

Trzech piratów w trzy dni. Razem otrzymali 39 punktów i zapłacą 6000 złotych

Policjanci ruchu drogowego w Zamojskiem zarzucili sieć. W Jarosławcu złapali pirata, który mknął w ternie zabudowanym 107 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 13 pkt. karnymi. Szofer w BMW na ul. Legionów w Zamościu przekroczył limit o 53 km/h. Jego „sponsoring” również wyceniono na 1500 zł. Pierwsza lokata przypadła jednak kierowcy opla, który stracił prawo jazdy na 3 miesiące. Dodatkowo okazało się, że był już wcześniej notowany za przekroczenie prędkości, dlatego otrzymał wysoki mandat, 3000 zł, w warunkach tzw. recydywy drogowej.

Uratowali mężczyznę przed śmiercią

Uratowali mężczyznę przed śmiercią

Gdyby nie interwencja policjantów z Żółkiewki, to ostatnia noc dla 43-latka mogłaby zakończyć się tragicznie. Na terenie jednej z posesji znaleźli mężczyznę, który leżał w śniegu. Był bardzo zziębnięty, dodatkowo nietrzeźwy.

Kolejki w lubelskim ZUS, większość to wdowy i wdowcy składający wnioski o świadczenia. Urzędnicy podkreślają, że czasu na ich złożenie jest jeszcze bardzo dużo więc nie ma żadnych powodów do pośpiechu

Seniorzy ruszyli po wdowie renty. Wdowcy dostaną wsparcie

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym województwie lubelskim wpłynęło już blisko 7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, a do KRUS około pół tysiąca. W oddziałach tworzą się kolejki, chociaż powodu do pośpiechu nie ma - czas na złożenie wniosku mija z końcem lipca. Wtedy ruszy także wypłata świadczeń.

Profesor Leszek Mądzik Honorowym Obywatelem Lublina
Dużo zdjęć
galeria

Profesor Leszek Mądzik Honorowym Obywatelem Lublina

Eksperymentuje z różnymi formami sztuki i często wykracza poza utarte schematy. To w Lublinie rozwinął skrzydła, a teraz został za to uhonorowany.

Karetka dojedzie do nich szybciej
galeria

Karetka dojedzie do nich szybciej

Ambulans szybciej dojedzie do mieszkańców Michowa i okolic. W czwartek otwarto tam nowy punkt wyjazdowy zespołu ratownictwa medycznego.

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Port lotniczy Lublin podsumował rok. Ma się czym pochwalić. Zarząd lotniska w przyszłość patrzy z optymizmem, bo może być jeszcze lepiej.

W zeszłym roku sezon kąpielowy nad zalewem miejskim w Zamościu również rozpoczął się w w ostatnim dniu roku szkolnego. Choć kąpiący się pojawiali się tutaj już dużo wcześniej, jak tylko zrobiło się ciepło
galeria

Zima trzyma, a w Zamościu już planują sezon kąpielowy

Do lata jeszcze kawał czasu, ale w Zamościu już się do tego czasu szykują. Właśnie ruszyły konsultacje w sprawie sezonu kąpielowego nad zalewem miejskim.

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Muzyczna influencerka Roksana Wolak, znana jako Saszan, w poniedziałek, 20 stycznia, wystąpi w Puławskim Ośrodku Kultury - Dom Chemika. Jej koncert zobaczą dzieci z puławskich szkół. Występ jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej zbiórki elektrośmieci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium