Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 grudnia 2003 r.
15:19
Edytuj ten wpis

Chcesz zarobić? Przyjedź do nas!

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



• Pańskie pierwsze wrażenia z Lublina.
– Ludzie są przyjaźni, miasto ładne, choć – przyznaję – mało je jeszcze poznałem. Bo najpierw było urządzanie siedziby i organizowanie pracy konsulatu. A po jego otwarciu, 6 września, ruszyła rzeka interesantów. Nasz okręg konsularny obejmuje trzy województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Do tej pory przyjęliśmy ponad tysiąc osób. Dowodzi to na ile urząd ten potrzebny był w Lublinie, ale też sprawia, że pracujemy od ósmej do ósmej.
• Czy Polakom opłaca się robić interesy z Ukrainą?
– Proszę o to zapytać polskich przedsiębiorców, którzy w moim kraju prowadzą interesy i – jak powiadają – chcieliby je rozwijać. Spośród lubelskich firm szczególne sukcesy notuje Sipma. Niemal cała tutejsza produkcja trafia na rynki zachodnie. A przecież Ukraina to kraj rolniczy, przydałyby się więc nam tak świetne maszyny. Obiecująco więc rysuje się przyszłość. Pozytywnym przykładem jest też firma Polbryks remontująca i modernizująca cukrownie w województwach: winnickim, charkowskim, iwanofrankowskim. W czasie, gdy my tu rozmawiamy, delegacja z miasta Romny, leżącego w obwodzie sumskim, prowadzi rozmowy z firmą Protektor, od której wynajmujemy pomieszczenia na konsulat, na temat utworzenia spółki, która produkowałaby buty według lubelskiej technologii.
• Spotkać się można z opinią, że współpraca gospodarcza pomiędzy naszymi krajami byłaby znacznie szersza, gdyby strona ukraińska miała czym płacić. Jak jest naprawdę?
– Ukraina, jak i inne państwa w naszym regionie, boryka się z kłopotami gospodarczymi, wynikającymi z przeszłości, jak również – myślę o rolnictwie – będącymi efektem tegorocznej suszy. Powstają jednak nowe inwestycje i przedsiębiorstwa, także z kapitałem międzynarodowym. Dowód, że partnera ukraińskiego, gdy zainteresuje go oferta, stać na znalezienie pieniędzy. Nie bez znaczenia dla chcących tu inwestować, są: tania siła robocza, tanie źródła energii, korzystne przepisy podatkowe.
W Lublinie pracuję zaledwie kilka miesięcy, przez ten czas skierowałem na Ukrainę przynajmniej 50 przedsiębiorców z Lubelszczyzny zdecydowanych robić tam interesy. Korzystali oni także z pomocy polsko-ukraińskiej misji handlowej działającej w Ługańsku. A efekt? Od licznych docierają do mnie sygnały, że nie pojechali na darmo.
• Jaka branża ma na Ukrainie największe szanse?
– Na najlepszej pozycji są przedsiębiorstwa dysponujące nowoczesną technologią, czy takim właśnie produktem. Przestrzegałbym natomiast te, które produkują artykuły już znajdujące się na naszym rynku, jak: wódka, zegarki, wyroby metalowe, niektóre typy samochodów, samoloty, itd. Trzeba byłoby konkurować albo kooperować.
• 1 października br. wprowadzone zostały wizy dla Ukraińców wjeżdżających do naszego kraju, Polaków ten obowiązek nie dotyczy. Co w związku z tym zmieniło się w obszarze przygranicznym?
– Dokładnych danych nie mamy. Szacuję jednak, że ruch przygraniczny zmalał o połowę. Dotyczy to głównie Ukraińców, którzy – o czym wiem z gazet – najpierw odbywają daleką wyprawę do konsulatu, a później stoją w kolejce po polską wizę. A więc nie ma kto wywieźć z polskich sklepów mebli, ubrań, artykułów gospodarstwa domowego, części samochodowych. Słyszy się też, że coraz trudniej przejechać przez granicę, więcej jest bowiem pograniczników, celników.
• Jest to zapowiedź tego, co zacznie się 1 maja przyszłego roku, gdy pomiędzy naszymi krajami przebiegać będzie granica Unii Europejskiej. Jakie są komentarze po stronie ukraińskiej?
– Aleksander Czałyj, I zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy, w opublikowanym niedawno artykule pisze, że dla naszego kraju najtrudniejsze będą dwa pierwsze lata po rozszerzeniu UE. Dużo zależeć będzie od unijnej polityki celnej. Prowadzone są negocjacje, aby nasza produkcja mogła trafić do tych krajów, m.in. do Polski, które wstąpią do unii, a z którymi zawarte zostały wcześniej umowy. Jak się wydaje, najbardziej zagrożony jest ukraiński przemysł ciężki...
• Powróćmy do Lublina i konsulatu. Z czym przychodzą do was interesanci?
Odwiedza nas codziennie 30-40 osób i tyle jest indywidualnych zazwyczaj spraw. Od: wystawienia paszportu, udzielenia pomocy prawnej (finansowej nie udzielamy) ofiarom wypadku czy rozboju, po wsparcie w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, sportowych, kulturalnych.
• Podczas naszej rozmowy nie może nie paść pytanie o przyszłość lubelskiego kolegium polsko-ukraińskiego. Dziś studiuje w nim 175 osób, w większości Ukraińców, piszących pracę doktorską w wybranej lubelskiej uczelni. W zamiarach, potwierdzonych zresztą przez prezydentów naszych państw, miał to być międzynarodowy uniwersytet.
– Rektorzy KUL i UMCS, podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego, wyrażali satysfakcję, że kolegium istnieje, że już kształci część elity ukraińskiej i apelowali o cnotę cierpliwości. Wraz z panią kanclerz kolegium, dr Ewą Rybałt, przygotowaliśmy dla kancelarii prezydenta Ukrainy oraz naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych informację o obecnej sytuacji kolegium oraz działaniach, jakie powinny zostać podjęte, aby mgło ono zostać z czasem przekształcone w uniwersytet. Osobiście wierzę, że tak się stanie



Iwan Hricak

lat 54, z wykształcenia historyk, od 1 lipca 2003 r. jest konsulem generalnym Republiki Ukrainy w Polsce z siedzibą w Lublinie, gdzie zamieszkał w rejonie ul. Nowy Świat z żoną i wnuczką. Entuzjasta sportu, myśliwy.

Konsulat Generalny Republiki Ukrainy


...znajduje się w Lublinie przy ul. Kunickiego 24. Tel.: (0-81) 531-88-89; fax (0-81) 531-88-88.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium