Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2009 r.
15:05
Edytuj ten wpis

Czas na polowanie

0 5 A A

Jesień tuż-tuż, a wraz nią sezon łowiecki. W całym kraju tradycje myśliwskie były bardzo silne. Jednak do II wojny światowej była to rozrywka elit.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Myślistwo było przywilejem – mówi Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, organizatora sobotnich "Intelektualiów myśliwskich”, podczas których będą znakomite wystąpienia, ciekawe spotkania, ważne rozmowy na ten temat. – Przed wojną jeszcze polowała arystokracja, a także ludzie z tzw. klasy średniej: oficer, lekarz, aptekarz. Niżej już nie.

Z lasu na karty powieści

Pisarze z pewnością mieścili się w grupie elit polujących. A szczególnie ci, którzy już mieli wyrobione nazwisko. – Henryk Sienkiewicz był wielkim amatorem polowań – mówi Izabela Kamińska, która przygotowuje wystąpienie pod tytułem "Polowania według scenariusza Henryka Sienkiewicza”.

– Był to ważny element jego życia. Kiedy tylko nadarzała się okazja polowania z przyjemnością brał w nim udział.

Popularność Sienkiewicza sprawiła, że na polowanie w jego obecności stawiały się znakomite nazwiska. Wizyty wybitnego powieściopisarza dodawały splendoru łowom i wzbudzały sensację w całym powiecie.

– Był zamiłowanym myśliwym – opowiada Izabela Kamińska. – O polowaniach pisał w listach do przyjaciół, zapewne dumny był ze swoich trofeów. Najciekawszą i najtrudniejszą przygodą myśliwską pisarza była z pewnością wyprawa na wyspę Zanzibar w Afryce.

I jak każdy myśliwy, nie znosił porażki. Kiedy na polowaniu zorganizowanym przez Krasińskich w Radziejowicach przepuścił lisa, co stało się tematem karykatury Kazimierza Pochwalskiego, nie omieszkał odciąć się malarzowi nie mniej zgryźliwym żartem

Dla rozrywki i do spiżarni

– Sienkiewicz nie bywał w Kozłówce – mówi Kornacki. – Ale tu tradycja polowań była bardzo silna. Lasy Kozłowieckie obfitowały w kozły i myślę, że stąd też wzięła się nazwa miejscowości.

W pałacu Zamoyscy przebywali latem, po sezonie wyjeżdżali do miasta. Tu wracali na polowania. Liczba zabitej podczas jednego polowania zwierzyny była niemała. Nieraz padało kilkadziesiąt dzików, ponad setka zajęcy. Zwierzyna w całości szła na użytek dworu. Dzikie ptactwo było w codziennym menu, resztę magazynowano w piwnicy wyłożonej lodem.

Wstęp wzbroniony

– To był sposób spędzania wolnego czasu, polowano często nie dla mięsa, a dla przyjemności – powtarza Kornacki. – Mało kto miał radio, nie było telewizji. Polowały także kobiety. Lasy były prywatne i nie było mowy o tym, żeby wchodził do nich ktoś inny niż właściciel. Kiedy Jadwiga Zamoyska konno pojechała na spacer do lasu i spotkała grzybiarza z koszykiem grzybów, kazała mu wszystko wysypać i stratowała to końskimi kopytami. Oczywiście tam gdzie pan miał ziemię chłop też chciał się pożywić i używał wszelkich sposobów, żeby coś skłusować.

Dziś kłusownictwo przybrało inny charakter. Strzelby są bardziej dostępne niż kiedyś, a i pomarli starzy, którzy potrafili robić wnyki. Mimo że wszelakiego mięsiwa jest w sklepach dużo, dziczyzna uchodzi nadal za specjał wyjątkowy.

Zabijanie i ochrona

Dziś, podobnie jak przed stu laty, obowiązują rytuały myśliwskie, a wybierając się na polowanie warto było zaopatrzyć się w specjalną flaszeczkę z alkoholem, należało mieć prochownicę, dobrą strzelbę, a czasem kilka, które nosił za panem chłopak, ładował je i podawał szybko. Przydawał się kordelas, którym dobijano zwierzynę. Oczywiście żaden z myśliwych nie patroszył jej – od tego była służba.

Polowanie to mistyka – twierdzą niektórzy. To więź z naturą, znajomość obyczajów zwierzyny i nie tylko zabijanie, lecz także jej ochrona, przestrzeganie rytuałów i zwyczajów, które są niezrozumiałe dla innych.
A już jutro, w sobotę 5 września, w Pałacu Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa "Intelektualia myśliwskie. O tradycji i o przyszłości”.

Pozostałe informacje

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Kończy się długi weekend. Niestety nie był on dla wszystkich spokojny. Policjanci mieli pełne ręce roboty.

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira
ZDJĘCIA
galeria

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira

Manga, Anime, Aichiru, cosplay, warsztaty, gry i zabawy azjatyckie, to niektóre z atrakcji jakie czekały na miłośników szeroko rozumianej kultury azjatyckiej, podczas Festiwalu Spotkań Kultur Akira. Ideą spotkania, była przede wszystkim pasja i miłość do kultury azjatyckiej. Dzięki bogatej ofercie programowej impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej fani przybyli z całej Polski.

Poczuj weekend
foto
galeria

Poczuj weekend

Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii z kolejnej gorącej nocy w lubelskim Helium Club. To było prawdziwe odegranie muzycznych wspomnień. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i poza nim.

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka
ZDJĘCIA
galeria

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka

W Dzień Dziecka żadne dziecko nie powinno być smutne. Lubelscy policjanci zadbali o to, by ten uśmiech pojawił się także na twarzach małych pacjentów lubelskiego szpitala.

Marcin Zając pracę w Lubliniance rozpoczął minionego lata

Marcin Zając (Lublinianka): III liga? Na razie stworzyliśmy fundament do bycia solidnym czwartoligowcem

Rozmowa z Marcinem Zającem, trenerem Lublinianki

Na niedzielę IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.
OSTRZEŻENIE POGODOWE

Burzowo i niebezpiecznie? Pogoda na niedzielę pod znakiem alertów IMGW

W ostatnich dniach pogoda jest bardzo dynamiczna i sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. IMGW wydaje kolejny komunikat dla województwa lubelskiego.

Noc Kultury w tym roku odbyła się między 1 a 2 czerwca. Hasłem tegorocznej edycji były Neurony Miasta.
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najbardziej kulturalna noc za nami. Tym razem Lublinem zawładnęły neurony miasta

Tej nocy w Lublinie nie było ciemno. Było pełno występów, koncertów i kolorowych instalacji. Za nami jedyna taka kulturalna noc w roku - Noc Kultury.

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Małgorzaty Gromadzkiej została zorganizowana, jak same to przyznały, „na szlaku kampanii wyborczej”.

Posłanki PO: Rozliczymy PiS ze wszystkich afer

Zorganizowana grupa polityczna mająca znamiona przestępczej – tak o działaniach polityków Suwerennej Polski w ministerstwie sprawiedliwości za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy mówiły posłanki Platformy Obywatelskiej podczas sobotniej konferencji prasowej.

Arka u siebie pokonała rywali z Lublina 2:0, a na w kwietniu na Arenie padł remis 2:2.

Ekstraklasa znowu dla Lublina? Motor dzisiaj gra o awans z Arką Gdynia

Motor w ekstraklasie ostatni raz zagrał w sezonie 1991/1992. Po ponad 30 latach dzisiaj żółto-biało-niebiescy staną przed szansą powrotu do elity. W finale baraży o awans drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 1.

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium