Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 marca 2021 r.
17:51

Najpierw egzamin, a potem wybiorą szkołę zdalnie. "Obecna rekrutacja będzie jeszcze gorsza"

Dni otwarte w XXVII LO w Lublinie
Dni otwarte w XXVII LO w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

17 marca rozpocznie się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty. Zaledwie dwa miesiące później uczniowie będą mogli już składać dokumenty do wybranych szkół, w których będą chcieli uczyć się od września. To będzie trudna decyzja, bo podjąć trzeba ją będzie zdalnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czasach przed epidemią koronawirusa wszystkie szkoły organizowały Dni Otwartych Drzwi, podczas których uczniowie mogli na miejscu zapoznać się z ich ofertą.

Niektóre placówki organizowały nawet kilka takich imprez w roku. Na terenie Targów Lublin odbywały się Tragi Edukacyjne; impreza podczas której prezentowały się dziesiątki szkół z całego województwa lubelskiego.

Było trudno, będzie trudniej

Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku. Szkoły zostały zamknięte w połowie marca, a informacje dotyczące rekrutacji mogły zamieszczać tylko na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Dzień przed rozpoczęciem odwołano też Targi edukacyjne 2020.

– W związku z dzisiejszą decyzją Wojewody Lubelskiego Pana Lecha Sprawki Targi Edukacyjne 2020, które miały odbywać się w dniach 5-6 marca 2020 na terenie Targów Lublin S.A. zostają odwołane – napisali w komunikacie prasowym organizatorzy imprezy. – Decyzja została podjęta w trosce o zdrowie wystawców i zwiedzających, w związku z pojawieniem się pierwszego przypadku koronowirusa w Polsce.

– To była bardzo trudna rekrutacja, a obecna z punktu widzenia ucznia będzie jeszcze gorsza – słyszymy dziś od dyrektora jednego z lubelskich liceów. – W przypadku szkół mojego typu decyzja jest nieco prostsza: zdecyduje profil konkretnej szkoły. Wiem, że wielu rodziców zwraca też uwagę na położenie szkoły: to czy znajduje się blisko domu, a jeśli nie to, czy jest możliwość dogodnego dojazdu. Nie jestem przekonany że to najważniejsze kryterium wyboru.

Niezbędne zmiany

Bez względu na jakość połączenia komunikacyjnego wielu uczniów będzie chciało dostać się do najbardziej prestiżowych szkół. Ale i w ich przypadku, w tym roku czeka ich zaskoczenia. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica nie zostanie stworzona klasa humanistyczna.

– To była bardzo trudna decyzja i poprzedziła ją gorąca dyskusja – przyznaje Stanisław Stoń, dyrektor szkoły. – Mieliśmy duży dylemat. Ponieważ chcemy, by ze względów lokalowych w naszej szkole funkcjonowały docelowo 24 oddziały, zmiany okazały się niezbędne.

Wybór o rezygnacji z naboru padł na klasę humanistyczną. Do niej w ubiegłym roku było mniej kandydatów niż do innych oddziałów. Poza tym, Staszic wyrobił sobie już markę szkoły prowadzącej klasę międzynarodową oraz profile biologiczno-chemiczne czy informatyczne i menadżerskie.

– Nie da się prowadzić wszystkiego. Ponieważ liczba uczniów spada, a szkół w Lublinie jest dużo, zainteresowani nauką w klasie humanistycznej na pewno znajdą ofertę dla siebie – mówi Stanisław Stoń i dodaje, że w tej chwili nie ma jeszcze decyzji, czy nabór do klasy humanistycznej będzie zorganizowany w kolejnych latach.

Żeby mieć zawód

By zapoznać się z pełną ofertą szkół ponadpodstawowych, najlepiej zajrzeć do informatora zamieszczonego na stronie Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Dowiadujemy się z niego, że w Lublinie w szkołach branżowych I stopnia uczyć będą mogły się osoby chcące zdobyć zawód:

  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • murarz-tynkarz
  • elektryk
  • stolarz
  • monter sieci i instalacji sanitarnych
  • dekarz
  • kucharz
  • fryzjer
  • mechanik-monter maszyn i urządzeń
  • elektromechanik
  • blacharz samochodowy
  • cukiernik
  • elektromechanik pojazdów samochodowych
  • lakiernik samochodowy
  • mechanik pojazdów samochodowych
  • operator procesów introligatorskich
  • piekarz
  • przetwórca mięsa
  • sprzedawca
  • stolarz
  • tapicer
  • ogrodnik
  • ślusarz
  • fotograf

W lubelskich technikach zdobyć będzie można miedzy taki zawód: technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik geodeta, technik programista, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik analityk, technik optyk, technik elektronik, technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik fotografii i multimediów, technik weterynarii, czy technik spedytor.

Wrześniowe nowości i rewolucja

Warto też zainteresować się nowy zawodami, których uczyć będzie można się od września. Kilka dni temu resort edukacji i nauki do klasyfikacji zawodów szkolnictwa dodał cztery nowe zawody. To: technik dekarstwa, pomolog, technik stylista i technik robotyk.

– Od września zaczynamy nauczanie w tym nowym zawodzie. W tej chwili nie ma praktycznie branży, w której robotyka nie byłaby stosowana – mówi Anna Wawruch-Lis, dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. – Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w lubelskich przedsiębiorstwach, gdzie większość linii produkcyjnych jest już zrobotyzowana. Przed nami nowa rewolucja przemysłowa.

Od września jest też szansa na rozpoczęcie nauki w zawodzie technik stylista.

– Ruszymy z nauką z nauką zawodu technik stylista w nowym roku szkolnym – informuje Halina Rybczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Reymonta w Lublinie.

Dotychczas szkoła pozwalała na zdobycie zawodu technika przemysłu mody. Zainteresowanie było spore, bo do szkoły zgłaszało się coraz więcej pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem absolwentów. – Liczę na to, że w przypadku stylisty zainteresowanie obu stron może być jeszcze większe. Oprócz umiejętności krawieckich, absolwenci nabędą też bardzo szerokie kompetencje związane z kreowaniem wizerunku danej osoby – dodaje pani dyrektor.

Doradca służy pomocą

Dostępna na stronie lubelskiego kuratorium oświaty prezentacją „Kryteria wyboru szkoły ponadpodstawowej z perspektywy rodzica/opiekuna” zatytułowana „Wspieram nie wybieram 2021” przygotowana przez Iwonę Lipiec, konsultanta ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

– Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z trudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ważne jest, aby wybory uczniów były odpowiedzialne. Aby przy podejmowaniu decyzji uwzględnić możliwości, zainteresowania, predyspozycje oraz przeanalizować kryteria wyboru poszczególnych typów szkół – wylicza Iwona Lipiec. – Ósmoklasiści mogą kontynuować naukę w liceum, technikum i branżowej szkole I stopnia. Każda z tych typów szkół to dobry wybór.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Lublinianka wygrała ważny mecz w Zamościu, a Tomasovia zostawiła wszystkie punkty w Krasnymstawie

Lublinianka lepsza od Hetmana, Start odwrócił losy meczu, a Granit już bezpieczny

Cała „świąteczna” kolejka została rozegrana w sobotę. Lublinianka wygrała w Zamościu z Hetmanem 2:0 i nadal traci do lidera z Kraśnika tylko trzy punkty. Niespodziewanej porażki doznała Tomasovia, która prowadziła już w Krasnymstawie 2:0. Granit Bychawa zgarnął za to pełną pulę w Lublinie i wskoczył aż na dziesiąte miejsce w tabeli.

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie
Magazyn

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie

Wielkanoc na Lubelszczyźnie to nie tylko święto religijne, ale też czas pełen barwnych obrzędów.

Procesja rezurekcyjna

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego najważniejszym świętem w Kościele katolickim

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość w Kościele katolickim. Kościół świętuje tego dnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście od śmierci do życia. Prawda ta jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej.

Lubelscy karatecy mają mnóstwo powodów do radości

Lubelscy karatecy zdobyli Szczecin

Reprezentacji Lublina z KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka po raz kolejny znakomicie spisali się w mistrzostwach Polski w karate tradycyjnym, które odbywały się w Szczecinie.

Lewart stracił zwycięstwo w Lubaczowie w doliczonym czasie gry

Lewart był blisko wygranej w Lubaczowie

Lewart zdobył w sobotę piętnasty punkt w sezonie. Po wizycie w Lubaczowie mógł ich mieć jednak siedemnaście. Tamtejsza Pogoń-Sokół dopiero w doliczonym czasie gry wyrównała stan meczu na 2:2.

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Okres świąteczny to czas odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Niestety, nawet w tym wyjątkowym czasie mogą przydarzyć się nagłe dolegliwości zdrowotne – od gorączki po ból brzucha. Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie można uzyskać pomoc medyczną poza standardowymi godzinami pracy przychodni.

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Po pogromie w Zielonej Górze Orlen Oil Motor po raz pierwszy w tym sezonie wystąpił przed własną publicznością. Bartosz Zmarzlik i spółka byli zdecydowanymi faworytami do pokonania Krono-Plast Włókniarza Częstochowa. I z tego zadania świetnie się wywiązali, choć i gościom po tym spotkaniu należą się słowa uznania.

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!
ZDJĘCIA
galeria

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!

Kibice Motoru Lublin znów pokazali klasę. Stadion zamienił się w żółto-biało-niebieskie morze. Zobaczcie jak kibicowaliście przy Z5 i szukajcie się na zdjęciach!

Start łatwo ograł Dziki
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie miał problemów z rozbiciem warszawskich Dzików

Wojciech Kamiński nie był zadowolony po porażce w Zielonej Górze i chyba pozytywnie wpłynął na swoich podopiecznych. Ci w sobotnim meczu z Dzikami Warszawa grali bardzo dobrze i pewnie wygrali 86:69.

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu, ale nie zdobyła nawet punktu

Świdniczanka powalczyła z Sandecją. „Za dobre wrażenie punktów nie dają”

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu z Sandecją 1:0, w drugiej połowie też napsuła rywalom sporo krwi. Niestety, ostatecznie to gospodarze cieszyli się z wygranej 3:2.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium