17 marca rozpocznie się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty. Zaledwie dwa miesiące później uczniowie będą mogli już składać dokumenty do wybranych szkół, w których będą chcieli uczyć się od września. To będzie trudna decyzja, bo podjąć trzeba ją będzie zdalnie.
W czasach przed epidemią koronawirusa wszystkie szkoły organizowały Dni Otwartych Drzwi, podczas których uczniowie mogli na miejscu zapoznać się z ich ofertą.
Niektóre placówki organizowały nawet kilka takich imprez w roku. Na terenie Targów Lublin odbywały się Tragi Edukacyjne; impreza podczas której prezentowały się dziesiątki szkół z całego województwa lubelskiego.
Było trudno, będzie trudniej
Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku. Szkoły zostały zamknięte w połowie marca, a informacje dotyczące rekrutacji mogły zamieszczać tylko na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
Dzień przed rozpoczęciem odwołano też Targi edukacyjne 2020.
– W związku z dzisiejszą decyzją Wojewody Lubelskiego Pana Lecha Sprawki Targi Edukacyjne 2020, które miały odbywać się w dniach 5-6 marca 2020 na terenie Targów Lublin S.A. zostają odwołane – napisali w komunikacie prasowym organizatorzy imprezy. – Decyzja została podjęta w trosce o zdrowie wystawców i zwiedzających, w związku z pojawieniem się pierwszego przypadku koronowirusa w Polsce.
– To była bardzo trudna rekrutacja, a obecna z punktu widzenia ucznia będzie jeszcze gorsza – słyszymy dziś od dyrektora jednego z lubelskich liceów. – W przypadku szkół mojego typu decyzja jest nieco prostsza: zdecyduje profil konkretnej szkoły. Wiem, że wielu rodziców zwraca też uwagę na położenie szkoły: to czy znajduje się blisko domu, a jeśli nie to, czy jest możliwość dogodnego dojazdu. Nie jestem przekonany że to najważniejsze kryterium wyboru.
Niezbędne zmiany
Bez względu na jakość połączenia komunikacyjnego wielu uczniów będzie chciało dostać się do najbardziej prestiżowych szkół. Ale i w ich przypadku, w tym roku czeka ich zaskoczenia. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica nie zostanie stworzona klasa humanistyczna.
– To była bardzo trudna decyzja i poprzedziła ją gorąca dyskusja – przyznaje Stanisław Stoń, dyrektor szkoły. – Mieliśmy duży dylemat. Ponieważ chcemy, by ze względów lokalowych w naszej szkole funkcjonowały docelowo 24 oddziały, zmiany okazały się niezbędne.
Wybór o rezygnacji z naboru padł na klasę humanistyczną. Do niej w ubiegłym roku było mniej kandydatów niż do innych oddziałów. Poza tym, Staszic wyrobił sobie już markę szkoły prowadzącej klasę międzynarodową oraz profile biologiczno-chemiczne czy informatyczne i menadżerskie.
– Nie da się prowadzić wszystkiego. Ponieważ liczba uczniów spada, a szkół w Lublinie jest dużo, zainteresowani nauką w klasie humanistycznej na pewno znajdą ofertę dla siebie – mówi Stanisław Stoń i dodaje, że w tej chwili nie ma jeszcze decyzji, czy nabór do klasy humanistycznej będzie zorganizowany w kolejnych latach.
Żeby mieć zawód
By zapoznać się z pełną ofertą szkół ponadpodstawowych, najlepiej zajrzeć do informatora zamieszczonego na stronie Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
Dowiadujemy się z niego, że w Lublinie w szkołach branżowych I stopnia uczyć będą mogły się osoby chcące zdobyć zawód:
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
- murarz-tynkarz
- elektryk
- stolarz
- monter sieci i instalacji sanitarnych
- dekarz
- kucharz
- fryzjer
- mechanik-monter maszyn i urządzeń
- elektromechanik
- blacharz samochodowy
- cukiernik
- elektromechanik pojazdów samochodowych
- lakiernik samochodowy
- mechanik pojazdów samochodowych
- operator procesów introligatorskich
- piekarz
- przetwórca mięsa
- sprzedawca
- stolarz
- tapicer
- ogrodnik
- ślusarz
- fotograf
W lubelskich technikach zdobyć będzie można miedzy taki zawód: technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik geodeta, technik programista, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik analityk, technik optyk, technik elektronik, technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik fotografii i multimediów, technik weterynarii, czy technik spedytor.
Wrześniowe nowości i rewolucja
Warto też zainteresować się nowy zawodami, których uczyć będzie można się od września. Kilka dni temu resort edukacji i nauki do klasyfikacji zawodów szkolnictwa dodał cztery nowe zawody. To: technik dekarstwa, pomolog, technik stylista i technik robotyk.
– Od września zaczynamy nauczanie w tym nowym zawodzie. W tej chwili nie ma praktycznie branży, w której robotyka nie byłaby stosowana – mówi Anna Wawruch-Lis, dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. – Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w lubelskich przedsiębiorstwach, gdzie większość linii produkcyjnych jest już zrobotyzowana. Przed nami nowa rewolucja przemysłowa.
Od września jest też szansa na rozpoczęcie nauki w zawodzie technik stylista.
– Ruszymy z nauką z nauką zawodu technik stylista w nowym roku szkolnym – informuje Halina Rybczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Reymonta w Lublinie.
Dotychczas szkoła pozwalała na zdobycie zawodu technika przemysłu mody. Zainteresowanie było spore, bo do szkoły zgłaszało się coraz więcej pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem absolwentów. – Liczę na to, że w przypadku stylisty zainteresowanie obu stron może być jeszcze większe. Oprócz umiejętności krawieckich, absolwenci nabędą też bardzo szerokie kompetencje związane z kreowaniem wizerunku danej osoby – dodaje pani dyrektor.
Doradca służy pomocą
Dostępna na stronie lubelskiego kuratorium oświaty prezentacją „Kryteria wyboru szkoły ponadpodstawowej z perspektywy rodzica/opiekuna” zatytułowana „Wspieram nie wybieram 2021” przygotowana przez Iwonę Lipiec, konsultanta ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
– Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z trudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ważne jest, aby wybory uczniów były odpowiedzialne. Aby przy podejmowaniu decyzji uwzględnić możliwości, zainteresowania, predyspozycje oraz przeanalizować kryteria wyboru poszczególnych typów szkół – wylicza Iwona Lipiec. – Ósmoklasiści mogą kontynuować naukę w liceum, technikum i branżowej szkole I stopnia. Każda z tych typów szkół to dobry wybór.