Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 października 2010 r.
18:35
Edytuj ten wpis

Dominikanie odkrywają i czekają na datki

Bazylika i klasztor o.o. Dominikanów w Lublinie zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Europejskiego. Ale też są tutaj zabytki wielkiej miary, świadczące o najbardziej odległej historii miejsca i miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dominikanie przybyli tu w 1253 roku i nieobce im były wszystkie klęski i dramaty, jakie dotknęły Lublin. Tu modlili się królowie, tu odbywały się wydarzenia dziejowe. – Tu odbyło się nabożeństwo dziękczynne po zaprzysiężeniu Unii Lubelskiej – mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru Dominikanów.

Były tu i wydarzenia dramatyczne. Do dziś na murach najniższego poziomu piwnic przeczytać można napisy więzionych po powstaniu 1863 przez zaborcę – "Ty byłem. Korneliusz. 1869”. Kto zostawił te słowa, kim był, co zgotował mu los? Tajemnic w tych murach jest wiele.

Cudowne i niezwykłe
"Pożar Lublina”, obraz z 1710 roku, to wspomnienie tragicznej historii miasta. XVII-wieczny krucyfiks Chrystusa umęczonego świadczy o męce i spokoju śmierci. W kaplicy Ossolińskich jest cudowny obraz Matki Bożej Opieki, zwany też obrazem Matki Bożej Trybunalskiej.

– Wisiał w Trybunale Koronnym – mówi przeor. – Przed nim modlili się o pozytywny dla siebie wyrok ci, którzy stawali przed sądem. Na pierwszym planie są święci dominikańscy: Tomasz z Akwinu, święty Jacek Odrowąż, a za nimi hierarchicznie zakonnicy, a nawet szlachcice i pospólstwo. I pies z pochodnią w pysku. W ikonografii pies symbolizuje dominikanów – "psy pańskie” – "Domini canis”, które rozpalić mają płomień wiary na całym globie.

Niezwykłych albo, jak kto woli, cudownych zabytków jest tu dużo. W tych dniach przy okazji prowadzonych prac remontowych odkryto kolejne i należałoby się z tego cieszyć.

Najnowsze odkrycia
Tymczasem, dominikanie zaczynają się borykać z problemami finansowymi. Najnowsze odkrycie na ścianach XV-wiecznych fresków zaskoczyło, uradowało, a jednocześnie przysporzyło kłopotów: trzeba znaleźć pieniądze na ich konserwację. Także na XVII-wiecznych stallach ukazała się wcześniejsza, przypuszczalnie sięgająca gotyku kwiatowa malatura.

– Mamy kłopot z pracami prowadzonymi ponad program i tzw. niekwalifikowanymi, za które musimy płacić sami – dodaje przeor. – To między innymi położenie stropu i dachu nad skrzydłem wschodnim, montaż okien w skrzydle zachodnim, które nie jest objęte projektem unijnym, wzmocnienia murów, odbudowa dziedzińców. Aż się boję, co tam jeszcze może się odkryć – uśmiecha się o. Głubisz. – Takie prace nie mogły znaleźć się w projekcie, bo ten wymagał programu edukacyjnego i kulturalnego, który realizujemy w innych miejscach.

Trzeba na te roboty i na konserwację pozyskać pieniądze.

Drzwi otwarte
Bazylika dominikanów jest tym obiektem, który przewodniki wymieniają na pierwszym miejscu. – Dość powiedzieć, że dziennie przychodzi tutaj kilkuset zwiedzających, rocznie 60–70 tys. osób – mówi ojciec Głubisz. – Mimo prowadzonego remontu, nie zamykamy drzwi.

Ludzie przychodzą nie tylko modlić się i zwiedzać. Przychodzą także uczestniczyć w koncertach i wydarzeniach artystycznych, które dzieją się tutaj każdego miesiąca.

– Wczesną wiosną jest to cykl koncertów zatytułowany "Wielkopostne śpiewanie” – mówi przeor. – Później jest festiwal "Daję słowo”, w czerwcu "Inne brzmienia”, w lipcu Muzyka Dawnej Europy i Strefa Inne Brzmienia z koncertami, wystawami, panelem dyskusyjnym, literaturą, w sierpniu "Muzyka Wschodu i Zachodu”, we wrześniu koncert dla przyjaciół i darczyńców, w listopadzie będą "Zaduszki jazzowe” i może też literackie, w grudniu Wigilia Starego Miasta dla wszystkich.

To ostatnie wydarzenie angażuje ok. 400 wolontariuszy, lubelskich restauratorów i ludzi dobrej woli, a Wigilia jest dla każdego, kto przyjdzie. To tylko najbardziej znane imprezy.

Na niektóre koncerty i wydarzenia klasztor udostępnia wnętrze bazyliki. Za darmo. Później z własnych środków opłaca światło, wodę, sprzątanie, wszystkie koszty z tym związane. Wszystkie wydarzenia artystyczne organizowane przez dominikanów są bezpłatne.
Czekają na mecenasa

– Być może trzeba będzie rozważyć wprowadzenie jakiejś niewielkiej opłaty za zwiedzanie bazyliki – zastanawia się przeor. – To będzie ostateczność, jeśli nie znajdziemy mecenasów, którzy zechcą nas wesprzeć.

Dominikanie poszukują więc mecenasów, sponsorów. W zamian oferują przestrzeń na różnego rodzaju spotkania, współuczestniczenie w realizowaniu programu kulturalnego, związek z miejscem najbardziej prestiżowym w Lublinie i regionie.

– Mamy w planach wmurowanie tablic pamiątkowych z nazwiskami darczyńców na dziedzińcu klasztoru, myślimy o różnych formach pamięci o ofiarodawcach.

Po remoncie zostanie oddana do użytku biblioteka i czytelnia, galeria sztuki, muzeum w którym znajdą się wszystkie tutejsze dzieła i pamiątki. Dominikanie mają nadzieje, że znajdą się osoby prywatne lub firmy, które zechcą przyjąć na siebie rolę mecenasów i przyczynić się do ochrony naszego narodowego dziedzictwa.

Czekają. Drzwi są zawsze otwarte.

Pozostałe informacje

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium