Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 października 2010 r.
18:35
Edytuj ten wpis

Dominikanie odkrywają i czekają na datki

0 5 A A

Bazylika i klasztor o.o. Dominikanów w Lublinie zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Europejskiego. Ale też są tutaj zabytki wielkiej miary, świadczące o najbardziej odległej historii miejsca i miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dominikanie przybyli tu w 1253 roku i nieobce im były wszystkie klęski i dramaty, jakie dotknęły Lublin. Tu modlili się królowie, tu odbywały się wydarzenia dziejowe. – Tu odbyło się nabożeństwo dziękczynne po zaprzysiężeniu Unii Lubelskiej – mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru Dominikanów.

Były tu i wydarzenia dramatyczne. Do dziś na murach najniższego poziomu piwnic przeczytać można napisy więzionych po powstaniu 1863 przez zaborcę – "Ty byłem. Korneliusz. 1869”. Kto zostawił te słowa, kim był, co zgotował mu los? Tajemnic w tych murach jest wiele.

Cudowne i niezwykłe
"Pożar Lublina”, obraz z 1710 roku, to wspomnienie tragicznej historii miasta. XVII-wieczny krucyfiks Chrystusa umęczonego świadczy o męce i spokoju śmierci. W kaplicy Ossolińskich jest cudowny obraz Matki Bożej Opieki, zwany też obrazem Matki Bożej Trybunalskiej.

– Wisiał w Trybunale Koronnym – mówi przeor. – Przed nim modlili się o pozytywny dla siebie wyrok ci, którzy stawali przed sądem. Na pierwszym planie są święci dominikańscy: Tomasz z Akwinu, święty Jacek Odrowąż, a za nimi hierarchicznie zakonnicy, a nawet szlachcice i pospólstwo. I pies z pochodnią w pysku. W ikonografii pies symbolizuje dominikanów – "psy pańskie” – "Domini canis”, które rozpalić mają płomień wiary na całym globie.

Niezwykłych albo, jak kto woli, cudownych zabytków jest tu dużo. W tych dniach przy okazji prowadzonych prac remontowych odkryto kolejne i należałoby się z tego cieszyć.

Najnowsze odkrycia
Tymczasem, dominikanie zaczynają się borykać z problemami finansowymi. Najnowsze odkrycie na ścianach XV-wiecznych fresków zaskoczyło, uradowało, a jednocześnie przysporzyło kłopotów: trzeba znaleźć pieniądze na ich konserwację. Także na XVII-wiecznych stallach ukazała się wcześniejsza, przypuszczalnie sięgająca gotyku kwiatowa malatura.

– Mamy kłopot z pracami prowadzonymi ponad program i tzw. niekwalifikowanymi, za które musimy płacić sami – dodaje przeor. – To między innymi położenie stropu i dachu nad skrzydłem wschodnim, montaż okien w skrzydle zachodnim, które nie jest objęte projektem unijnym, wzmocnienia murów, odbudowa dziedzińców. Aż się boję, co tam jeszcze może się odkryć – uśmiecha się o. Głubisz. – Takie prace nie mogły znaleźć się w projekcie, bo ten wymagał programu edukacyjnego i kulturalnego, który realizujemy w innych miejscach.

Trzeba na te roboty i na konserwację pozyskać pieniądze.

Drzwi otwarte
Bazylika dominikanów jest tym obiektem, który przewodniki wymieniają na pierwszym miejscu. – Dość powiedzieć, że dziennie przychodzi tutaj kilkuset zwiedzających, rocznie 60–70 tys. osób – mówi ojciec Głubisz. – Mimo prowadzonego remontu, nie zamykamy drzwi.

Ludzie przychodzą nie tylko modlić się i zwiedzać. Przychodzą także uczestniczyć w koncertach i wydarzeniach artystycznych, które dzieją się tutaj każdego miesiąca.

– Wczesną wiosną jest to cykl koncertów zatytułowany "Wielkopostne śpiewanie” – mówi przeor. – Później jest festiwal "Daję słowo”, w czerwcu "Inne brzmienia”, w lipcu Muzyka Dawnej Europy i Strefa Inne Brzmienia z koncertami, wystawami, panelem dyskusyjnym, literaturą, w sierpniu "Muzyka Wschodu i Zachodu”, we wrześniu koncert dla przyjaciół i darczyńców, w listopadzie będą "Zaduszki jazzowe” i może też literackie, w grudniu Wigilia Starego Miasta dla wszystkich.

To ostatnie wydarzenie angażuje ok. 400 wolontariuszy, lubelskich restauratorów i ludzi dobrej woli, a Wigilia jest dla każdego, kto przyjdzie. To tylko najbardziej znane imprezy.

Na niektóre koncerty i wydarzenia klasztor udostępnia wnętrze bazyliki. Za darmo. Później z własnych środków opłaca światło, wodę, sprzątanie, wszystkie koszty z tym związane. Wszystkie wydarzenia artystyczne organizowane przez dominikanów są bezpłatne.
Czekają na mecenasa

– Być może trzeba będzie rozważyć wprowadzenie jakiejś niewielkiej opłaty za zwiedzanie bazyliki – zastanawia się przeor. – To będzie ostateczność, jeśli nie znajdziemy mecenasów, którzy zechcą nas wesprzeć.

Dominikanie poszukują więc mecenasów, sponsorów. W zamian oferują przestrzeń na różnego rodzaju spotkania, współuczestniczenie w realizowaniu programu kulturalnego, związek z miejscem najbardziej prestiżowym w Lublinie i regionie.

– Mamy w planach wmurowanie tablic pamiątkowych z nazwiskami darczyńców na dziedzińcu klasztoru, myślimy o różnych formach pamięci o ofiarodawcach.

Po remoncie zostanie oddana do użytku biblioteka i czytelnia, galeria sztuki, muzeum w którym znajdą się wszystkie tutejsze dzieła i pamiątki. Dominikanie mają nadzieje, że znajdą się osoby prywatne lub firmy, które zechcą przyjąć na siebie rolę mecenasów i przyczynić się do ochrony naszego narodowego dziedzictwa.

Czekają. Drzwi są zawsze otwarte.

Pozostałe informacje

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

Weekend na Słonecznym Wrotkowie
8 czerwca 2024, 10:00

Weekend na Słonecznym Wrotkowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie Słonecznego Wrotkowa odbędzie się czwarta edycja Eko Pikniku. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji.

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych
LUBLIN
galeria

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory w Polsce po erze komunizmu. Z tej okazji w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone przedwyborczej działalności lubelskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył dwa medale Lublin Bohaterom.

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy
NASZ PATRONAT
15 czerwca 2024, 0:00

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy

Do największej imprezy lotniczej po tej stronie Wisły zostało zaledwie 10 dni. Organizatorzy zachęcają uczestników do korzystania z komunikacji miejskiej oraz pociągów.

Tak wyglądają parkingi na osiedlu Zamoyskiego w Zamościu. Jest nieciekawie. Studzienki nie są w stanie przyjąć takiej ilości wody
ZDJĘCIA, FILM
galeria

Potężna ulewa nad Zamościem. Zalane piwnice, podwórka, parkingi

Zaczęło padać ok. godz. 17 i z każdą minutą było coraz gorzej. Strażacy nie nadążali z odbieraniem telefonów i interwencjami. To było prawdziwe oberwanie chmury.

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!