Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 maja 2018 r.
21:07

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co jest trudniejsze: zorganizować taką akcję w szpitalu czy raczej namówić mamy chorych dzieci, aby w tej akcji wzięły udział?

– Tę akcję już po raz trzeci organizujemy w Lublinie. Kiedy przygotowaliśmy ją po raz pierwszy, było o wiele mniej osób. W tym momencie jest sporo osób do pomagania i to bardzo fajnie, że mamy tak dużo aniołów w Lublinie, aniołów od piękna. Mamy też przychodzą i jest ich sporo. Problemem nie jest namówienie mam, aby wzięły udział w naszej akcji. Problemem jest zostawienie dziecka samego, żeby mama na chwilę mogła wyjść. Dzieci przebywając na takim leczeniu mają bowiem zwiększony poziom lęku. Poza tym mama też boi się zostawić swoje dziecko; nawet na chwilę. Przełamanie tego schematu bywa trudne. Kiedy już się odważą i przyjdą, niektóre po raz trzeci, to są to dla nich sympatyczne wspomnienia. Niektóre mamy biorą udział w akcji kolejny raz. W to wchodzą też emocje: kiedy przychodzimy po to, aby ta mama była piękna, zdarza się, że te kobiety płaczą z radości. Tak ważne jest oderwanie się od tej szpitalnej rzeczywistości. Ja sama byłam w takiej sytuacji: też byłam z dzieckiem na oddziale onkologii.

• Panie również na takim oddziale były ze swoimi dziećmi. Czy ta akcja jest wynikiem waszych doświadczeń?

– Tak. Ten tok myślenia, strach, lęk, bo dziecko choruje, doprowadza do bardzo trudnego psychicznego stanu. A możemy się dzielić tylko tym, co mamy. Jak mamy lęk, to tylko nim możemy się z chorym dzieckiem podzielić. Dziecko będzie to odczuwać. Jak mamy radość, pewność siebie, myślimy pozytywnie, to takie emocje przenosimy na dziecko. To pozytywne spojrzenie na świat. Czas, kiedy choruje dziecko, zwłaszcza na nowotwór złośliwy, jest bardzo ciężki dla każdej mamy. I kiedy coś niedobrego się dzieje, wiadomo jak będzie reagować. My chcemy te mamy z negatywnego toku myślenia wyprowadzić. Po to jest ta akcja.

• A w szpitalu na bycie piękną nie ma czasu?

– Nie zawsze. Szpital sam w sobie dyktuje inne warunki, ale też w domu, kiedy kobieta, której dziecko choruje, ma czas i ochotę aby o siebie zadbać? Czy ona będzie mieć czas pójść do fryzjerki? Nie. Będzie myśleć: „Boże, ależ jestem wyrodna matka, idę do fryzjera czy maluję sobie paznokcie? Ja muszę być z chorym dzieckiem. Ja muszę być smutna, bo moje dziecko jest chore”. Nie mogą sobie pozwolić na radość. My chcemy, aby na tę sytuację patrzyła inaczej. Kiedy się uśmiechnie, poczuje radość - to tę radość przyniesie do swojego dziecka. To jest najważniejsze.

Akcja Piękna Mama w szpitalu dziecięcym

• Fundacja działa od 2016 r. Jak powstała?

– Wychodząc poza ściany szpitala zabrakło mi wsparcia po zakończeniu leczenia mojego dziecka. Teraz to się zmienia. Podczas leczenia w szpitalu cały czas jesteśmy pod opieką lekarzy i psychologów. Opuszczając szpital zostaje tylko opieka onkologiczna raz na jakiś czas. Jak poradzić sobie z tymi emocjami po zakończeniu leczenia? Jak dziecko może poradzić sobie z lękiem o swoje zdrowie? Odpowiedzi na te pytania po wyjściu ze szpitala nie znalazłam. Dlatego nasza fundacja chce skupić się na całościowej rehabilitacji po zakończonym leczeniu i na profilaktyce nowotworów w wieku dziecięcym i młodzieżowym: jakie badania powinno się raz na jakiś czas wykonać, o co zadbać. Dużo mówi się o raku piersi i słusznie, wiemy, że palenie papierosów szkodzi. Rodzice nie wiedzą, co powinno ich zaniepokoić. Nowotwór w początkowym stadium nie daje żadnych specyficznych objawów. Może to być gorączka utrzymująca się co najmniej przez 2- 3 tygodnie, może to być nawracający kaszel, duże zmęczenie dziecka. Dziecko może też inaczej się zachowywać. Reagować trzeba bardzo szybko. Tu liczy się czas.

• Czym jeszcze poza akcją „Piękną Mama” zajmuje się fundacja?

– Pierwszą akcją, którą zorganizowałyśmy, była akcją „Wylosuj Anioła” - polega na pisaniu kartek do chorych dzieci. Ta inicjatywa się rozwinęła i została uznana za jedną z najlepszych akcji w obszarze onkologii. Dzięki tej akcji poznałyśmy wiele osób, a dzieci w szkołach dowiedziały się, czym jest choroba nowotworowa. Mamy też „Piżama Party”, akcję przynoszenia na oddział piżam, poduszek, zabawek, wystąpienie aktorów żeby w szpitalu zrobiło się przytulniej. Zorganizowaliśmy też wyjazd na turnus rehabilitacyjny dla 24 osoby (12 dzieci z opiekunem) po zakończonym leczeniu. Obecnie realizujemy projekt dla psychologów z Ukrainy dotyczące tematu psychoonkologii.

• Plany na przyszłość?

– Naszym marzeniem jest stworzenie systemy profilaktyki i całościowego wsparcia i dzieci ich rodziców po zakończonym leczeniu. Tego bardzo chcemy: żebyśmy zadbali o nasze zdrowie, chodzili na badania profilaktyczne i żeby dzieci po wyjściu ze szpitala miały miejsce, gdzie będą mogły dojść do siebie.

Pozostałe informacje

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium