Kondycję trzeba mieć jak Otylia Jędrzejczak, Robert Korzeniowski i Adam Małysz razem wzięci. Do tego końskie zdrowie.
Ogólnokształcące Liceum Lotnicze to jedyna taka szkoła w Polsce. Jej uczniowie mają być w przyszłości pilotami wojskowymi. Dostać się tu jest naprawdę trudno: na 40 miejsc jest zazwyczaj 400 chętnych. Większość kandydatów odpada już na badaniach lekarskich. W kolejnym etapie rekrutacji liczy się wynik egzaminu gimnazjalnego i świadectwo. I zostają tylko ci z najlepszymi stopniami.
Koło reńskie
Potem trzy lata ostrej nauki: rozszerzona fizyka, matematyka, informatyka i angielski. Do tego skoki spadochronowe, szkolenie szybowcowe i samolotowe. A jeszcze wf na poziomie olimpijskim.
Uczniowie mówią, że po pierwszej lekcji we wrześniu mają takie zakwasy, że nie dają rady wchodzić po schodach. Nic dziwnego. W końcu jakiej licealnej sali gimnastycznej stoi looping, żyroskop i koło reńskie? Chłopaki z "Lotnika” ćwiczą po to, żeby w przygotować się na przeciążenia. Niemal na pewno od września w tej specjalnej sali ćwiczeń będzie można zobaczyć dziewczyny.
Tegoroczny nabór do "Lotnika” jest wyjątkowy. Pierwszy raz biorą w nim udział dziewczyny, uczennice ostatnich klas gimnazjów z całej Polski. Dotąd nie pozwalał na to statut szkoły i zapis, że OLL to szkoła wyłącznie dla chłopców.
Zmiany, zmiany, zmiany...
Większe emocje sprawa budzi u dotychczasowych uczniów.
- Nareszcie - z wyraźnym zadowoleniem w głosie mówią jedni.
Inni podchodzą do kobiet w mundurach bardziej ostrożnie.
- W pewien sposób szkoła straci swoją unikalność. Poza tym zupełnie inaczej człowiek zachowuje się wyłącznie w towarzystwie męskim, nieco bardziej swobodnie, a inaczej kiedy są też kobiety - mówią Paweł z III klasy i Jacek z II klasy.
Babą zakręcą i nic
Agnieszka Korczyńska z Gorzowa Wielkopolskiego już rok temu sprawdzała, czy szkoła nie przyjmuje dziewczyn. W tym roku też zadzwoniła, ale bez większych nadziei. A tu się okazało, e i owszem.
- Mój tata jest pasjonatem lotnictwa, zawsze dużo mi o tym mówił. Chyba to dzięki niemu jestem tutaj - opowiada Agnieszka.
Szczęśliwy jest też ojciec Patrycji Kwiatkowskiej z Krakowa. - Za to mama trochę się boi - dodaje dziewczyna.
Tymczasem w gabinecie kręcą na krzesełku obrotowym. Dokładnie minutę.
- Dziewczyny lepiej dają sobie radę niż chłopcy. Ostatnio dwóch mi na krzesełku odpadło - mówiła Grażyna Kudła, pielęgniarka i technik audiometrii, która przeprowadzała to badanie.
Nina w gronie najlepszych
- Przeczytaliśmy w gazecie, że dziewczyny mogą składać papiery do OLL. A u nas i dziadek interesował się lotnictwem i mąż. Wtedy w moim dziecku moim coś zaiskrzyło. Powiedziała: mamo, a może ja spróbuje? I spróbowała - mówi Anna, mama Niny.
Na badaniach, kiedy Nina zobaczyła potencjalna konkurencję była nieco przerażona. Większość kandydatek wysoka, postawna. A ona taka drobna... - Ale wszystkie badania przeszła - dodaje dumna mama.
Nina jeszcze nigdy nie leciała samolotem, ale już nie może się doczekać skoków ze spadochronem czy latania szybowcem.
- Mam nadzieję, że mnie przyjmą - mówi. - Średnia powyżej 5.0 chyba wystarczy?