Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 marca 2007 r.
11:43
Edytuj ten wpis

Grób Jezusa: sensacja czy bzdura?

0 0 A A

James Cameron, zdobywca Oscara za film "Titanic”, ogłosił, że odkrył szczątki Jezusa Chrystusa. Czy rzeczywiście?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jego dowody mnie nie przekonują - twierdzi prof. Andrzej Kokowski z UMCS. Ale gdyby zbadać znalezione kości pod kątem cierpienia, które przeszedł człowiek podpisany "Jezus syn Józefa”, to jest się nad czym zastanowić. Tymczasem premiera kontrowersyjnego filmu "Zaginiony grób Jezusa” tuż-tuż.

Wszystko zaczęło się w marcu 1980 r. w Jerozolimie, w dzielnicy Talipiyot, gdzie izraelski archeolog Amos Kloner odkrył liczącą 2 tysiące lat jaskinię, w której natrafił na 10 tajemniczych sarkofagów.
- Dokładnie pamiętam odkrycie ossuariów. Z jego powodu przez media przetoczyła się burzliwa dyskusja. Znam prof. Klonera, był wtedy bardzo ostrożny. Nie twierdził, że odnalazł szczątki Jezusa Chrystusa - tłumaczy prof. Kokowski.
Ossuaria to rodzaj sarkofagów. W kręgu kulturowym, z którego pochodził Jezus, najpierw składano ciało zmarłego w grobie.
- To był rodzaj przechowalni. Gdy po roku ciało się rozłożyło, kości zbierano i przenoszono do ossuariów. Każdy grób miał inskrypcję, z której można się dziś dowiedzieć, kto w nim leży - dodaje Kokowski.
Nic dziwnego, że gdy izraelski archeolog zaczął rozczytywać się w inskrypcjach i wśród 10 szkieletów znalazł ten z opisem "Jezus syn Józefa” - wstrzymał oddech.

Sensacja

Na sześciu widniały hebrajskie, łacińskie lub greckie inskrypcje z imionami.
Amos zaczął pasjonującą lekturę. Żmudna praca przynosiła efekty. Z zatartych napisów zaczęły wyłaniać się imiona osób pochowanych w ossuariach. Wyszło, że w jaskini leżą: Jesua bar Yosef (Jezus, syn Józefa), Maria (łacińska wersja hebrajskiej Miriam), Mariamne, Matia (hebrajska wersja Mateusza), Jofa oraz Yehuda bar Yeshua.
Zaczęły się domysły.
Czy Jezus syn Józefa to Jezus Chrystus?
Czy Mariamne to prawdziwe imię Marii Magdaleny?
- Tak - stwierdził prof. Francois Bovon z Uniwersytetu Harvarda.
Czy Yehuda bar Yeshua to Juda, syn Jezusa?
Wyglądało na to, że w jaskini leży rodzina. Jezus, Maria Magdalena i ich dziecko.
A skoro imiona były zbieżne z postaciami biblijnymi - prasa podłapała odkrycie Amosa Klonera i zrobiła z niego sensację.

Najpierw \"Titanic”, teraz Jezus i Magdalena

Na trop historii sprzed lat wpadł James Cameron, zdobywca Oscara za melodramat "Titanic” i ogłosił: "Odnaleźliśmy 10 sarkofagów, w których spoczywały szczątki Jezusa i jego najbliższej rodziny”.
Zapomniał o Amosie Klonerze? A może zaczytał się w "Kodzie da Vinci”?
Cameron wpadł na pomysł, żeby na bazie odkrycia zrobić film dokumentalny "The Lost Tomb Of Jesus” (Zaginiony grób Jezusa). Realizacja półtoragodzinnego filmu pochłonęła 4 mln dolarów. Jego realizatorzy twierdzą, że po raz pierwszy pokażą światu trzy sarkofagi z rzekomymi szczątkami Jezusa z Nazaretu, jego matki Marii oraz Marii Magdaleny.
Cameron zatrudnił antropologów. Ci zaczęli badać DNA szkieletów. Wszystko po to, żeby udowodnić, czy zmarli pochowani w jaskini nie byli skoligaceni.
Z badań wynika, że nie byli.

Spokojnie, to tylko stek bzdur

"To nonsens i pogoń za tanią sensacją” twierdzi tymczasem izraelski archeolog prof. Ronny Reich z Uniwersytetu Bar-Ilan pod Tel Awiwem. Nie ukrywa, że w ostatnich latach zapanowała po prostu moda na tematy związane z Biblią i Chrystusem.
- Groby mężczyzn o imieniu Jezus będących synami Józefa znajdowano w innych miejscach w Izraelu. To żaden dowód - mówi nam ks. prof. Michał Rusecki z KUL.
Ale realizatorzy filmu uparcie trzymają się badań DNA.
Twierdzą, że Yehuda bar Yeshua to rzeczywiście syn Jezusa z Nazaretu.
Testy DNA, przeprowadzone w uniwersyteckim laboratorium w kanadyjskim mieście Thunder Bay dowodzą, że Jesuy i Mariamne nie łączyły rodzinne więzi. A to, zdaniem szefa laboratorium dr. Carneya Mathesona, może oznaczać, że byli małżeństwem - przekonują twórcy "Zaginionego grobu Jezusa”.
- To jest sprzeczne z przekazem wiary. Mnie to wygląda na kolejną, po "Ewangelii Judasza” bajkę - dodaje ksiądz Rusecki.
Powtórzyć badania? Zastanawia się nad tym prof. Andrzej Kokowski. - Argumenty szefa laboratorium wcale mnie nie przekonują - mówi. - Nic z nich nie wynika. Ale badanie kości można by powtórzyć. Wielokrotnie badaliśmy ludzkie szczątki. Z badania kości można wyczytać, co zmarły przeszedł za życia. Na co chorował, czy cierpiał. Gdyby okazało się, że Jezus syn Józefa, którego szczątki znaleziono w jaskini - umarł młodo, a przed śmiercią bardzo cierpiał, to byłoby nad czym się zastanawiać.

Pozostałe informacje

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium