Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 lipca 2019 r.
18:52

Praca dyplomowa obroniona. Hillman odrestaurowany. Takich aut jest tylko 15 na świecie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
(fot. Maciej Kaczanowski)

Zardzewiały, niekompletny, z silnikiem w stanie śmierci klinicznej, do 50 lat nie ruszany - tak wyglądał Hillman z 1932 roku, zanim trafił w ręce rodziny Wolaków spod Nałęczowa. Artyści renowacji z tony złomu zrobili unikalne cacko. Takich aut jest 15 na świecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hillman Wizard typ 75 z 1932 roku pojawił się na aukcji w Niemczech. Był w fatalnym stanie, ale nabywca z Polski zdecydował się na zakup. Auto przyjechało do Polski i trafiło do serwisu rodziny Wolaków pod Nałęczowem. Fachowcy wzięli go swoje ręce. Efekt poznaliśmy 4 lipca.

Praca dyplomowa

Tego dnia Michał Wolak pod krawatem stawił się na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Bronił pracę dyplomową, w której krok po kroku opisał proces renowacji tego samochodu.

Odnowione auto wzbudziło sensację na wydziale. Przed zaparkowanym samochodem zbierali się ludzie i cmokali z zachwytu. Hillman prezentował się wyśmienicie; jak w stanie fabrycznym. A może nawet lepiej. Od oryginału różniło go jedynie malowanie.
Prezentacja efektów pracy inżynierskiej wykonanej przez Michała Wolaka, pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Plizgi z Katedry Energetyki i Środków Transportu, przeszła najśmielsze oczekiwania.

Temat pracy: „Organizacja czynności naprawczych pojazdów samochodowych na przykładzie renowacji samochodu Hillman Wizard typ 75 wyprodukowanego w Wielkiej Brytanii w 1932 roku”.

W gruncie rzeczy, już inżynier Michał Wolak opisał cały proces odnowy tego samochodu.

- Praca inżynierska jest niejako dokumentacją kolejności wykonywanych prac mechanicznych, blacharskich, lakierniczych, a także inżynieryjnych przy dorabianiu elementów pojazdów, których nie można odnowić ze względu na ich stan - mówi dr inż. Krzysztof Plizga z Katedry Energetyki i Środków Transportu UP w Lublinie.

Autor w swojej pracy opisał krok po kroku proces odnowy stanu poszczególnych elementów, zastosowane technologie i techniki odnowy lub rekonstrukcji elementów, a także przedstawił organizację procesu naprawy.

Unikat

Hillman Wizard typ 75 z 1932 roku jest unikatowym pojazdem. Przed II Wojną powstało 7000 sztuk tego modelu. Do naszych czasów dotrwało 15 egzemplarzy, przeważnie w Anglii. Z punktu widzenie kolekcjonerskiego jest to perełka, choć może nie pierwszej wody.

- Pracy było sporo, bo samochód był w złym stanie. Jego najważniejsze podzespoły były niesprawne, a karoseria skorodowana - opowiada Michał Wolak.

Z informacji od właściciela pojazdu wynikało, że samochód stał nie użytkowany od pięćdziesięciu lat. Nie było innej drogi, jak demontaż podzespołów. Proces naprawy wiązał się z ryzykiem wykrycia kolejnych znaczących uszkodzeń i wstrzymaniu procesu naprawy. Jest to nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne.

Elementy karoserii dorabiał pan Włodzimierz, tata pana Michała. Brakujące elementy karoserii powstawały z arkusza blachy. Do akcji ruszyły młotek, koło angielskie oraz niepospolite umiejętności taty pana Michała.

Niemniej pracy wymagała odnowa silnika. - Ktoś traktował go bezlitośnie. Zamarzająca woda uszkodziła blok, popękały kanały wodne – opowiada pan Michał. Silnik trafił do specjalistycznego zakładu. Była to chirurgiczna robota, ale motor znowu zaczął pracować. - Dziś silnik chodzi bez zarzutu - dodaje pan Michał.

Wyzwanie

Każdy miał swój udział w procesie restauracji Hillmana.

Pan Michał był odpowiedzialny za lakierowanie i wykończenie środka.

- Hillmany wyjeżdżały z fabryki w wersji dwukolorowej, ale dość ponurej. Właściciel samochodu zdecydował, aby ocieplić wygląd. Odnowiony Hillman jest także bicolor, ale w barwach znacznie cieplejszych dla oka.

- Wcześniej miałem okazję kilkukrotnie być promotorem prac dotyczących odrestaurowywania pojazdów zabytkowych: motocykli lub samochodów, ale jeszcze nigdy aż w takim stanie i nigdy w takim wieku. Poprzedni moi dyplomanci odrestaurowywali motocykle produkcji polskiej i rosyjskiej, popularny WSK, „emkę” czy Ural lub wykonywali ich repliki. Tymczasem, gdy usłyszałem o jaki pojazd chodzi, to wiedziałem że czeka mnie i dyplomanta wyzwanie - dodaje dr inż. Krzysztof Plizga.

Prace renowacyjne trwały około 1,5 roku.

Moda na klasyki

W Polsce panuje teraz moda na klasyki. - Pomimo niewątpliwych zalet nowoczesnych samochodów, pojazdy zabytkowe traktowane są z sentymentem. Poddane renowacji lub rekonstrukcji trafiają do prywatnych kolekcji lub muzeów. Stają się zabytkami nie tylko polskiej, ale także i światowej motoryzacji – mówi dr inż. Krzysztof Plizga.

W dzisiejszych czasach wielu ludzi traktuje chęć posiadania rzadkiego modelu pojazdu po części jako hobby, ale też jako lokatę swoich pieniędzy, a wykonana i przedstawiona praca dyplomowa może być traktowana jako przykład dla naśladowców tej tematyki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

Na miejsce ściągnięto policję i straż pożarną

Alarm na osiedlu. Polał drzwi benzyną i podpalił

Na trzeźwo najpewniej poradziłby sobie inaczej. Ale 46-latek z Lublina był pijany. I gdy nie mógł dostać się do mieszkania, polał drzwi wejściowe benzyną i podpalił.

Daniel Koczon prowadzi Lubliniankę od początku sezonu 24/25

Daniel Koczon (Lublinianka): Zapraszam kibiców na nasze mecze, nudy na Wieniawie nie ma

Lublinianka na początku rundy wiosennej szybko wpadła w dołek. Najpierw przegrała u siebie z Tomasovią 0:2, a później straciła trzy bramki przewagi i tylko zremisowała na wyjeździe z Huraganem Międzyrzec Podlaski 3:3. Piłkarze Daniela Koczona świetnie odpowiedzieli jednak na te niepowodzenia. Najpierw pokonali w meczu na szczycie Stal Kraśnik, a następnie sami odrobili trzy gole i wygrali z Górnikiem II Łęczna... 5:4.

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

W czwartek rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia czeka na przyszłych studentów. Poza swoją stałą ofertą kierunków, w tym roku kusi również nowościami. W czym można wybierać?

Lucjan Kotwica

Były starosta radzyński wraca do podstawówki. Ale w innej roli

Były starosta pokieruje szkołą podstawową w Radzyniu Podlaskim. Wcześniej Lucjan Kotwica był już nauczycielem w radzyńskich placówkach.

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów
film

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów

Przed nami cztery dni z wyraźną przewagą słońca i wysokich temperatur. Będzie ciepło, pogodnie i prawdziwie wiosennie – w sam raz na świąteczny weekend i mokry Śmigus-Dyngus!

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach usłyszała przed świętami prokuratorskie zarzuty. Śledczy uważają, że żądając od jednej z nauczycielek przeprosin dla pani wójt i od tego uzależniając zatrudnienie, przekroczyła swoje uprawnienia.

Courtney Ramey w Zielonej Górze zaprezentował gorszą formę

PGE Start Lublin - Dziki Warszawa, czyli okazja do rehabilitacji

PGE Start Lublin w sobotę o godz. 17.30 podejmie Dziki Warszawa. Po porażce czerwono-czarnych w Zielonej Górze w ich obozie zrobiło się trochę nerwowo. Transmisję zapowiada Polsat Sport.

Paczki z więzienia dla bohaterów. Funkcjonariusze pamiętali

Paczki z więzienia dla bohaterów. Funkcjonariusze pamiętali

W przedświątecznej atmosferze funkcjonariusze Zakładu Karnego w Chełmie po raz kolejny pokazali, że pamięć o bohaterach nie przemija. W ramach IX edycji ogólnopolskiej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” odwiedzili kombatantów mieszkających w Chełmie i okolicach, m.in byłych żołnierzy AK, uczestników Powstania Warszawskiego, a także więźniów obozów koncentracyjnych.

Nowa era zakupów motoryzacyjnych: w Europie powstał sklep, który łączy oryginalne i zamienne części samochodowe

Nowa era zakupów motoryzacyjnych: w Europie powstał sklep, który łączy oryginalne i zamienne części samochodowe

Rynek motoryzacyjny w Europie dynamicznie się rozwija, a wraz z nim rosną oczekiwania klientów. Kierowcy, właściciele warsztatów i pasjonaci motoryzacji coraz częściej poszukują wygodnych i szybkich sposobów na zakup części samochodowych. Dotychczas znalezienie w jednym miejscu zarówno oryginalnych, jak i wysokiej jakości zamienników było nie lada wyzwaniem. To właśnie zmienia się dziś za sprawą nowej platformy e-commerce, która już teraz przyciąga uwagę klientów z całego kontynentu.

Jak zbudować długofalową strategię SEO z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych?

Jak zbudować długofalową strategię SEO z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych?

Artykuły sponsorowane to płatne publikacje przygotowane w celach marketingowych (promocji produktu lub usługi), zazwyczaj umieszczane na zewnętrznych serwisach. Stanowią one subtelną formę reklamy oraz sposób na budowanie autorytetu, oraz pozyskiwanie linków zwrotnych w strategii SEO. W tym artykule przyjrzymy się, jak zintegrować je z długofalowym planem SEO, aby zwiększyć widoczność strony, przyciągnąć więcej użytkowników i budować świadomość marki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium