Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 czerwca 2017 r.
19:38

Jak zostać odkrywcą? Quest, czyli ciekawy sposób na turystykę

Nadchodzi lato, a z nim czas wakacji, rodzinnych lub indywidualnych wyjazdów, najlepiej w nieznane, nieodkryte przez siebie rejony kraju. Czas więc zostać odkrywcą. Któż z nas bowiem nie marzy od dzieciństwa o wielkiej przygodzie, niezależnie od wieku, bo jak powiedział pewien poeta na „V Spotkaniu z Poezją”, zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa w pałacu w Bronicach pod Nałęczowem: Są wśród nas młodzi i starzy, ale to nie sprawa kalendarzy!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy sposób na turystykę

Od dwudziestu paru lat możemy zostać odkrywcami za sprawą amerykańskiego nauczyciela, Stevena Glazera, który wymyślił nowy sposób uprawiania turystyki, czyli questing. Zatem wszyscy możemy wcielić się w rolę tropicieli. Zabawa jest przednia, gdyż turysta dostaje do ręki wierszowaną instrukcję. Na pierwszej stronie znajduje się tytuł questu, określenie jego tematyki, czasu przejścia i informacje, jak dojechać do miejsca, skąd wyznaczono trasę wędrówki, tropienia i odkrywania. Potem należy po kolei odczytać około trzydziestu zwrotek, którym towarzyszą rysunki i odręcznie sporządzona przez twórców questu, mapka, pozwalająca sprawdzać, czy dobrze wędrujemy po wyznaczonej trasie. Trasy questowe nie są bowiem oznakowane.

– Turysta powinien wcielić się w odkrywcę tropiącego genius loci (ducha miejsca), dziedzictwo kulturowe danej miejscowości, odkrywać nie opisywane nigdzie osobliwości, samodzielnie dostrzegać to, co pomijane jest zazwyczaj w oficjalnych przewodnikach, mapach i folderach – mówi Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska, przewodniczka i znana regionalistka. – Czasem dociera do nieznanych oficjalnie legend, ważnych dla mieszkańców wspomnień, szczegółów folkloru lub niedawno odkrytych rewelacji historycznych lub przyrodniczych.

Poszukiwanie skarbów

Wędrówka odbywa się w konwencji poszukiwania skarbów. Trzeba nie tylko przejść trasę, ale odgadnąć hasło ukryte w tekście, do którego litery często trzeba odczytać w napisach na starych murach, szyldach lub wymyślić na podstawie poleconych obliczeń.

Uprawianie questingu pozwala turyście na poznawanie miejsca we własnym tempie, bez ponaglań przewodnika, jeżeli coś go szczególnie zaciekawiło, może dodatkowo szukać informacji o tym w oficjalnych informatorach. Nawet w znanym wydawałoby się miejscu dostrzega się nowe szczegóły, samemu naprawdę odkrywa to piękno, na które każdy indywidualnie jest szczególnie uwrażliwiony.

– Szczególnie polecamy uprawianie tego rodzaju turystyki kuracjuszom nałęczowskim, rodzinom na wczasach albo młodym panom, którzy pragną zrobić wrażenie na dziewczynie, która „była już wszędzie” i „widziała wszystko” dodaje pani Wiesława. – Efekt murowany, sprawdzony wielokrotnie. Dodajmy także, że na końcu wytrwałej wędrówki, po odgadnięciu hasła questu czeka na odkrywcę po dotarciu do jaskini skarbu najprawdziwszy skarb. Może on mieć różną formę w zależności od fantazji twórców.

Zagadkowy Zielony Pierścień

Pasją do uprawiania questingu (nie wymyślono do tej pory właściwej polskiej nazwy tej „turystyki z zagadkami”) zaraził prezes LGD „Zielony Pierścień” Zbigniew Pacholik, który wspólnie ze Sławomirem Łowczakiem przeprowadził szereg szkoleń dla osób, które chciały nauczyć się wyznaczania tras questowych i tworzenia instrukcji. Szkolenie na zamku w Janowcu poprowadził sam Steven Glazer. Powstał wtedy quest: Janowiec – „Historie z widokiem” i przepiękną pieczęcią z wizerunkiem zamku Firlejów. Najlepsze questy zostały umieszczone w publikacji LGD i służą wielu turystom, którym udało się na jednym z Festiwali Produktów Lokalnych w Nałęczowie pozyskać tę ciekawie wydaną książeczkę. Najwięcej frajdy jest wówczas, gdy na trasie prowadzi nas osobliwy narrator, np. hetman Czarniecki, imć Onufry Zagłoba lub sam Bolesław Prus.

„Zielony Pierścień” do tej pory jest w naszym regionie liderem uprawiania tego rodzaju turystyki i kolejne questy można ściągać ze strony internetowej stowarzyszenia. Wiele instytucji i osób prywatnych także tworzy własne questy. Można je na przykład z powodzeniem wykorzystać do uprawiania turystyki wśród dzieci, np. w czasie ferii zimowych i letnich, co z powodzeniem zastosował Nałęczowski Ośrodek Kultury. Jaskinia skarbu ze słodkimi kuframi słodyczy mieściła się wówczas w gabinecie burmistrza Andrzeja Ćwieka, który chętnie włączył się do popularyzowania tej światowej turystycznej nowości.

– Ja sama napisałam już kilka questów – mówi Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska. – Z Sabiną Seroczyńską-Kozubą i Marią Przybyłko opracowałam tzw. quest papieski do Wąwozu Łukoszyńskiego. Samodzielnie, wykorzystując „Kroniki” Bolesława Prusa poprowadziłam trasę questową śladami jego nałęczowskich spacerów, m.in. doliną Bystrej, parkiem zdrojowym, wąwozami położonymi w zachodniej części miasta. Pokusiłam się też o stworzenie questów poświęconych, np. miejscowemu tkactwu czy architekturze w stylu szwajcarskim. Obecnie opracowałam nową wersję questu „Tajemnice Siedliska nad Wąwozem Malinowym”, lansując uprawianie sztuki „Land Art” (sztuki ziemi) przez lubelskiego rzeźbiarza Sławka Matyjaszewskiego i zachęcając do odwiedzenia Galerii leśnej w Kolonii Drzewce k. Nałęczowa.

Pasjonaci uprawiania questingu: Miejska Biblioteka im. F. Morzyckiej w Nałęczowie, Koło Przewodników PTTK im. H. Wiercieńskiego w Nałęczowie i „Siedlisko u Krzysztofa” przeprowadzili wiosną konkurs questowy dla uczniów szkół Nałęczowa i gminy. Laureatami tego konkursu w kategorii gimnazjów została grupa uczniów ze szkoły w Piotrowicach pod kierunkiem Agnieszki Łuszczyńskiej-Paszko i Adama Adamczyka a w kategorii szkół średnich uczniowie Liceum Plastycznego im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie pod kierunkiem Katarzyny Malik-Wójtowicz i Anny Malickiej-Pieloch.

Sprawdź się w Parku Zdrojowym

17 czerwca 2017 r. w Parku Zdrojowym w Nałęczowie będzie można sprawdzić swoje umiejętności odkrywcy. Nałęczowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejną trasę, poświęconą poszukiwaniu „kwiatu paproci”. Będę na Państwa czekać z ulotkami instrukcji w stoisku questowym w pobliżu stawu parkowego. Warto wyruszyć po nową przygodę, gdyż nagrody dla śmiałków, odkrywców skarbu zapewnia sama „Nałęczowianka”.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium