Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 października 2004 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Jaki Kościół?

0 0 A A

W ostatni poniedziałek w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie odbyło się spotkanie z ks. biskupem Tadeuszem Pieronkiem. Dotyczyło jego nowej książki "Kościół bez znieczulenia”. W spotkaniu uczestniczył prof. Jan Pomorski, prorektor UMCS. Debatę prowadził Marek Zając. A zaczął tak

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Na promocji książki w Krakowie padło pytanie "Jak biskupi przyjęli książkę?”. Biskup Pieronek odpowiedział "Na razie dobrze, nie czytali”. Nie da się ukryć, że książka porusza trudne zagadnienia. Taki też jest temat kary śmierci, który znowu powrócił. Czy zostanie ona przywrócona? Czy to oznacza, że sięgnęliśmy dna?: spytał Zając.
Ks. biskup Tadeusz Pieronek:
Przypomina mi się wątek książki, który dotyczy posługiwania się rodowodem katolickim, aby usprawiedliwić pewne działania o charakterze politycznym. Ci, co chcą powrotu kary śmierci na pewno nie odwołują się do prawdziwych wartości chrześcijańskich. Działania polityków wchodzą na niebezpieczny laicki grunt.
Prof. Jan Pomorski:
Obserwujemy pewien populizm wśród osób, które odwołują się do wartości chrześcijańskich.
• Czy ksiądz biskup powinien tak otwarcie opowiadać o kulisach kościoła?
Prof. Pomorski: Biskup daje świadectwo prawdzie i to jest mi bliskie. Najważniejsze to zmienić spojrzenie na Kościół. Otwarcie na świat jest trudne, bo sami księża widzą rolę Kościoła w sposób zamknięty. Z wierzących nie można jedynie robić ludzi pobożnych. Trzeba z nich zrobić ludzi odpowiedzialnych wobec Boga za siebie. A pokazywanie prawdy jest taką odpowiedzialnością.
• Po przeczytaniu książki rodzi się pytanie, kto rządzi Kościołem w Polsce?
Ks. bp Pieronek: Władza w Kościele polega na służbie. To biskup jest dla ludzi, a nie odwrotnie. Jeżeli w parafii proboszcz organizuje życie religijne, to robi to nie jako zarządca, ale jako pasterz, który tylko ludziom pomaga.
• Dlaczego Episkopat nie poparł jednogłośnie wejścia Polski do unii? W książce czytamy "Pasterz nie jest od tego, żeby wlec się w stadzie, ale żeby mu przewodzić”. Byli tacy, którzy zarzucali księdzu pychę.
Ks. bp Pieronek: Nie przeczę, że pycha we mnie siedzi. Jeśli ktoś twierdzi, że nie ma tej cechy, to mu gratuluję. Biskupi nie opowiadali się wyraźnie za wejściem do unii, bo Kościół był zawsze z rolnikami, a oni się bali. To mi się nie podobało. Trzeba było ich obawy rozwiać. Biskup powinien mówić o tym, że te lęki są nieuzasadnione. Powinien wskazać kierunek. Bo jeśli ktoś się boi, że mówiąc prawdę straci czyjeś zaufanie, to niech traci to zaufanie jak najczęściej.
• W książce jest kontrowersyjny fragment mówiący o tym, jak Episkopat "wytupał” referat przygotowany na podstawie wypowiedzi Ojca Świętego. Skąd takie zachowanie?
Ks. bp. Pieronek: To tupanie było raczej przejawem niechęci do mnie, a nie do unii. Ktoś mi mówi: "Kalasz swoje gniazdo”. A jeśli ja to gniazdo oczyściłem?
• Czy głos biskupa Pieronka się jeszcze liczy?
Prof. Pomorski: Jest zapotrzebowanie na odpowiedzialny katolicyzm. Styl biskupa to nie obrzędowość, nie ceremoniał, ale prawdziwy przekaz. Głosy w środowisku akademickim są bardzo przychylne stanowisku księdza Pieronka.
• Ksiądz biskup jest bardzo otwarty. Przykleja mu się nawet etykietkę liberała. Po lekturze książki okazało się, że biskup jest tradycjonalistą. Czy pan również odniósł podobne wrażenie?
Prof. Pomorski: To nie jest fundamentalizm. Ale w kwestiach zasadniczych nie ma dowolności interpretacji.
• Czy ksiądz biskup rozgrzesza ludzi, którzy stosują antykoncepcję?
Ks. bp Pieronek: Są sytuacje skomplikowane. Ale stanowisko Kościoła jest bardzo wyraźne. Ludzie muszą się wypowiedzieć albo za Ewangelią, albo za antykoncepcją.
• Czy pana profesora zaskoczyły jakieś fragmenty książki?
Prof. Pomorski: Pozwoliły mi lepiej poznać biskupa. Nie wiedziałem, że jego wielką pasją jest fotografia. Nie wiedziałem też, że tak świetnie gotuje.
Ks. bp Pieronek: Bo cokolwiek robimy, powinniśmy robić dobrze. Zaczynając od przygotowania posiłków, a kończąc na budowaniu siebie.
• Jakie miejsce w polskim Kościele widzi pan profesor dla biskupa Pieronka?
Prof. Pomorski: Mam nadzieję, że Ojciec Święty znajdzie dla biskupa odpowiednią rolę. Trudno sobie wyobrazić polski Episkopat bez biskupa.
Ks. bp Pieronek: Zostawmy to młodzieży. Niech młodzi zostają proboszczami, a starzy niech umierają.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium