Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2003 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Jaś bez Małgosi uczy się lepiej

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Koedukacyjne nauczanie to tylko nieudany epizod w historii edukacji – odkryli właśnie Amerykanie i wprowadzają do szkół publicznych segregację płciową. W Polsce na ten eksperyment trzeba będzie jeszcze poczekać. Wprawdzie psycholodzy i pedagodzy mówią o różnicach rozwojowych dziewczyn i chłopców, ale zamykanie ich w jednej klasie jest rozwiązaniem najtańszym i najwygodniejszym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Jak donosi „Wprost”, dwa lata temu dyrektor najgorszej szkoły w najbiedniejszym okręgu Waszyngtonu zdecydował się na wprowadzenie klas męskich i żeńskich. Już po roku uczniowie zaczęli osiągać wyniki tak dobre, jak ich rówieśnicy z prywatnych szkół na zamożnych przedmieściach.
Obecnie jest blisko pięćdziesiąt szkół publicznych, w których chłopcy i dziewczęta uczą się w osobnych klasach. Prywatnych placówek tego typu jest ponad tysiąc. Podobny proces rozpoczął się także w Australii i Niemczech. Wypromowana na fali feminizmu lat 60. koedukacja powoli uznawana jest za nieudany eksperyment. Psychologowie zaś znajdują coraz to nowe dowody na wyższość segregacji płciowej w szkole.
Chociaż i bez wyrafinowanych badań wiadomo, że najbardziej elitarna placówka edukacyjna w Wielkiej Brytanii to słynny Eton College, czyli połączona z internatem
szkoła dla chłopców.
Została założona w 1440 r. przez Henryka VI dla 70 uzdolnionych chłopców, utrzymywanych z funduszy królewskich. Po kilku wiekach wciąż jest najbardziej prestiżową i największą szkołą średnią w Anglii. Obecnie uczy się w niej ponad tysiąc uczniów, z czego 70, zgodnie z tradycją, jest wyłanianych w drodze egzaminów i otrzymuje stypendia, a reszta pochodzi z najbogatszych, arystokratycznych angielskich rodzin i płaci wysokie czesne. Do szkoły przyjmowani są chłopcy w wieku ok. 13 lat, a po jej ukończeniu wstępują do szkoły wyższej. Angielskie elity, zwłaszcza polityczne i naukowe, to absolwenci Eton.
W Polsce koedukacja wciąż jest przedstawiana jako zdobycz nowoczesnego społeczeństwa. W Lublinie parę dziesiątków lat temu elitarne szkoły dla dziewcząt i chłopców zostały przekształcone w koedukacyjne licea ogólnokształcące. Jedyne podziały, zachowane w szkołach średnich, związane są nie tyle z płcią, co z dawnym systemem szkolnictwa zawodowego. Zasadą było, że mechanika i elektronika są dla chłopców, a
krawiectwo dla dziewcząt.
I mimo że zreformowane placówki wprowadziły licea ogólnokształcące i profilowane – to nadal w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Reymonta w Lublinie – chłopców można policzyć na palcach jednej ręki.
– Trudno u nas szukać potwierdzenia tezy, że segregacja płciowa podnosi efektywność nauczania, skoro przychodzą do nas dziewczyny, które nie dostały się do prestiżowych liceów – mówi dyr. Danuta Florek. – I zwykle w pierwszej klasie uczymy je, jak się uczyć, a do matury przystępuje 85 proc. uczniów. Zdają ją jednak dobrze i dostają się na studia, także na prestiżowe kierunki.
W żeńskiej szkole nie ma typowych problemów wychowawczych. Po prostu dziewczyny są grzeczniejsze... No i bardziej dbają o swój wygląd. Ale nauczyciele zauważają też, że istnieje pewna
rywalizacja o wyniki w nauce,
z chłopcami z mieszczącego się w tym samym budynku Zespołu Szkół nr 5, w którym przeważają chłopcy.
Nauczyciele przywykli jednak i do ich kontaktów na przerwach, i do tego, że uczennice ubierają się w wystrzałowe ciuchy i przychodzą na lekcje lekko umalowane.
– Widziałem na Zachodzie niekoedukacyjne elitarne szkoły, do których uczniowie chodzą w mundurkach – mówi dyrektor Florek. Osobiście uważam to za dobre rozwiązanie, ale u nas taki pomysł zostałby odrzucony, jako zamach na wolność młodzieży i nowoczesne nauczanie.
A dowodem na prawdziwość jej słów jest przypadek Prywatnego Katolickiego LO im. Ks. Gostyńskiego. Szkoła wyrosła z tradycji harcerskich, miała być placówką typowo męską, a także jedyną we wschodniej Polsce, z klasami wojskowymi. Uczniowie, na wzór Eton, ubrani zostali w mundurki, a dyr. Michał Bobrzyński osobiście doglądał nie tylko uczniowskich wyników w nauce, ale i elegancji stroju.
– Ale ekonomia zwyciężyła
– mówi nostalgicznie. – Niektórzy rodzice nie chcieli dawać tu swoich synów, gdy dowiadywali się, że szkoła jest nie tylko katolicka i prywatna, ale również męska.
A dziewczyny, które mogłyby sobie pójść do istniejącego w Lublinie do Katolickiego Żeńskiego LO im. św. Teresy, chciały się uczyć właśnie w Gostyńskim. Dyrektor bezradnie rozkłada tylko ręce, gdy przychodzą w wystrzałowych ciuchach, które, jego zdaniem, nie nadają się na lekcje.
– Chłopakom można po prostu powiedzieć, jak powinni wyglądać. Ale dziewczynom?!
Jednak i w Polsce kwestia segregacji płciowej w szkołach zaczyna być rozpatrywana nie tylko w kategoriach dyskryminacji. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie w statystyce wyników egzaminu gimnazjalistów porównała je również ze względu na
płeć egzaminowanych.
– W części humanistycznej dziewczęta uzyskały wynik o ponad 4 punkty wyższy niż chłopcy – mówi dyr. OKE, Marek Legutko. – Wyniki dziewcząt były lepsze od wyników chłopców w czytaniu i dużo lepsze w pisaniu!
W części matematyczno-przyrodniczej – dziewczęta uzyskały taki sam rezultat jak chłopcy. Wyniki chłopców były nieco lepsze od wyników dziewcząt w wyszukiwaniu i stosowaniu informacji oraz stosowaniu zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Dziewczęta uzyskały lepsze wyniki od chłopców w stosowaniu terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz w wskazywaniu i opisywaniu faktów, związków i zależności.
Na razie jednak nic nie zapowiada, aby władze oświatowe chciały odkryć Amerykę, porzucającą szkolną koedukację. W końcu, co z tego, że dziewczyny uczą się lepiej i lepiej zdają egzaminy niż chłopcy? I tak w najlepszym przypadku zostaną tylko sekretarkami, swoich gorzej wykształconych rówieśników. Takie życie, żadna dyskryminacja.

Pozostałe informacje

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium