Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 marca 2005 r.
19:41
Edytuj ten wpis

Kasia i Tomek

0 0 A A

Ile zarobię będąc dobrym? - z zainteresowaniem pyta Wojtek. - Bo ja nie wiem, czy to się opłaca. Kasia i Tomek o cenę się nie targują. Dniówką zazwyczaj jest uśmiech, nieśmiało wypowiedziane "dziękuję”, czasem łza radości. Ale im taka zapłata wystarczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lublin: "Pięciu nastolatków zakatowało studenta”, Kraśnik: "17-latek i 22-latek zabili mężczyznę i zgwałcili kobietę”, Chełm: "Czterech młodzików przy piwie zamordowało kolegę” ... O brutalnej młodzieży donoszą gazety, serwisy radiowe, telewizja, Internet. - To nie nasza wina - zapewnia Kasia Wlazło. - To dorośli wymyślili narkotyki, broń, alkohol. My po prostu funkcjonujemy w takim świecie. Ktoś się ugina i zaczyna sięgać po to co niebezpieczne.
Ale nie każdy.
Regulamin Dobrej Pomocy
Pewnego dnia Kasia wysłała SMS-a do swoich znajomych: "Słuchajcie, musimy się spotkać i zorganizować pomoc dla dzieciaków z Bronowic. One naprawdę są potrzebujące”.
O siedmiorgu rodzeństwa dowiedziała się od księdza. - Razem z rodzicami i dziadkami mieszkają w malutkim pomieszczeniu - mówi Kasia. - Żyje im się bardzo ciężko.
Nie mogła tego tak zostawić. Stąd ten SMS. Na pierwsze spotkanie przyszło kilkanaście osób: studenci, licealiści. A ona - uczennica pierwszej klasy liceum - miała ich zachęcić do pracy z potrzebującymi.
Wtedy też przedstawiła regulamin, który miał podpisać każdy, kto zdecyduje się pomagać biednym maluchom. - Wymagania były jasno określone - pomagać przynajmniej raz w tygodniu i obowiązkowo do końca roku szkolnego - wylicza Kasia.
Z grupki, która przyszła na pierwsze spotkanie, zostało osiem osób. Same dziewczyny. - Był jeden chłopak, ale zrezygnował - wspomina Kasia. - Wystraszyło go to, że będzie musiał poświęcać tyle czasu dzieciakom. A inaczej się nie da.
Gatunek - egoiści
- Da się, da - zapewnia Wojtek, gdy słyszy o tym, co robi Kasia. - Trzeba dbać o siebie. W dzisiejszym świecie tylko egoiści mają szansę przeżyć i czegoś się dorobić.
Wojtek jest licealistą. Ciemne włosy obcięte na króciutko. Dżinsy. Bluza z kapturem. Kiedyś postanowił sobie, że będzie bogaty. Nie będzie już prosił matki o pieniądze, nie będzie czekał na alimenty od ojca. Sam sobie da radę. Niekoniecznie legalnie. Komuś załatwił "maryśkę”, innemu komórkę skrojoną przez kumpli. - No i kasa za pośrednictwo leci - mówi. - W dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo.
A jednak jest.
Skarb w reklamówce
Przed wyjazdem do Głębokiego Tomek Dziedzic miał wiele obaw. - Czy z dziewczynami znajdziemy wspólny język. Czy się dogadamy - wspomina. - Nigdy wcześniej nie miałem styczności z trudnym środowiskiem.
Mimo nerwów, pojechał i rozpoczął warsztaty medialne. W każdy piątek, kiedy kończy zajęcia na drugim roku polonistyki, idzie do Radia Lublin. Zabiera minidisck, mikrofon i jedzie pod Chełm. Tam uczy dziewczyny reportażu radiowego, przygotowywania wywiadu, prezentacji przed mikrofonem. - Oczywiście, że za darmo - dziwi się. - Przecież jestem wolontariuszem.
Najlepszą zapłatę otrzymał kilka lat temu w święta Bożego Narodzenia. Brał udział w akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Paczkę, którą zebrał miał zawieźć do jednego z chłopców. - W reklamówce nie było nic nadzwyczajnego. Trochę słodyczy, chyba jakiś szalik, rękawiczki - wspomina.
Dla 11-letniego chłopczyka to był jednak ogromny skarb. - Kiedy zajrzał do środka, zdołał tylko wyksztusić "Boże! Jakie cudne” - opowiada Tomek. - To był chyba jego pierwszy prezent. A dla mnie najlepszy upominek.
Taki live
Wojtek kiedyś chciał być dobry. Podobała mu się Ania. Rozdawała kanapki, pożyczała długopisy, dawała ściągać - opowiada o koleżance z klasy. - No i chodziła często do kościoła.
Ale nie chciała chodzić do Wojtka. Wojtek chciał seksu. - To po co miałem się starać - wspomina Wojtek.
Gdy poszedł do liceum, zaczął prawdziwe życie. Żeby dorównać kolegom musiał mieć pieniądze. Żeby mieć pieniądze, musiał o nie walczyć. Różnymi sposobami. - Na żadne akcje charytatywne nie miałem czasu, ani nawet chęci - mówi szczerze. - Niech każdy pomaga sobie sam i sam daje sobie radę. Taki live...
Jesteśmy całkiem normalni
- Najgorsze co może być to stwierdzenie: "mnie to nie obchodzi” - wzdryga się Kasia. Ona tego nie rozumie. Kilka dni w tygodniu przyjeżdża z koleżanką na Bronowice. Zabierają dzieciaki i idą do salki przy kościele. Tam rysują, bawią się, uczą. - Musimy przerabiać materiał ze szkoły, bo maluchy mają problem z czytaniem, pisaniem, liczeniem - mówi. - Więc nie ma tak, że tylko piłka czy skakanka.
Tomka najbardziej denerwuje to, że młodzi marnują czas, nie robią nic pożytecznego - nawet dla siebie. On ma studia, radio, wolontariat, dziewczyny z Głębokiego. Na wyjście do pubu i kino też znajdzie się czas. U Kasi także.
Ich znajomych nie dziwi to, co robią. - Tylko czasami słyszę, że jestem zabiegany, że trudno mnie złapać - śmieje się Tomek. - I mama na początku trochę marudziła. Teraz już wszyscy się do tego przyzwyczaili.
Podobnie jest u Kasi. - Kiedy stoję na kiermaszu pod kościołem, to przychodzą znajomi i razem stoimy - mówi Kasia. - Śmiejemy się, żartujemy. Bo my nie jesteśmy - tak jak niektórzy twierdzą - ludźmi jak nie z tego świata. Jesteśmy całkiem normalni.

Pozostałe informacje

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym.

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium