Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 stycznia 2002 r.
17:14
Edytuj ten wpis

Kiedy łupie w kręgosłupie

Krzyś chodził do pierwszej klasy podstawówki. Na zajęciach wf. zaczął utykać na lewą nogę. Najpierw nauczyciel odesłał dziecko do higienistki, higienistka do przychodni, pediatra na ortopedię dziecięcą w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Tam zobaczył Krzysia dr X, znany ortopeda. Poruszał jego nogą, zrobił prześwietlenia, zbadał staw biodrowy i orzekł, że syna trzeba położyć na wyciągu, a leczenie będzie bardzo długie i skomplikowane. Powiedział, że mamy do czynienia z chorobą Perthesa, która polega na martwicy kości udowej. Zaczęłam pytać rodziców na korytarzu, dostałam namiar na dziecko z taką chorobą i zalałam się łzami - opowiada Anna Z., mama Krzysia. - Usłyszałam dramatyczną opowieść o Jasiu, który leżał na wyciągu od pół roku i o jego rodzicach przeżywających gehennę. Wtedy znajomy powiedział mi o dr. Adamie Gąsiorowskim, masażyście, kręgarzu, i - jak się później dowiedziałam - naukowcu. Nazajutrz miałam oddać syna do kliniki...

Pamiętam to dziecko

Opowiada Adam Gąsiorowski, który do Krzysia przyjechał po jedenastej w nocy:
- Wysłuchałem matki, zobaczyłem rtg stawu biodrowego, obejrzałem chłopca. Najpierw zrobiłem mu masaż rozgrzewający, potem zacząłem dotykać kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Nacisnąłem. Rozległo się chrupnięcie.
- Już po pierwszej wizycie było lepiej. Okazało się, że jeden z kręgów naciskał na rdzeń. Dr Adam Gąsiorowski przyjeżdżał do Krzysia jeszcze pięć razy. Dzień po dniu. Po tygodniu nie było śladu po utykaniu. Syn poszedł do szkoły. A według dr. X miał leżeć rok.
- Nie ma ludzi nieomylnych. Dr X jest ortopedą i patrzył na Krzysia z punktu widzenia swojej specjalizacji. Objawy mogły wskazywać na chorobę Perthesa - usprawiedliwia kolegę dr Gąsiorowski.
Krzyś kończy podstawówkę, ma piątkę z wf. i od tamtego czasu nie choruje.

Cudotwórca?

- Raczej doświadczony kręgarz - uważa ks. abp Bolesław Pylak, który korzystał z pomocy dr. Gąsiorowskiego. - Zaczął mnie boleć kręgosłup w odcinku szyjnym. Dużo wówczas pracowałem przy biurku. Doszło do tego, że budziłem się z zesztywniałym od bólu karkiem. Nie pomagały leki. Bolało coraz bardziej. Przyjechał pan Adam. Rozmasował mi kark, nacisnął. Chrupnęło porządnie. Ból ustąpił. Dostałem wskazówki, jak codziennie dbać o swój kręgosłup. Wykonuję proste ćwiczenia i chodzę prosto. A mam już osiemdziesiąt lat - opowiada ks. abp Pylak.

Ratunek tylko w operacji

Najczęściej do Adama Gąsiorowskiego trafiają pacjenci, którzy usłyszeli od specjalistów: tylko operacja może uratować sytuację.
- Nie jestem od zastępowania lekarzy, ale w swojej dokumentacji mam setki zdjęć rtg, na których widnieją kręgosłupy przeznaczone do operacji. Dzięki umiejętnym masażom, zabiegom na kręgosłupie i ćwiczeniom można uniknąć skomplikowanych operacji - mówi dr Adam Gąsiorowski, który, jak nikt w Lublinie, zna się na biomechanice.

Żyję i chodzę

Historia Barbary Krawczyk zdarzyła się piętnaście lat temu:
- Leżałam na łóżku w szpitalnym korytarzu, bo nie było miejsc na sali. Wyłam z bólu z powodu dwóch wypadniętych kręgów. Szybkie konsylium i wyrok: operacja kręgosłupa. Odmówiłam. Wypisałam się na własne żądanie. Córka sprowadziła do domu Gąsiorowskiego. Obejrzał zdjęcia i powiedział: wyjdzie pani z tego. Zaufałam mu. Nastawił mi kręgosłup, przez kilka dni przyjeżdżał na masaże. Stanęłam na nogi. Dziś jestem okazem zdrowia - mówi pani Barbara.
Mirosław Troć horror przeżył pięć lat temu. Pracował na działce. Schylił się, by podnieść worek cementu:
- I tak już zostałem. Ból nie do zniesienia. Nie mogłem się wyprostować. Uratował mnie dr Gąsiorowski. Nastawił dysk, zrobił masaż. Przyjeżdżał przez miesiąc. Po miesiącu chodziłem jak należy. Do dziś chodzę na siłownię, bo wiem, że sprawność fizyczna uratuje mój kręgosłup od najcięższej kontuzji.
Ryszard Przeklas jest pod opieką Gąsiorowskiego rok. W marcu ubiegłego roku kręgosłup bolał go tak, że krzyczał z bólu. Od czterech lat leczył się w przychodni. Miał za sobą zabiegi, fizykoterapię, parafinę i setki tabletek przeciwbólowych. Dziś wspomina:
- Wystarczyły trzy zabiegi i stał się cud. Nikt nie mógł mi pomóc, a ten człowiek o złotych rękach poradził sobie z moim bólem - mówi Ryszard.

Kiedy łupie w kręgosłupie

Ratunkiem dla kręgosłupa może być jego ręczne ustawienie. Dobry fachowiec może usunąć również inne dolegliwości, na pozór nie związane z kręgosłupem.
- Każdy z nas musi nauczyć się słuchać sygnałów swojego kręgosłupa - uważa dr Gąsiorowski.
• Na co zwracać uwagę?
- Schylamy się i nie możemy się od razu wyprostować. Drętwieją nam kończyny. Wciąż boli nas głowa. Odczuwamy tępy ból w jednej z nóg, który przeszkadza w chodzeniu. Gwałtownie zrywamy się do telefonu i dochodzimy do aparatu na kolanach. Rano budzimy się z bólem kręgosłupa. I najczęściej: wiercimy się na krześle, tapczanie, wersalce nie mogąc sobie nigdzie znaleźć miejsca. To wszystko są sygnały, że z naszym kręgosłupem jest coś nie w porządku. Powoli przyzwyczajamy się do bólu. Utrwalają się deformacje kręgosłupa, mięśnie, które go utrzymują, słabną. Aż dochodzi do katastrofy. Straszny ból jest ostatnim sygnałem, że dalej tak żyć nie można - mówi Gąsiorowski.

Nie garb się!

Dobry zabieg kręgarski jest tylko początkiem sukcesu. Co z tego, jeśli po zabiegu przestanie nas boleć kręgosłup, a my znów wrócimy do zgarbionej pozycji przy chodzeniu, jakbyśmy nieśli na sobie ciężar win całego świata? Jeśli trzy czwarte dnia spędzimy przy biurku i przed telewizorem z nienaturalnie przekrzywionym kręgosłupem, a w nocy położymy się spać na miękkim łóżku, na złej poduszce i nasz kręgosłup pójdzie spać w pozycji, jakby już był przetrącony?
– Wtedy nie pomoże ani kręgarz, ani doktor, ani nawet sławna Serwinka – śmieje się człowiek o złotych rękach. Jeśli nie masz czasu na indywidualną pracę w siłowni, zrezygnowałeś z jakiejkolwiek aktywności fizycznej i resztę życia chcesz spędzić przed telewizorem – to przynajmniej w minimalnym stopniu zadbaj o kręgosłup. W czasie dnia poświęć kręgosłupowi choć 10 minut. Które mogą nawet uratować cię od wózka...

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium