Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 czerwca 2004 r.
11:48
Edytuj ten wpis

Komentuję, więc jestem

Tym człowiekiem był Krzysztof Miklas, komentator sportowy. A te słowa wypowiedział podczas skoku Adama Małysza. Skoku narciarskiego, dodajmy. Na śniegu. W zimie. Więc dokąd i na czym miał płynąć Małysz?...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d
Komentatorzy sportowi mają na pewno jedno: znany i rozpoznawalny głos. Kiedy kilka milionów Polaków ogląda kolejny nieudany mecz albo turniej skoków bądź bieg na 100 metrów, to nie słyszą oni sportowców. Tylko Szpakowskiego, Zydorowicza, Babiarza, itd.
Stadionowy poeta
- Czasami nie mogę już słuchać - przyznaje Bartek Skoczylas, student prawa, kibic sportowy. - Opowiadają jakieś historie sprzed 50 lat, jakieś stare ciekawostki, wszędzie doszukują się polskich śladów, tylko człowiek nigdy się od nich nie dowie, kto akurat... jest przy piłce.
Tomek Kalinowski, licealista z Lublina, ma o komentatorach podobne zdanie.
- Te ich metafory, "poetyckie” zwroty... Po kwadransie wymiękam i wyłączam w telewizorze fonię. Inaczej nie da się nic obejrzeć.
To nie wszystko. Komentatorzy mają również dar telepatii. Bo jakże często można usłyszeć, co który zawodnik myśli, czuje i szepcze na ucho klubowemu koledze. A potem zwyczajnie komentują zupełnie inny mecz niż... oglądamy.
- Albo bieg. Zdarzyło mi się coś takiego - przyznaje się Przemysław Babiarz. - Powód tych błędów, pomyłek czy niefortunnych sformułowań jest właściwie jeden: musimy na żywo opowiadać o czymś, co się bardzo szybko zmienia.
Zagrzebani w ciekawostkach
- Zmęczenie, emocje, nerwy. To są przyczyny naszych błędów. Tego, że człowiek czasem coś chlapnie - dodaje Tomasz Jasina z Lublina, który jutro będzie komentował mecz otwarcia na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Lubelski komentator akurat nie musi się bardzo wstydzić, bo "chlapnięcia” zdarzają mu się rzadko.
- Ale część naszych powiedzeń to już wytwór ludzkiej fantazji - twierdzi.
Czy komentatorzy trenują?
- Ja siebie nie słucham - zapewnia Babiarz.
- Czasami oglądam jakiś mecz i zaczynam go komentować - mowi Jasina. - I często ćwiczę czytanie.
Ale to czasami nie wystarcza. Jerzy Mżygłód kilkanaście lat temu komentował pierwszą połowę meczu. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie... pomylił drużyn, które w tym meczu grały.
Wprawa nie wystarczy też gdy komentator sam się zagrzebie w tzw. ciekawostkach. Oglądamy np. mecz Argentyna - Meksyk, a słyszymy o jakimś trenerze portugalskim, który kiedyś był w Brazylii; to przecież obok Argentyny. I ten trener spotkał się kiedyś z Kazimierzem Górskim. "I to jest nasz, polski wkład w ten mecz...” - cieszy się komentator, a tymczasem na boisku były już dwa rzuty karne.
Wymowna odprawa
- Te wszystkie ciekawostki to my dostajemy opracowane - zwierza się Babiarz. - Mam np. listę startową i przy zawodniku jest "93WCh3” - to znaczy, że na tym samym dystansie był trzeci w Mistrzostwach świata w `93 roku. Są tam też notki, że ktoś biegł w jednym bucie, że zgubił pałeczkę w sztafecie... I czasami człowiek zapomina o teraźniejszości.
Ale komentatorzy się starają.
- Często siedzę w słowniku i sprawdzam różne formy językowe - opowiada Tomasz Jasina. - Wczoraj mieliśmy odprawę przed wyjazdem na Euro 2004. Jednym z tematów była wymowa nazwisk zawodników. Bo w Polsce to bardzo ważne. Anglicy, Francuzi czy Hiszpanie wymawiają nazwiska naszych piłkarzy jak im wygodnie. Nasi widzowie tego nie chcą. Dlatego opracowano zasady odpowiedniej wymowy.
Czy to wystarczy? Usłyszymy już w najbliższych dniach...

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium