Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 października 2007 r.
15:15
Edytuj ten wpis

Koncert Ewy Curie

Janusz Reiter, ambasador RP w Waszyngtonie napisał o niej, że przeżyła 103 lata łącząc odległe i burzliwe epoki,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
będąc postacią znamienitą i powszechnie szanowaną: córką polskiej noblistki Marii Skłodowskiej -Curie, jej biografką, pisarką, dziennikarką, pianistką i politykiem

W przypadku wielkich odkryć nie wystarczy mieć rację, trzeba mieć także szczęście. Najlepszym przykładem jest Maria Curie-Skłodowska. W nauce miała szczęście trafić na Henryka Bequerela i Piotra Curie, bez których pewnie nie zasłynęłaby swymi pracami nad radioaktywnością. W życiu jej największym szczęściem było posiadanie córki Ewy, która matkę w opinii całego świata unieśmiertelniła. "Niezależnie” od radu i polonu, za to poprzez genialny - jak byśmy dziś powiedzieli - public relations.

Sto lat
Ten słoneczny, jesienny dzień na grudniowym Manhattanie 2004 roku będę pamiętał zawsze. Ze Stanisławem Rysiem, kolegą-rotarianinem, zostaliśmy przyjęci przez Ewę Curie Labouisse, córkę Marii Skłodowskiej-Curie. Z bukietem, pejzażem lubelskim Janusza Olszewskiego i listem od senatu i rektora UMCS. Powodem wizyty był setne urodziny naszej gospodyni.
Dużo wiedziała o uniwersytecie imienia jej matki. Gdy ten powstawał, zakładany przez PKWN, w odróżnieniu od starszej siostry Ireny i jej męża Fryderyka Joliota, była zdecydowanie przeciwna legitymizowaniu przez rodzinę patronatu Marii Curie-Skłodowskiej dla tej uczelni. Uważała, że władza, jaka nadeszła ze Wschodu, w wyniku jałtańskich rozstrzygnięć, jest dla Polski opresją. Irena i Fryderyk mieli inne zdanie, czemu dali także wyraz przyjmując doktorat honorowy UMCS.
Kiedy w 1967 r., w stulecie urodzin matki, otwierano w Warszawie muzeum jej imienia, Ewa przybyła na otwarcie. Jednak mimo kolejnych zaproszeń i gestów - m.in. ochrzczenie reaktora w Świerku jej imieniem - do Polski komunistycznej nie przyjedzie.
Nastąpi to dopiero w 1999 r. Ewa Curie wzbudziła sensację pojawiając się na uroczystości odsłonięcia pomnika Armii Krajowej przed Sejmem RP. Motyw będzie patriotyczno-rodzinny. Chodzić będzie o oddanie hołdu niekomunistycznej wizji Polski. Drugim motywem będzie postać autora monumentu Jerzego Staniszkisa, męża Elżbiety Szalej, wnuczki siostry Marii - Heleny.

Zawsze przy matce
O ile swoje ambicje naukowe Maria Curie ulokowała w córce Irenie, o tyle Ewa z wielkim powodzeniem realizowała program kontaktów uczonej ze światem zewnętrznym. Poświęciła dla tego celu znakomicie rokującą karierę pianistyczną i znacznie opóźniła karierę literacką i dziennikarską. Praktycznie od ukończenia studiów do śmierci Marii w 1934 roku, Ewa zajmowała się budowaniem pozycji matki. Nie było to zadaniem łatwym, bowiem uczona znana była z nieufności wobec otoczenia i wielkiej niechęci do dziennikarzy. "Mów im jak najmniej!” - instruowała Ewę Maria.
Było dla wszystkich naturalne, że Ewa będzie stać na straży pamięci matki. Swą determinację pokazała już w dniu pogrzebu Marii, która nie życzyła sobie pogrzebu religijnego, na co kategorycznie nalegała rodzina z Polski. Doszło do konfliktu, z którego zwycięsko wyszła Ewa: księdza na pogrzebie nie było.

Światowy bestseller
W 1937 roku we Francji, Anglii, Włoszech, Hiszpanii i USA oraz kilku innych krajach ukazała się równocześnie biografia "Madame Curie” autorstwa Ewy Curie. Stała się od razu światowym bestsellerem. W Stanach, w tym samym roku, otrzymała National Book Award w kategorii literatury faktu, a "New Yorker” zdefiniował ją jako jedną z tych rzadkich książek, które "czynią nas dumnymi z przynależności do rodzaju ludzkiego”. W ślad za sukcesem czytelniczym wytwórnia filmowa Metro Goldwyn Meyer w 1943 roku ekranizowała powieść. Przetłumaczona została na wiele języków, a w Japonii jest do dziś lekturą szkolną.

Do NATO
Światowy rozgłos biografii matki nie odsuwa bynajmniej Ewy od jej muzycznych pasji. Pisze do prasy paryskiej recenzje muzyczne, tłumaczy na francuski amerykańskie musicale. Od czasu do czasu koncertuje. Po upadku Francji w 1940 roku przedostaje się do Anglii i wstępuje do armii de Gaulle'a. Otrzymuje stopień oficerski służby kobiecej. Poświęca się pracy korespondenta wojennego, odwiedzając większość frontów II wojny. Plonem staje się zbiór reportaży "Journey Among Warriors” nominowany do Nagrody Pulitzera.
Po zwycięstwie nad Hitlerem de Gaulle resort ds. kobiet powierzył Ewie. Na tym stanowisku była inicjatorką wielu projektów zrównujących prawa kobiet i mężczyzn.
W 1953, gdy utworzono urząd sekretarza generalnego NATO, objął go baron Hastings Lionel Ismay. Ewa zgodziła się zostać jego specjalnym doradcą.

Dyplomatyczna miłość
W '52 roku 50-letnia Ewa Curie poznaje swego równolatka, amerykańskiego dyplomatę franuskiego pochodzenia Henry Labouisse'a. Między dwojgiem polityków stopniowo rozkwita uczucie, którego finałem będzie ślub 19 listopada 1954 roku. Ewa odchodzi, zostawia posadę w NATO i rozpoczyna pracę w UNICEF. W 1962 roku Henry Labouisse zostaje ambasadorem USA w Grecji. Trzy lata później zostaje dyrektorem generalnym UNICEF i w tym samym roku odbiera pokojową Nagrodę Nobla przyznaną tej organizacji. Kierować będzie nią przez kolejnych 15 lat. Ewa dzielnie będzie mu towarzyszyć. W misjach pomocy dzieciom odwiedzi 109 krajów, zyskują pozycję niemal równą mężowskiej.

Finał
Ewa Curie pozostała aktywna do końca. Starała się pozostawać na bieżąco z biegiem wydarzeń światowych, słuchała muzyki. Odeszła we śnie, 22 października krótko przed ósmą wieczorem. Tak jakby udawała się na koncert do ulubionej Carnegie Hall. Tydzień później spoczęła na słynnym nowoorleańskim Metairie Cemetary u boku swego męża.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium