Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 maja 2021 r.
14:01

Kosmiczne Bobry najlepsze w Polsce. Programują, konstruują i rozwiązują problemy społeczne

Potrafią programować, konstruować złożone roboty i udowadniają, że umiejętne posługiwanie się technologią może rozwiązywać problemy społeczne. Mowa o Space Beavers, szkolnej drużynie z Karczmisk w powiecie opolskim, która po raz trzeci została mistrzem Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niewielkiej miejscowości Karczmiska cztery lata temu powstała szkolna drużyna, która już w swoim debiucie na ogólnopolskim turnieju utarła nosa konkurentom z całego kraju. Space Beavers (Kosmiczne Bobry) zapracowali sobie na status legendy polskiej edycji First Lego League.

W ostatnią niedzielę, 25 kwietnia, po zaciętej walce z poznańskim Power Control, zdobyli swój trzeci tytuł mistrzów Polski w kodowaniu i konstruowaniu robotów.

Przepustka do finału

Najwięcej punktów przyniosła im konkurencja pt. „Innovation Project”. Uczniowie otrzymali hasło „Ludzie są coraz mniej aktywni”.

Drużyna z Karczmisk zrobiła burzę mózgów i zaprojektowała odpowiedź na ten społeczny problem – grę ruchową na elektronicznej macie. Połączenie popularnego „Twistera” z „Arkanoid”, według jurorów ma potencjał handlowy. Młody zespół konstruktorów na razie nie myśli jednak o wypuszczaniu jej na rynek.

Poza ponadprzeciętną kreatywnością, „Kosmiczne Bobry” odznaczają się zgraniem, jasnym podziałem ról oraz wysokimi umiejętnościami poszczególnych zawodników. Dodając do tego ambicję uczniów oraz wsparcie eksperckie między innymi ze strony puławskiego technoparku (Puławski Park Naukowo-Technologiczy), w Karczmiskach udało się stworzyć robotyczny „dream team”.

Dzięki niedzielnemu zwycięstwu, Space Beavers otrzymali przepustkę do udziału w finale tegorocznej edycji FLL. Czerwcowa impreza, na której stawią się najlepsi młodzi programiści i konstruktorzy z całego świata, odbędzie się w Grecji.

Pierwsze miejsce w debiucie

– Jestem bardzo szczęśliwa, że po raz kolejny udało nam się zdobyć mistrzostwo Polski. To ogromna zasługa naszych zawodników, mentorów, ekspertów, z którymi współpracowaliśmy, a także sponsorów – wymienia Beata Małecka-Perszko, nauczycielka ZS w Karczmiskach, założycielka i prowadząca utytułowaną drużynę.

Jak to się stało, że w niewielkiej szkole na Lubelszczyźnie powstała drużyna, która ma szansę na zwycięstwo w światowym finale FLL?

– Wszystko zaczęło się lata temu od pozyskiwania środków unijnych na zakup wyposażenia informatycznego. Udało nam się kupić między innymi nowe komputery, tablice multimedialne i tablety. Dzięki temu, gdy w roku szkolnym 2017/18 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu, postanowiliśmy wziąć w nim udział. Otrzymaliśmy zestawy klocków, silników elektrycznych, przewodów oraz oprogramowanie – opowiada Beata Małecka-Perszko. – Uczniowie chętnie uczyli się kodowania i konstruowania. Ku zaskoczeniu wszystkich, już w swoim debiucie dotarliśmy do ogólnopolskiego finału, gdzie zdobyliśmy pierwsze miejsce. To zachęciło nasz zespół do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Humanistka i specjaliści

Sukces „Kosmicznym Bobrom” udało się powtórzyć w kolejnych latach. Zespół z Karczmisk po mistrzostwo Polski sięgnął także w roku 2018, w 2020 zdobył srebro, a w tym roku ponownie okazał się najlepszy.

Członkowie drużyny w szkole cieszą się dużym szacunkiem. Mają własne koszulki, plakaty, banery, profil na facebooku oraz pracownię, w której roi się od komputerowego sprzętu, silników, lutownic, diod, czujników, żyroskopów itp.

Śladem utytułowanej drużyny podążają już następne, młodsze roczniki. Te mają ułatwione zadanie, bo mogą korzystać ze wsparcia swoich mentorów, starszych kolegów i koleżanek. Idąc za ciosem, w szkole wprowadzono naukę kodowania jako dodatkowy przedmiot. Zajęcia cieszą się niesłabnącą popularnością, rozwijając technologiczne zdolności na równi z nauką czytania i pisania.

Co ciekawe, pani Beata, założycielka Space Beavers sama jest humanistką i przyznaje, że nie byłaby w stanie skonstruować np. robota, który rzuca piłką do kosza z klocków, tańczy, przekłada inne klocki na określone pozycje itd. To także dowód na samodzielność członków drużyny, która odpowiada za poszczególne projekty od początku do końca.

Nie chodzi przy tym jedynie o tworzenie robotów i „uczenie” ich nowych sztuczek. W zespole są nastoletni specjaliści od wizerunku, współpracy z podmiotami zewnętrznymi, jak wspomniany technopark, a także pozyskiwania sponsorów.

Wyjazd do Grecji

Niestety, bez wsparcia tych ostatnich, utrzymanie mistrzowskiej drużyny nie byłoby możliwe.

– Sprzęt, narzędzia, wyjazdy na konkursy, to wszystko kosztuje. Nadal nie mamy jeszcze dopiętego budżetu na wyjazd do Grecji, o ile finał FLL odbędzie się w sposób tradycyjny, a nie zdalny – przyznaje Małecka-Perszko.

Zawodnicy z Karczmisk liczą na to, że będą mogli pojechać i przywieźć jak najwyższą lokatę. Obecnie skupią się na dopieszczaniu swoich konstrukcji, uczą się bardziej złożonych języków programowania i szlifują swój techniczny angielski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium