Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 maja 2021 r.
14:01

Kosmiczne Bobry najlepsze w Polsce. Programują, konstruują i rozwiązują problemy społeczne

Potrafią programować, konstruować złożone roboty i udowadniają, że umiejętne posługiwanie się technologią może rozwiązywać problemy społeczne. Mowa o Space Beavers, szkolnej drużynie z Karczmisk w powiecie opolskim, która po raz trzeci została mistrzem Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niewielkiej miejscowości Karczmiska cztery lata temu powstała szkolna drużyna, która już w swoim debiucie na ogólnopolskim turnieju utarła nosa konkurentom z całego kraju. Space Beavers (Kosmiczne Bobry) zapracowali sobie na status legendy polskiej edycji First Lego League.

W ostatnią niedzielę, 25 kwietnia, po zaciętej walce z poznańskim Power Control, zdobyli swój trzeci tytuł mistrzów Polski w kodowaniu i konstruowaniu robotów.

Przepustka do finału

Najwięcej punktów przyniosła im konkurencja pt. „Innovation Project”. Uczniowie otrzymali hasło „Ludzie są coraz mniej aktywni”.

Drużyna z Karczmisk zrobiła burzę mózgów i zaprojektowała odpowiedź na ten społeczny problem – grę ruchową na elektronicznej macie. Połączenie popularnego „Twistera” z „Arkanoid”, według jurorów ma potencjał handlowy. Młody zespół konstruktorów na razie nie myśli jednak o wypuszczaniu jej na rynek.

Poza ponadprzeciętną kreatywnością, „Kosmiczne Bobry” odznaczają się zgraniem, jasnym podziałem ról oraz wysokimi umiejętnościami poszczególnych zawodników. Dodając do tego ambicję uczniów oraz wsparcie eksperckie między innymi ze strony puławskiego technoparku (Puławski Park Naukowo-Technologiczy), w Karczmiskach udało się stworzyć robotyczny „dream team”.

Dzięki niedzielnemu zwycięstwu, Space Beavers otrzymali przepustkę do udziału w finale tegorocznej edycji FLL. Czerwcowa impreza, na której stawią się najlepsi młodzi programiści i konstruktorzy z całego świata, odbędzie się w Grecji.

Pierwsze miejsce w debiucie

– Jestem bardzo szczęśliwa, że po raz kolejny udało nam się zdobyć mistrzostwo Polski. To ogromna zasługa naszych zawodników, mentorów, ekspertów, z którymi współpracowaliśmy, a także sponsorów – wymienia Beata Małecka-Perszko, nauczycielka ZS w Karczmiskach, założycielka i prowadząca utytułowaną drużynę.

Jak to się stało, że w niewielkiej szkole na Lubelszczyźnie powstała drużyna, która ma szansę na zwycięstwo w światowym finale FLL?

– Wszystko zaczęło się lata temu od pozyskiwania środków unijnych na zakup wyposażenia informatycznego. Udało nam się kupić między innymi nowe komputery, tablice multimedialne i tablety. Dzięki temu, gdy w roku szkolnym 2017/18 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu, postanowiliśmy wziąć w nim udział. Otrzymaliśmy zestawy klocków, silników elektrycznych, przewodów oraz oprogramowanie – opowiada Beata Małecka-Perszko. – Uczniowie chętnie uczyli się kodowania i konstruowania. Ku zaskoczeniu wszystkich, już w swoim debiucie dotarliśmy do ogólnopolskiego finału, gdzie zdobyliśmy pierwsze miejsce. To zachęciło nasz zespół do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Humanistka i specjaliści

Sukces „Kosmicznym Bobrom” udało się powtórzyć w kolejnych latach. Zespół z Karczmisk po mistrzostwo Polski sięgnął także w roku 2018, w 2020 zdobył srebro, a w tym roku ponownie okazał się najlepszy.

Członkowie drużyny w szkole cieszą się dużym szacunkiem. Mają własne koszulki, plakaty, banery, profil na facebooku oraz pracownię, w której roi się od komputerowego sprzętu, silników, lutownic, diod, czujników, żyroskopów itp.

Śladem utytułowanej drużyny podążają już następne, młodsze roczniki. Te mają ułatwione zadanie, bo mogą korzystać ze wsparcia swoich mentorów, starszych kolegów i koleżanek. Idąc za ciosem, w szkole wprowadzono naukę kodowania jako dodatkowy przedmiot. Zajęcia cieszą się niesłabnącą popularnością, rozwijając technologiczne zdolności na równi z nauką czytania i pisania.

Co ciekawe, pani Beata, założycielka Space Beavers sama jest humanistką i przyznaje, że nie byłaby w stanie skonstruować np. robota, który rzuca piłką do kosza z klocków, tańczy, przekłada inne klocki na określone pozycje itd. To także dowód na samodzielność członków drużyny, która odpowiada za poszczególne projekty od początku do końca.

Nie chodzi przy tym jedynie o tworzenie robotów i „uczenie” ich nowych sztuczek. W zespole są nastoletni specjaliści od wizerunku, współpracy z podmiotami zewnętrznymi, jak wspomniany technopark, a także pozyskiwania sponsorów.

Wyjazd do Grecji

Niestety, bez wsparcia tych ostatnich, utrzymanie mistrzowskiej drużyny nie byłoby możliwe.

– Sprzęt, narzędzia, wyjazdy na konkursy, to wszystko kosztuje. Nadal nie mamy jeszcze dopiętego budżetu na wyjazd do Grecji, o ile finał FLL odbędzie się w sposób tradycyjny, a nie zdalny – przyznaje Małecka-Perszko.

Zawodnicy z Karczmisk liczą na to, że będą mogli pojechać i przywieźć jak najwyższą lokatę. Obecnie skupią się na dopieszczaniu swoich konstrukcji, uczą się bardziej złożonych języków programowania i szlifują swój techniczny angielski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium