Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2010 r.
18:34
Edytuj ten wpis

Krzysztof Czyżewski: Zadziw Europę i pomóż miastu wygrać ESK 2016

0 9 A A

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem artystycznym projektu Lublin 2016 ESK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dwa tygodnie temu ogłosiliście "otwarty nabór pomysłów” na działania w ramach ESK. Do kogo kierujecie ten apel?

– Do wszystkich: osób prywatnych, artystów, społeczników, instytucji i organizacji pozarządowych. Do 20 stycznia pod adresem projekty2016@lublin.eu czekamy na projekty, które pomogą nam zbudować drugą aplikację. Co ważne, nie muszą to być profesjonalnie zaplanowane działania, ze szczegółowo rozpisanym budżetem. Bardziej chodzi nam o świeże i odważne pomysły i ludzi, którzy chcieliby się w ich realizację zaangażować. Chodzi o projekty długofalowe, które zaczną się teraz i będą miały swoją kulminację w 2016 roku, ale wcale się wtedy nie skończą. Inicjatywy nie tylko artystyczne, ale też edukacyjne, turystyczne czy sportowe.

•Jakieś przykłady?

– Rzeczy wielkie, ale nie w kategorii ogromnych budżetów czy festiwali. Projekty niepowtarzalne, oryginalne, wybiegające daleko do przodu. Pokazujące miasto, w którym dzieje się coś nowego w skali Polski czy Europy. A nie miejsce, które nadrabia zaległości. Mogą to być rzeczy małe, angażujące dzielnice czy grupy społeczne. Np. oryginalny sposób na dialog międzypokoleniowy czy pomysły na to, jak ciekawie ugościć przybyszów.

• Bo w Lublinie brakuje hoteli?

– Gościnność to wielka wartość wschodu. Potrafimy to robić inaczej, cieplej. Wierzę, że pojawią się takie pomysły, które zadziwią Europejczyków. Chciałbym na przykład, żeby zaangażowali się w to ludzie doświadczeni obcością, jak niepełnosprawni czy emigranci. Jako gospodarze dużo łatwiej odczytają problemy tych, którzy do nas przyjadą.

• Co pan myśli, gdy słyszy, że dyrektor jednego czy drugiego domu kultury "nie widzi interesu” w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przez nasze miasto?

– Do tej pory różne instytucje kulturalne Lublina rzadko ze sobą współpracowały. Teraz tzw. kultura profesjonalna, jak muzea, powinna nawiązać dialog z kulturą alternatywną. To duże wyzwanie, nie tylko w obliczu starań o ESK. Bo dziś przyszłość jest we wspólnych działaniach. I galerie, i biblioteki, muszą to w końcu zrozumieć. Będę robił wszystko, by ich przekonać, że jednak warto. Że na tym skorzysta nie tylko Lublin, ale i cały region.

• W jaki sposób?

– Na bardzo wielu płaszczyznach. Tytuł ESK daje nam możliwość sprowadzenia wielkich zjawisk artystycznych, wybitnych osobowości, których działanie nie ograniczy się tylko do Lublina. Będziemy też kształcić nowych menedżerów i animatorów w całym regionie. A jeżeli będziemy szukać nowych szlaków turystyczno-kulturowych, to przecież nie możemy się ograniczyć tylko do Lublina.

• Czy pisząc aplikację, wzorujecie się na innych miastach, którym się udało już zdobyć ten tytuł?

– Mamy pewne punkty odniesienia. Ciekawym przykładem jest na przykład austriacki Linz czy Liverpool. Ale naszym zadaniem nie jest powielanie starych pomysłów, a wygenerowanie zupełnie nowej jakości.

• Jak pan myśli, ilu mieszkańców Lublina w ogóle wie o tych staraniach?

– Wszyscy mi wokół powtarzają, że projekt jest bardzo słabo rozpropagowany. Ale ostatnie badania DNA miasta pokazały coś zupełnie innego. Okazuje się, że Lublin jest najbardziej uspołeczniony ze wszystkich miast na tzw. krótkiej liście. W sensie wiedzy, zaangażowania i wiary w zwycięstwo jesteśmy na pierwszym miejscu. Ale to wcale nie znaczy, że cel został osiągnięty. Nadal chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Stąd też pomysł z otwartym naborem wniosków. A w styczniu w mieście pojawią się punkty informacyjne ESK i tzw. półki ESK z książkami i materiałami na temat Europejskiej Stolicy Kultury.
• Jakie są nasze najsłabsze punkty?

– Duża bariera psychologiczna. Lublinianin musi przestać mówić, że ktoś jest zbyt ambitny. Musimy mieć odwagę przełamać ten próg. Musimy poczuć się w mocy prezentowania Polski w Europie. I zrozumieć, że kultura może pełnić rolę potencjału rozwojowego. Potrzebujemy ESK, by nasze słabości czy niedociągnięcia nadrobić.

• Nasi najwięksi konkurenci?

– Od samego początku konkurencja była bardzo wyśrubowana. A piątce, która znalazła się na krótkiej liście, nie ma już słabych miast. Ale wydaje mi się, że największy bój stoczymy z Wrocławiem i Gdańskiem. Są większe, bogatsze, z dużymi europejskimi imprezami na koncie. To z jednej strony siła, ale i słabość. Bo może się okazać, że już więcej osiągnąć nie mogą. A Lublin do tej pory nie miał niczego tak dużego w skali europejskiej. Projekt ESK ma szansę dokonać tu zmian na niebywałą skalę.

• Budżet miasta to wytrzyma?

– Nie budujemy aplikacji na zasadzie wydmuszki, czegoś kompletnie oderwanego od rzeczywistości. Projekt będzie raczej pomagał w mądrym zarządzaniu, niż dodawał dodatkowych ciężarów i kłopotów. Dostarczy miastu świetnych fachowców i ekspertów czy większe możliwości pozyskania funduszy europejskich. Większość planowanych inwestycji to procesy, które toczą się niezależnie od ESK. I nie mamy takich obciążeń jak inwestycje na Euro 2012. Eksperci też o tym wiedzą.

• Nasze mocne strony?

– Aspekt wschodni. Bylibyśmy najdalej na wschód wysuniętą stolicą kultury. Dla Europy to bardzo ważne. No i nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, a może i całej Europie, gdzie jest tak wiele animatorów i środowisk zaangażowanych w kulturę, ale niezwiązanych z żadną instytucją. Nazywam ich artystami miasta. To ogromny potencjał, wielki skarb Lublina.

• Jest plan B na ewentualność gdyby nam się nie udało?

– Jest, ale nie mogę zdradzić szczegółów. Najważniejsze jednak jest to, że budujemy coś trwałego dla miasta, strategię działań do 2020. Ten tytuł to wielka szansa, ale nie jedyna alternatywa. Na ESK wszystko się nie kończy.

Pozostałe informacje

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin
galeria

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin

Już tylko 5 dni pozostało do IV Samorządowego Kongresu Trójmorza. To wydarzenie co roku gromadzi liderów Europy Środkowej.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin zamykał siódmą kolejkę PGE Ekstraligi, a najbliższą otworzy. W piątek o godzinie 18 Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na własnym torze z walczącym o utrzymanie ZOOleszcz GKM Grudziądz. Faworyt jest znany, a celem lubelskiej ekipy poza wygraną jest śrubowanie rekordu zwycięstw

Wakacje nie muszą być nudne! Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych i młodzieży i organizuje zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Półkolonie, zajęcia sportowe lub ciekawe spotkania. Zapisz swoje dziecko na "Lato w mieście"

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych. Zapisy ruszają już w najbliższy poniedziałek.

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Reprezentacja Polski, która od początku tygodnia przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Europy dziś wieczorem zagra pierwszy przed Euro mecz kontrolny. O godzinie 20.45 na PGE Stadionie Narodowym drużyna selekcjonera Michała Probierza zmierzy się z Ukrainą

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca
7 czerwca 2024, 20:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami kolejny weekend, w gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu
7 czerwca 2024, 17:00
galeria

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu

Dynamika miasta. Ekspresja Fotografii - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć Tomasza Sobeckiego, która dzisiaj (7 czerwca), z udziałem autora zostanie otwarta w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium