Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 lipca 2003 r.
16:05
Edytuj ten wpis

Luksusowe wakacje na „Kanarach”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nad Teneryfą, największą z Wysp Kanaryjskich, góruje Pico del Teide, najwyższy szczyt w całej Hiszpanii, który przez cały rok pokryty jest śniegiem. W języku pierwotnych mieszkańców wyspy tiner oznaczało górę, ife – śnieg. Stąd proste tłumaczenie: Teneryfa znaczy biała albo śniegowa góra.
Ale z zimowym krajobrazem wyspa nie ma nic wspólnego. Wprost przeciwnie, w ciągu całego roku ma stabilną pogodę, z dużą ilością słońca, więc kojarzy się z ciepłem. To powoduje, że turystów nigdy nie brakuje. Mimo wysokich cen za pobyt i przelot samolotem, licznych Anglików i Niemców stać na luksusowy wypoczynek na Teneryfie.
Modne południe
Początkowo ruch turystyczny skupiał się na północy, w okolicach stolicy Santa Cruz. Jednak na północnym wybrzeżu wysokie zbocza gór stawiają opór pasatom, co sprawia, ż gromadzą się tam chmury. Wprawdzie ta część wyspy jest bardziej zielona i żyzna (częściej padają deszcze), to jednak urlopowiczom bardziej odpowiada słońce i suche powietrze. I dlatego, z biegiem lat, zaczęto na południu budować hotele, rozwijać bazę wypoczynkową.
Na południu renomą cieszą się właściwie dwa ośrodki: Los Cristianos i Playa de la Americas. Aczkolwiek, gdy się spojrzy na ich rozmieszczenie wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, to jawią się same hotele i apartamenty, sklepy i markety, bary i restauracje. Niektóre hotele położone są przy samej plaży. W zdecydowanej jednak większości plaże skrzą się ciemnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego, bo najwyższy szczyt Pico del Teide na Teneryfie to wygasły wulkan.
Statkiem na Gomerę
Zwiedzić Teneryfę to zobaczyć Loro Parque położony na północnym wybrzeżu. Jest wyjątkowym w skali światowej ogrodem botanicznym, zaś największa atrakcja tego miejsca jest rewia Loro w pałacu arabskim, podczas której tresowane papugi prezentują swoje sztuczki. Loro Parque to także dżungla goryli, krater jaguarów, największe w Europie delfinarium, kraina szympansów, prześmieszna rewia z udziałem lwów morskich, wyspa tygrysów, plaża aligatorów z Missisipi i akwarium z rekinami.
Półtorej godziny trwa rejs statkiem z portu Los Cristianos na La Gomerę, sześciokrotnie mniejszą od Teneryfy wyspę poprzecinaną głębokimi wąwozami. Charakterystyczne dla krajobrazu La Gomery są wioski, w których ludzie żyją w symbiozie z przyrodą i nie płacą podatków. Zajmują się uprawą bananów, pomidorów, ziemniaków i tytoniu. Do stolicy wyspy San Sebastian zawinął w 1492 roku Kolumb po zapas świeżej wody i prowiant w czasie swojej podróży do Nowego Świata. Do dziś stoi tu studnia opatrzona napisem: „Tą wodą ochrzczona została Ameryka”.
Najbardziej charakterystyczną rośliną suchych obszarów Gomery jest opuncja, która została tutaj sprowadzona jako pożywienie dla koszenili. Suszona i rozgnieciona koszenila dostarcza jaskrawoczerwonego barwnika, który jest wykorzystywany do zabarwiania takich napojów alkoholowych jak campari czy szminek.
Najładniejszą rośliną Teneryfy jest bez wątpienia strelicja, zwana rajskim ptakiem, przywieziona – podobnie jak bugenwila i hibiskus – z innych zakątków świata.
Najstarszymi i najsławniejszymi roślinami na wyspach są smocze drzewa, których pnie nie mają pierścieni, wobec czego niełatwo określić ich wiek. Najbardziej znane jest Drago Milenario w Icod de Vinas na Teneryfie – liczy sobie od 500 do... 3000 lat! Guauczowie przypisywali smoczemu drzewu magiczną moc i jego sok, czerwieniejący po zetknięciu się z powietrzem, wykorzystywali w celach leczniczych.
Coś dla smakoszy
Miejscowe potrawy są zdrowe, pożywne i smaczne. Np. zupa rancho canario – z mięsa i warzyw, zagęszczona mąką razową lub kukurydzianą. Albo puchero – gulasz z wieprzowiny lub cielęciny z jarzynami. Może być też potaje – tłusta, zawiesista zupa jarzynowa.
Z drugich dań poleca się sancocho – soloną rybę (zwykle jest to okoń morski lub dorsz) duszoną i podawaną z patatami, warzywami i polaną sosem mojo picon (ostry czerwony sos złożony głównie z papryki i chili). Wybornie smakuje conejo en salmorejo – królik w potrawce z aromatycznym sosem przygotowanym na bazie mojo picon.
Najbardziej jednak znana hiszpańska potrawa serwowana na Teneryfie to paella – nazwana tak od czarnej patelni, w której się ją przygotowuje. Składniki bywają różne, ale najczęściej jest to ryż (przyprawiony szafranem) zapiekany z mięsem drobiowym lub króliczym, rybą, małżami, krewetkami, kiełbasą, wieprzowiną, papryką czerwoną i groszkiem.
W hotelu, w którym się zatrzymałem, o wdzięcznej nazwie Las Palmeras, śniadanie zaczynało się od ... wychylenia lampki szampana. Kolację zaś wieńczyły desery: torty owocowe, lody wielosmakowe, owoce w syropie i surowe, galaretki owocowe, pokrojone w plastry pomarańcze i grejpfruty, melony, arbuzy i przede wszystkim banany, nie spełniające norm Unii Europejskiej, bo słodsze i krótsze niż hodowane gdzie indziej.

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium