Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 września 2011 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Medialab: Zapisali dzień w Lublinie. Na zawsze

Uczestnicy projektu na Dworcu Głównym PKS w Lublinie. (Maciej Kaczanowski)
Uczestnicy projektu na Dworcu Głównym PKS w Lublinie. (Maciej Kaczanowski)

Wyobraź sobie, że przykładowy Kowalski za kilkadziesiąt lat będzie chciał zobaczyć, jak wyglądał jeden konkretny dzień z życia Lublina. Zaciekawi go, co mieszkańcy jedli na śniadanie, jak byli ubrani, gdzie chodzili i jak wyglądały wtedy ich telefony komórkowe. Po kilku kliknięciach myszką znajdzie odpowiedź

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Być może Kowalski skrzywi się, kiedy zobaczy, że budynki są już zupełnie inne, a odszukanie ich w rzeczywistości nie jest takie łatwe. Uśmiechnie się za to, kiedy usłyszy dźwięki miasta i dyskusje osób, które rozmawiają na dworcu. Internet też będzie inny, a dawne serwisy społecznościowe będą mu się wydawały prymitywne.

Akcja jeden dzień

Żeby taki scenariusz był możliwy, niezbędna jest archiwizacja rzeczywistości, która nas otacza. Takie próby już podejmowano. W 1986 roku, w Wielkiej Brytanii zorganizowano akcję BBC Domesday. Zebrano prawie 150 000 stron tekstów i ponad 23 000 fotografii, których część została niedawno udostępniona w Internecie. Całość jest wieczyście przechowywana w Brytyjskich Archiwach Narodowych.
Teraz przyszedł czas na Polskę. Akcja "Jeden Dzień” to eksperymentalny projekt w ramach odbywającego się w Lublinie Medialabu, czyli warsztatów dotyczących alternatywnego wykorzystania nowych mediów. Wzięli w niej udział ludzie z całego kraju, m.in. z Gdańska, Olsztyna, Szczecina. Po co?

– Chcieliśmy sprawdzić, czy da się zapisać i zarchiwizować dzień z życia miasta – zarówno to, co dzieje się w Internecie, jak i poza nim – tłumaczy Marcin Wilkowski, współorganizator akcji.

27 sierpnia

Wolontariusze podzielili się na grupy. Jedni uzbrojeni w aparaty ruszyli w miasto, żeby wykonać współczesne wersje zdjęć Stefana Kiełszni, znanego dokumentalisty Lublina. Nie było łatwo. Budynki przez kilkadziesiąt lat zdążyły się bardzo zmienić, trzeba było dobrego oka, które zauważyłoby odpowiednie szczegóły. Wolontariusze wspierali się na miejscu tabletem ze zdjęciami Kiełszni. Porównywali na bieżąco i pracowali.

– Sfotografowaliśmy całą ulicę Kowalską – mówi Łukasz, który uczestniczył w akcji. – Fotografie będzie można połączyć, wtedy zobaczymy, jak zmieniły się te miejsca.

Druga część grupy w tym samym czasie zajmowała się rozdawaniem ulotek i akcją SMS-ową. W ciągu dnia osoby, które zgodziły się podać numer telefonu, dostały trzy wiadomości z prośbą o zrobienie zdjęcia w miejscu, w którym się obecnie znajdują. Potem swoje fotografie zrobione telefonem wysyłały na stronę projektu. Chętnych nie brakowało. Wśród nich były fotografie z balkonu albo robione podczas jazdy samochodem czy ze spaceru przy osiedlowym boisku.

Dwa pomidory i bułeczka

– To na razie kilkanaście fotografii, ale spodziewaliśmy się, że nie przyjdzie ich zbyt dużo. Wysyłano po jednym lub po kilka zdjęć, ale są zgodne z oczekiwaniami i nawet odpowiednio opisane. Nie tylko gromadzimy dane, ale budujemy na ich podstawie model teoretyczny archiwum – wyjaśnia Wilkowski. W akcję ze zdjęciami mogli włączyć się wszyscy mieszkańcy. Organizatorzy zbierali zdjęcia do 31 sierpnia.

Podczas "Jednego Dnia” powstały również odwrócone panoramy, czyli zdjęcia, które po połączeniu i przetworzeniu będą wyglądały jak trójwymiarowa panorama budynku. Dzięki temu będzie można oglądać budowle z każdej strony, tak jakbyśmy chodzili wokół niej.
Na dworcu PKS od rana pracowała druga grupa. – Pytaliśmy, co ludzie jedli na śniadanie, bo to też jest wycinek dzisiejszego dnia. Jedna pani z uśmiechem oznajmiła, że dwa pomidory i bułeczkę. To są rzeczy, których zwykle się nie pamięta, więc szukamy sposobu, jak je zapisać i zarchiwizować – tłumaczy Maciej Rynarzewski z Olsztyna.

Wolontariusze pracujący na dworcu zrobili w sumie kilkaset zdjęć. Niektóre z nich mają być charakterystycznymi artefaktami naszej kultury. – Interesowały nas telefony komórkowe, torby podróżne, robiliśmy zdjęcia śmieci i patrzyliśmy na paragony. Za kilkadziesiąt lat taki materiał będzie niezwykle ciekawy.

Rzeczywistość wirtualna

W tym samym czasie w budynku Warsztatów Kultury w skupieniu pracowała trzecia grupa. – Archiwizujemy wycinek Internetu, który dotyczy Lublina, np. hasła w encyklopedii, strony miasta czy widok z miejskich kamer. Obserwujemy, co dzieje się podczas jednego dnia, zagłębiając się nawet w profile lublinian na Facebooku – wyjaśnia Wilkowski. – Śledząc obraz z jednej z dostępnych swobodnie kamer internetowych ustawionych w kościele, udało nam się nagrać fragment ślubu, co pokazuje, że przy tego typu projektach można z powodzeniem wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę.
Co dalej?

Zebrany materiał trafi do archiwów kilku instytucji, w tym Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Większość będzie dostępna w sieci. – To eksperymentalny projekt, który być może uda się rozwinąć. To, co jest na papierze, przetrwa wiele lat, ale to, co jest w Internecie, może szybko zniknąć, dlatego szukamy sposobu jak, to zapisać, tak żeby mogły z tego skorzystać następne pokolenia – mówi Wilkowski. – W najbliższym czasie pokażemy efekt prac historykom i archiwistom. Jestem ciekawy, jak oni będą patrzeć na takie działania. To wyjście do przodu, bo chcemy pokazać problemy, które dopiero się pojawią.

Działania wokół projektu można śledzić na stronie http://www.jedendzien.org. – Na razie musimy wszystko zebrać, a potem opracować tak, żeby dało się łatwo przeglądać – dodaje Wilkowski. – Mam nadzieję, że uda się do końca roku. Wtedy też w Internecie pojawi się publikacja podsumowująca cały projekt.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium