Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 września 2011 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Medialab: Zapisali dzień w Lublinie. Na zawsze

0 1 A A
Uczestnicy projektu na Dworcu Głównym PKS w Lublinie. (Maciej Kaczanowski)
Uczestnicy projektu na Dworcu Głównym PKS w Lublinie. (Maciej Kaczanowski)

Wyobraź sobie, że przykładowy Kowalski za kilkadziesiąt lat będzie chciał zobaczyć, jak wyglądał jeden konkretny dzień z życia Lublina. Zaciekawi go, co mieszkańcy jedli na śniadanie, jak byli ubrani, gdzie chodzili i jak wyglądały wtedy ich telefony komórkowe. Po kilku kliknięciach myszką znajdzie odpowiedź

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Być może Kowalski skrzywi się, kiedy zobaczy, że budynki są już zupełnie inne, a odszukanie ich w rzeczywistości nie jest takie łatwe. Uśmiechnie się za to, kiedy usłyszy dźwięki miasta i dyskusje osób, które rozmawiają na dworcu. Internet też będzie inny, a dawne serwisy społecznościowe będą mu się wydawały prymitywne.

Akcja jeden dzień

Żeby taki scenariusz był możliwy, niezbędna jest archiwizacja rzeczywistości, która nas otacza. Takie próby już podejmowano. W 1986 roku, w Wielkiej Brytanii zorganizowano akcję BBC Domesday. Zebrano prawie 150 000 stron tekstów i ponad 23 000 fotografii, których część została niedawno udostępniona w Internecie. Całość jest wieczyście przechowywana w Brytyjskich Archiwach Narodowych.
Teraz przyszedł czas na Polskę. Akcja "Jeden Dzień” to eksperymentalny projekt w ramach odbywającego się w Lublinie Medialabu, czyli warsztatów dotyczących alternatywnego wykorzystania nowych mediów. Wzięli w niej udział ludzie z całego kraju, m.in. z Gdańska, Olsztyna, Szczecina. Po co?

– Chcieliśmy sprawdzić, czy da się zapisać i zarchiwizować dzień z życia miasta – zarówno to, co dzieje się w Internecie, jak i poza nim – tłumaczy Marcin Wilkowski, współorganizator akcji.

27 sierpnia

Wolontariusze podzielili się na grupy. Jedni uzbrojeni w aparaty ruszyli w miasto, żeby wykonać współczesne wersje zdjęć Stefana Kiełszni, znanego dokumentalisty Lublina. Nie było łatwo. Budynki przez kilkadziesiąt lat zdążyły się bardzo zmienić, trzeba było dobrego oka, które zauważyłoby odpowiednie szczegóły. Wolontariusze wspierali się na miejscu tabletem ze zdjęciami Kiełszni. Porównywali na bieżąco i pracowali.

– Sfotografowaliśmy całą ulicę Kowalską – mówi Łukasz, który uczestniczył w akcji. – Fotografie będzie można połączyć, wtedy zobaczymy, jak zmieniły się te miejsca.

Druga część grupy w tym samym czasie zajmowała się rozdawaniem ulotek i akcją SMS-ową. W ciągu dnia osoby, które zgodziły się podać numer telefonu, dostały trzy wiadomości z prośbą o zrobienie zdjęcia w miejscu, w którym się obecnie znajdują. Potem swoje fotografie zrobione telefonem wysyłały na stronę projektu. Chętnych nie brakowało. Wśród nich były fotografie z balkonu albo robione podczas jazdy samochodem czy ze spaceru przy osiedlowym boisku.

Dwa pomidory i bułeczka

– To na razie kilkanaście fotografii, ale spodziewaliśmy się, że nie przyjdzie ich zbyt dużo. Wysyłano po jednym lub po kilka zdjęć, ale są zgodne z oczekiwaniami i nawet odpowiednio opisane. Nie tylko gromadzimy dane, ale budujemy na ich podstawie model teoretyczny archiwum – wyjaśnia Wilkowski. W akcję ze zdjęciami mogli włączyć się wszyscy mieszkańcy. Organizatorzy zbierali zdjęcia do 31 sierpnia.

Podczas "Jednego Dnia” powstały również odwrócone panoramy, czyli zdjęcia, które po połączeniu i przetworzeniu będą wyglądały jak trójwymiarowa panorama budynku. Dzięki temu będzie można oglądać budowle z każdej strony, tak jakbyśmy chodzili wokół niej.
Na dworcu PKS od rana pracowała druga grupa. – Pytaliśmy, co ludzie jedli na śniadanie, bo to też jest wycinek dzisiejszego dnia. Jedna pani z uśmiechem oznajmiła, że dwa pomidory i bułeczkę. To są rzeczy, których zwykle się nie pamięta, więc szukamy sposobu, jak je zapisać i zarchiwizować – tłumaczy Maciej Rynarzewski z Olsztyna.

Wolontariusze pracujący na dworcu zrobili w sumie kilkaset zdjęć. Niektóre z nich mają być charakterystycznymi artefaktami naszej kultury. – Interesowały nas telefony komórkowe, torby podróżne, robiliśmy zdjęcia śmieci i patrzyliśmy na paragony. Za kilkadziesiąt lat taki materiał będzie niezwykle ciekawy.

Rzeczywistość wirtualna

W tym samym czasie w budynku Warsztatów Kultury w skupieniu pracowała trzecia grupa. – Archiwizujemy wycinek Internetu, który dotyczy Lublina, np. hasła w encyklopedii, strony miasta czy widok z miejskich kamer. Obserwujemy, co dzieje się podczas jednego dnia, zagłębiając się nawet w profile lublinian na Facebooku – wyjaśnia Wilkowski. – Śledząc obraz z jednej z dostępnych swobodnie kamer internetowych ustawionych w kościele, udało nam się nagrać fragment ślubu, co pokazuje, że przy tego typu projektach można z powodzeniem wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę.
Co dalej?

Zebrany materiał trafi do archiwów kilku instytucji, w tym Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Większość będzie dostępna w sieci. – To eksperymentalny projekt, który być może uda się rozwinąć. To, co jest na papierze, przetrwa wiele lat, ale to, co jest w Internecie, może szybko zniknąć, dlatego szukamy sposobu jak, to zapisać, tak żeby mogły z tego skorzystać następne pokolenia – mówi Wilkowski. – W najbliższym czasie pokażemy efekt prac historykom i archiwistom. Jestem ciekawy, jak oni będą patrzeć na takie działania. To wyjście do przodu, bo chcemy pokazać problemy, które dopiero się pojawią.

Działania wokół projektu można śledzić na stronie http://www.jedendzien.org. – Na razie musimy wszystko zebrać, a potem opracować tak, żeby dało się łatwo przeglądać – dodaje Wilkowski. – Mam nadzieję, że uda się do końca roku. Wtedy też w Internecie pojawi się publikacja podsumowująca cały projekt.

Pozostałe informacje

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium