Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 sierpnia 2005 r.
21:03
Edytuj ten wpis

Mleczni bracia panny "S”

Monika, Anna, dwie Pauliny, dwóch Tomaszów, Mariusz, Marcin, Paweł i Arek. Leżeli becik w becik na oddziale noworodków. Bo oni wszyscy urodzili się 31 sierpnia 1980 roku. Za pięć dni kończą 25 lat. Dokładnie tyle co "Solidarność”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do Gdańska wybierają się 25-latkowie z całej Polski. Głównie z Wybrzeża i południowych krańców. Na liście są dwie osoby z Lublina: Tomasz Biedacha i Marcin Kijek.
- Gdyby nie sprzeciw stoczniowców wobec systemu, może byśmy dziś ze sobą nie rozmawiali - mówi Tomasz Biedacha, któremu już w podstawówce na historii uświadomiono, że jest równolatkiem "Solidarności”. Tomek nie wie, czy rodzinne okoliczności mu na nadmorską eskapadę pozwolą. - Niedługo będę ojcem - przyznaje się 25-latek, który niedawno skończył studia na politechnice. I właśnie rozgląda się za jakimś zajęciem. - Mam nadzieję, że 25 lat temu mój ojciec bardziej był zainteresowany moimi narodzinami, niż narodzinami "Solidarności”.
Tomasz, w pociągu do Gdańska pewnie spotka Marcina Kijka. Gdy Marcin miał 12 lat, rodzice wytłumaczyli mu pod jaką datą przyszedł na świat. - Godzinę też podać? 17.50 - uśmiecha się kierownik działu sprzedaży w hurtowni Baby Fant. Zaczynał studiować prawo, ale paragrafy przegrały z pracą zawodową. Teraz pracuje i kończy studia na WSEI. Będzie fachowcem od informatyki w biznesie. - Komputerami przesiąkałem od dzieciństwa, nic innego mnie nie interesowało - tłumaczy. Nie zdradza poglądów politycznych, bierze udział w wyborach. Rodzice ani dziadkowie nie mieli nic wspólnego z ruchem solidarnościowym.
Dziesięć bobasów
Ale to nie wszyscy, którzy 31 sierpnia 1980 roku przyszli na świat w naszym mieście. Pełna lista to dziesięć bobasów. Cztery dziewczynki i sześciu chłopców.
O 5 rano, w lubelskim szpitalu przy Lubartowskiej urodził się Arkadiusz Paweł Kozioł. Możliwe, że on był pierwszy z całej dziesiątki. - Nie czułam się dobrze i bałam się o ciążę, dlatego przyjechałam z mężem do Lublina, żeby być bliżej specjalistów - wspomina Bernadeta Kozioł, mama Arka. Z samym zainteresowanym nie da się porozmawiać, bo jest za granicą. Dokładnie w urodziny będzie wracał z Niemiec, po dwuletnim pobycie na kontrakcie. Arkadiusz, murarz-tynkarz z wykształcenia, znalazł zajęcie na Zachodzie w zupełnie innej branży - był brygadzistą w fabryce robiącej części do BMW. Rodzice mieszkają i gospodarują w Woli Idzikowskiej, koło Fajsławic. Z "Solidarnością” nie mieli i nie mają nic wspólnego. - Już prędzej dziadek Arka, Stanisław. On najbardziej był za tą "Solidarnością”, my to nie. Może ma to po dziadku - żartuje pani Bernadeta. I przyznaje, że martwiła się niespokojnymi czasami, w których przyszło jej urodzić syna.
Tłumoczek z Pauliną
Jeśli w 1980 r. na noworodkach na Lubartowskiej była koedukacja, to tłumoczek z Arkiem mógł leżeć koło tłumoczka z Pauliną Klaudią. Dziś mamą trojga dzieci. - Mąż Patryk jest budowlańcem, teraz żyjemy z jego pensji - opowiada zgrabna brunetka, która w ogóle nie wygląda na mamę syna i dwóch córek. - Najstarsza Patrycja ma sześć lat i idzie zaraz do szkoły. A ja, choć najmłodsza Nicola ma dopiero 1,5 roku - chętnie bym już poszła do pracy - dodaje Paulina Jurek. Szuka ofert pracy w handlu. Ma doświadczenie, pracowała już w kilku sklepach spożywczych w mieście. O tym, że jest rówieśnicą przełomu historycznego w dziejach Europy Wschodniej i Zachodniej dowiedziała się przy okazji tej rozmowy. - Dlaczego mnie się nic takiego nie przytrafia - dopytuje zazdrośnie młodszy brat Pauliny.
Drugą z czterech dziewczynek jakie urodziły się w Lublinie 31 sierpnia 1980 można spotkać w śródmieściu przy Królewskiej. Anna Bogusiewicz w pracowni protetycznej pracuje nad ratowaniem uśmiechów i zgryzów.
Droga do wolności
Kolejnym mlecznym bratem "Solidarności” jest rolnik, który choruje na motoryzację. - Mieszkam pod Lublinem, rodzice uprawiają buraki cukrowe. Przy pisaniu pracy magisterskiej udało mi się połączyć domową praktykę z zamiłowaniem do mechanizmów i wyszło o maszynach do buraków - żartobliwie opowiada Tomasz Antolik, absolwent Akademii Rolniczej, który już na studiach zaczął pracować zgodnie z zamiłowaniami. Od lat przejeżdża wiele kilometrów dziennie. Ale bez dotykania kierownicy. Jest instruktorem nauki jazdy. I sam przyznaje: ma świętą cierpliwość. O tym, że może pojechać na swoje urodziny do Gdańska nawet nie wiedział. - Jak się dowiem, co to za impreza w tym Gdańsku, to może pojadę. Ma świadomość, że jest równolatkiem panny "S”. Nie jest to jednak coś, co by rzutowało na jego zainteresowanie polityką. - Już szybciej ojciec, który w 80 roku pracował w FSC i brał udział w strajkach.
Do pracy do Lublina dojeżdża też codziennie kolejny jubilat - Mariusz Sylwester Szyba. - I nie chcę się przeprowadzać do Lublina, nie chcę zmieniać zajęcia. Tak jest dobrze - mówi codziennie pokonując trasę z i do Wilczopola. Pracuje w Lubelskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych, kładzie asfalt. - Z wykształcenia jestem stolarzem, ale nie lubię drewna. Wolę asfalt. To, że dopiero rano się dowiaduję gdzie będziemy pracować danego dnia też jest dobre - wymienia zalety swojego zajęcia Mariusz. Faktem, że jest równolatkiem "Solidarności”, zbytnio się nie przejmuje. Wie o tym, ale na przykład swojej dziewczyny jeszcze o tym nie poinformował.
Dziesięcioro maluchów, które urodziły się w Lublinie w dniu, gdy w Gdańsku stoczniowcy zmieniali porządek tamtego świata - dziś ma własne dzieci, dorosłe kłopoty i nadzieje. Historyczna data w dowodzie osobistym nie jest dla nich czymś bardzo istotnym.
Nie udało mi się dotrzeć do trojga właścicieli dokumentów z taką datą. Pauliny Alicji Włodarczyk, która najprawdopodobniej mieszka w Krakowie i Moniki Zuby. Nie odnalazłam Pawła Macieja Wójcika,


Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium