12 maja w CSK zagra legenda europejskiej awangardy muzycznej: Laibach. Na jubileuszowej 10. edycji festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY takich niezapomnianych eksperymentów będzie więcej. W tym roku większa część tej wyrafinowanej muzycznej uczy będzie darmowa
5 lat temu kładli podwaliny pod rocka industrialnego, dziś grają raczej elektroniczny pop. Od początku kariery zajmują ich ideologie, systemy polityczne i ekonomiczne. Nazwa zespołu pochodzi od niemieckiej nazwy Lublany kojarzonej z okresem okupacji nazistowskich Niemiec i tysiącletnim panowaniem Habsburgów.
Zainteresowanie totalitaryzmem w 2015 r. zaprowadziło słoweńskich muzyków aż na sale koncertowe Pjongjangu. Laibach to pierwszy zachodni zespół, który zagrał koncert w Korei Północnej.
- Starania trwały 2,5 roku. W końcu się udało - przyznaje Paweł Hadrian z Centrum Spotkania Kultur. Koncert legendy europejskiej awangardy muzycznej w Lublinie już w sobotę, 12 maja. W systemie rezerwacyjnym Eventim bilety jeszcze są: w zależności od miejsca kosztują 80 i 120 zł.
Nieprawdopodobne spotkanie
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny. - Kreatywność to nasz znak rozpoznawczy. KODY to nie jest miejsce, gdzie gra się ten sam koncert po raz 150. To festiwal brawury, festiwal premier - podkreśla Jerzy Kornowicz, komisarz artystyczny festiwalu.
Finałowy koncert tegorocznej edycji KODÓW - „Polonia” - to także wydarzenie premierowe. Muzykom ze Słowenii na scenie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej i Kameralny Chór Gloria. - Dojdzie do nieprawdopodobnego muzycznego spotkania. Laibach odniesie się do twórczości Andrzeja Panufnika - mówi Kornowicz.
- „Sinfonia sacra” napisana z okazji 1000-lecia chrztu Polski zinterpretowana przez radykalną słoweńską grupę stanie się nowym wcieleniem dzieła totalnego. Symfoniczne i kameralne brzmienia zderzą się z dadaistycznym rockowym buldożerem i brawurową wizualnością.
A po koncercie, w nowej przestrzeni CSK (klub muzyczny na poziomie -1) „Opera Histeria #III”. Zagrają: Echoplex, Dtekk, Quba jaqnicki, Sin i Feelaz. Bilety kosztują 20 i 25 zł.
Rozdroża na rozdrożu
Inne muzyczne wydarzenia, które znalazły się w programie tegorocznej edycji KODÓW są darmowe. Hasło przewodnie („rozdroża”) nawiązuje do nazwy organizatora: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża.
- To będzie festiwal trochę autotematyczny. Prezentować będziemy muzykę przełomów, wątpliwości, dylematów, trudnych spotkań - mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor ośrodka Rozdroża.
- Rozdroża to miejsce, gdzie ogarniają nas dylematy. Z nadmiaru możliwości wyboru - dodaje Jerzy Kornowicz. - Tu zbiegają się różne historie, narracje, ścieżki. To miejsce, gdzie przed laty KODY się usadowiły. I tym słowem będziemy w tym roku pogrywać.
- Pomysł festiwalu narodził się z rozmów i spotkań. Gdy zaczynaliśmy, krajowa scena muzyczna była ustabilizowana, z krakowskimi festiwalami organizowanymi z dużym rozmachem i za duże środki finansowe - wspomina Jan Bernad, dyrektor artystyczny Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża. - Te dziesięć lat pokazało, że można stworzyć festiwal o własnej tożsamości. Że jest wiele przestrzeni na spotkanie - dodaje.
Darmowa muzyczna uczta
Z okazji 10. jubileuszowej edycji festiwalu na wszystko, co będzie się działo od 9 do 11 maja biletu kupować nie trzeba. Należy jedynie pobrać w kasie CSK (Plac Teatralny 1) bezpłatną wejściówkę.
• W środę, 9 maja, o godz. 19 koncert-spektakl: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy i Rafał Ryterski, jeden z najciekawszych kompozytorów młodego pokolenia.
- Usłyszymy utwory, bez których ciężko sobie wyobrazić kulturę XX wieku. To będzie koncert kulturowych migrantów i próba utworzenia metafory, co jest znakiem rozpoznawczym KODÓW. A do tego był potrzebny Rafał Ryterski - mówi Jerzy Kornowicz.
- Takie spotkanie wschodu z zachodem - mówi Haponiuk. - Jak w zamkowej kaplicy świętej Trójcy, gdzie na zachodnich ścianach mamy wschodnie malowidła.
• W czwartek, 10 maja, o godz. 19 sekstet wokalny proMODERN. Kornowicz: Półtorej godziny rytuału wokalnego na sześciu śpiewaków i sześć mikrofonów.
• W piątek, 11 maja, koncert-maraton. O godz. 18 w foyer Sali Operowej sześciu skrzypków w Radical Polish Ansambl - Combatimento.
O godz. 19 w Dużej Kieszeni Sali Operowej Małgorzata Walentynowicz (jedna z najwybitniejszych współczesnych pianistek, Kornowicz:„gra na wszystkim co ma klawisze, ale nie tylko. A o godz. 20 na II piętrze Alei Kultur duet Zemler/Podgórski i film „Orient Occident” z 1962 r.
• Tradycją na KODACH są Noce Tańca. Tak będzie i w tym roku. Do tańca (w piątek, 11 maja, od godz. 22 w klubie muzycznym CSK) zagra Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
Codziennie po koncertach (o godz. 21) w Wielokranie Browaru Zakładowego (CSK, poziom +1) spotkania z artystami będzie prowadził Kajetan Prochyra.