Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 czerwca 2021 r.
12:54

Najlepszy w Europie dyrektor hotelu pochodzi z Białej Podlaskiej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Paweł Lewtak
Paweł Lewtak (fot. Poloniapalace.com)

Takiego bogatego CV Pawłowi Lewtakowi można pozazdrościć. Szkolenia w Stanach Zjednoczonych, kilka kierunków studiów i stanowiska zarządcze. Teraz, do tej listy dołączy jeszcze tytuł European Hotel Manager of the Year 2021. To trochę jak Oscar w branży hotelarskiej. A wszystko zaczęło się w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tutaj w 1975 roku urodził się Paweł Lewtak, a później skończył I Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego. Kolejnym etapem były studia z filologii angielskiej na lubelskim UMCS.

Pierwsza praca? Hotel pod Białą Podlaską.

Od zmywaka do zarządzania

Ale Lewtaka szybko wywiało z rodzinnych stron. Zanim znalazł się na szczycie, przeszedł drogę hotelarską od „zmywaka” poprzez działy recepcji, rezerwacji, gastronomii, sprzedaży i marketingu do zarządzania.

Najpierw pojechał do Frankfurtu, gdzie kształcił się w Instytucie Zarządzania Hotelowego, a później między innymi do Stanów Zjednoczonych, gdzie na uniwersytecie Cornell uczestniczył w programie dla dyrektorów hoteli.

Ścieżka jego kariery zawodowej jest jeszcze bardziej spektakularna. Z branżą hotelarską bialczanin związany jest od ponad 20 lat. Był między innymi kierownikiem w warszawskim Sheratonie, później kierował recepcją w stołecznym hotel Westin.

Od 2006 roku jest związany z czterogwiazdkowym hotelem Polonia Palace. Obecnie jest jego dyrektorem generalnym. To także członek zarządu hoteli warszawskich „Syrena”.

Nie trzeba być szalonym, żeby pracować w hotelu

Polonia Palace powstał w 1913 roku i jest jednym z najstarszych hoteli w Polsce. Każdy odwiedzający stolicę kojarzy pewnie piękną fasadę tego obiektu przy alejach Jerozolimskich. Łatwo go dostrzec wysiadając choćby z metra Centrum.

Ale ceny za nocleg do przystępnych nie należą. Za noc w tzw. pokoju standard trzeba zapłacić powyżej 400 zł, a za apartament już ponad 1 tys. zł.

– Stare hotelarskie powiedzenie mówi, że nie trzeba być szalonym, żeby pracować w hotelu, ale w sumie to trochę pomaga – przyznaje pan Paweł.

Od razu zaznacza, że jest dumny, że pochodzi z Białej Podlaskiej. Jednak to w stolicy osiadł na stałe. Można powiedzieć, że Polonia Palace to jego drugi dom.

– W zwykłym roku przez pandemią w naszym hotelu nocowało ponad 100 tys. gości – zaznacza. Jako dyrektor czuje się gospodarzem tego miejsca – Nadzoruję codzienną działalność operacyjną hotelu, począwszy od obsługi personelu po dopilnowanie tego, aby w lobby były świeże kwiaty.

W każdej sytuacji

Ale tak naprawdę praca jest bardziej skomplikowana.

– Odpowiadam za negocjowanie umów z dostawcami, najemcami, kontrakty handlowe oraz kondycję budynku, w którym mieści się hotel – tłumaczy Paweł Lewtak.

Jego zdaniem „każdy dyrektor lubi nadawać hotelowi własny styl”. To on w 2018 roku zainicjował otwarcie nowej przestrzeni w Polonia Palace – sali Ludwikowska Lounge.

– Im lepszym chce się być, tym więcej ma się obowiązków. Ale w razie niepowodzenia lub skargi gościa, sytuacja dyrektora jest nie do pozazdroszczenia – nie ukrywa Lewtak.

Jednocześnie, uważa że na takim stanowisku trzeba być trochę „człowiekiem renesansu”.

– Wymaga się od nas znajomości prawa, finansów, zarządzania administracyjnego, marketingu i sprzedaży, znajomości dyplomacji i meandrów kulturowych, bo trzeba umieć znaleźć się w każdej sytuacji – przekonuje nasz rozmówca. I nie jest gołosłowny. W 2016 roku skończył studia menadżerskie (CEMA) w Szkole Głównej Handlowej. Jego końcowy projekt otrzymał wówczas najwyższą ocenę na roku.

Gwiazdki

Ale wszystko ma swoją cenę.

– Pracuje się długo i prawie nigdy nie „wychodzi się z pracy.” Dyrektor hotelu jest łącznikiem między właścicielem a załogą hotelu, co jest trudne i izolujące. Ale daje dużą satysfakcję – zaznacza Lewtak. – Sukces w hotelarstwie trudno ukryć, a często najlepszym przepisem na jego powtórzenie jest podążanie utartym i sprawdzonym szlakiem, czyli drogą imitacji – uważa pan Paweł. Przykład to – jego zdaniem – kategoryzacja hoteli za pomocą gwiazdek. – Pięciogwiazdkowy serwis po dziś dzień jest synonimem luksusu. Mało kto wie, że hotelowe gwiazdki zawdzięczamy Karlowi Baedekerowi, pisarzowi i księgarzowi z Koblenz, który w roku 1846 opublikował swój „Przewodnik dla podróżników po Niemczech i Austrii”. Ciekawostką jest fakt, że Baedeker podróżował incognito i na podstawie własnych doświadczeń oceniał odwiedzane miejsca– opowiada Paweł Lewtak.

Oscar w branży hotelarskiej

Jego osiągnięcia przypieczętowane zostały prestiżowym tytułem European Hotel Manager of the Year 2021. To nagroda przyznawana przez Europejskie Stowarzyszenie Dyrektorów Hoteli.

– Odbieram ją jako pozytywny akcent po niezwykle wymagającym, dla całej naszej branży i na całym świecie, roku pandemii, czasie pełnym wyzwań i trudnych decyzji – mówi zwycięzca. – Nagroda cieszy podwójnie, bo Europa Centralna nareszcie została dostrzeżona i doceniona na hotelarskiej mapie w tej części świata.

Europejskie Stowarzyszenia Dyrektorów Hoteli powstało w 1974 roku w Rzymie jako elitarna organizacja, która obecnie zrzesza ponad 400 przedstawicieli z 29 krajów, w tym 300 dyrektorów generalnych.

Nagrody przyznawane są jednemu z członków stowarzyszenia. Zwycięzcę wybiera zarząd spośród 3 nominowanych osób. Paweł Lewtak już w ubiegłym roku był nominowany. Stowarzyszenie doceniło Polaka „za osiągnięcia zawodowe w 20-letniej karierze hotelarskiej na stanowiskach managerskich”.

Jakie wnioski branża hotelarska powinna wyciągnąć z pandemii?

– Trzeba na pewno posługiwać się nowym językiem marketingowym. To znaczy mówić o bezpieczeństwie w taki sposób, aby nie odstraszyć gości. Celem priorytetowym powinno być utrzymanie kluczowych członków zespołu, którzy pozwolą stopniowo powracać do sprawności operacyjnej – tłumaczy Paweł Lewtak. – Historia minionych kryzysów pokazuje, że bez pomocy rządowej i długofalowej strategii sektorowej wyjście z kryzysu dla turystyki będzie wolniejsze i dużo bardziej bolesne. Niemniej jednak konieczna będzie głęboka i szczera analiza tego, w jaki sposób będziemy dalej budować pozycję biznesową swoich hoteli. Nawet w realiach niepewnej, nowej normalności istnieje mnóstwo informacji o znaczeniu strategicznym, na których można się oprzeć i dzięki którym można podejmować lepsze decyzje. Jednak internet i rosnąca konkurencja sprawiają, że podróżujący są coraz bardziej doświadczeni i wymagający. Wyposażeni w lepszą wiedzę turyści będą szukać wyborów zgodnych z ich nową świadomością społeczną

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium