Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 lutego 2006 r.
19:02
Edytuj ten wpis

Nie jestem mordercą

Myśliwy, który zastrzelił psa, jest mordercą – twierdzi Adam Natanek, wiceprezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt w Lublinie. Gdyby głupota miała skrzydła, wielu tzw. działaczy tego stowarzyszenia bez przerwy unosiłoby się w powietrzu – ripostuje nasz rozmówca. To myśliwy z 30-letnim stażem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Zdarzyło się panu zastrzelić psa wałęsającego się w lesie?
– Kilka razy.
• Dlaczego?
– Ustawa nakłada na myśliwych obowiązek odstrzału psów i kotów wałęsających się po polach i lasach. Nie wolno nam strzelać do psów będących bliżej niż 200 metrów od zabudowań, biegnących drogą z wyraźnym zamiarem powrotu do domu, psów przebywających z właścicielem i reagujących na jego polecenia. To bardzo ważne, bo często właściciel nie panuje nad psem. I wreszcie psów z założonym kagańcem.
• Po naszym tekście o egzekucji psów przez myśliwych we wsi Majdanek pod Tomaszowem Lubelskim nie macie chyba dobrej opinii?
– Jeśli faktem jest, że myśliwi strzelali 50 m od zabudowań, to poniosą konsekwencję, prokuratura to wyjaśni. Z drugiej strony właściciel nigdy nie może zagwarantować, że jego pupil podczas wycieczki do lasu nie zamieni się w bezwzględnego łowcę i mordercę. Żeby już skończyć temat psów, to w lesie zastrzeliłem także charty.
• Dlaczego?
– Na terenach nadwiślańskich masowo hoduje się charty. W obrocie pomiędzy kłusownikami cena dobrego charta równa się cenie krowy. Kłusownicy polują z nimi w wymyślny i perfidny sposób. Zwykle mają trzy psy. Dwa małe do płoszenia i buszowania w krzakach i charta, który w kilku susach dopada zająca lub sarnę i dusi je.
• Adam Natanek mówi, że myśliwy, który zabija psa, jest mordercą.
– Nikt przy zdrowych zmysłach nie krzywdzi z rozmysłem zwierząt, a już na pewno nie dzikich. Ale nie należy kłusowników, czyli ludzi niedojrzałych psychicznie i sadystycznych przestępców utożsamiać z myśliwymi. A rolnik, który prowadzi zwierzę na skup? Zwierzę dostaje od rolnika, oberwie na przyczepie, w rzeźni. Boi się, cierpi. Młodemu cielakowi podrzyna się gardło, żeby się wykrwawił. A pan Natanek je schabowego i ma dobre samopoczucie.
• A dzik czy sarna nie cierpi?
– Na szczęście myśliwi od wieków uśmiercają zwierzynę strzałem z broni. Kula wystrzelona ze specjalistycznej broni przy uderzeniu ma masę kilku ton i zabija zwierzę w ułamku sekundy.
• Pamięta pan pierwszy udany strzał?
– 30 lat temu. Dzik.
• Zginął w ułamku sekundy?
– Nie. Poszedł 500 metrów w las.
• Trzeba było go dobić?
– Nie. Ale to zdarzyło mi się raz czy dwa. W 95 % myśliwi strzelają celnie.
• Wróćmy do kłusowników.
– Na moim terenie (okolice Kosina i Borowa) kłusownictwo jest powszechne, wydaje się, że wręcz nietaktem jest nie kłusować. Spotykamy wszelkie formy tego procederu, poczynając od prostych wnyków, przez bardziej skomplikowane potrzaski i broń palną. Kłusownicy używają wiatrówek, broni wykonanej w przydomowych warsztatach, jak i profesjonalnych sztucerów z noktowizorami. Często też pomagają sobie silnymi halogenami.
• Spotkał pan się z nimi twarzą w twarz?
– Patroszył sarnę. Nakazałem odejść od broni i położyć się na ziemi.
• Jaka reakcja?
– „Strzelaj s…synu!”. Podszedł do dubeltówki, wycelował. I mówi: „A teraz sp… bo zawiozą cię do domu w worku”. Jak powinien postąpić w takiej sytuacji myśliwy, posiadający obowiązek ochrony łowiska, mający broń, a wraz z nią poczucie bezsiły w konfrontacji z leśnym bandziorem, który śmieje się mu w twarz?
• A zwierzę potrafi wymierzyć sprawiedliwość kłusownikowi?
– Znany jest mi osobiście przypadek, gdy w okolicach Borowa kłusownik obchodzący wnyki chciał dobić siekierą dzika. Nie przewidział reakcji walczącego o życie zwierzęcia, które zaatakowało go szablami. Szczęście, że akurat polowaliśmy w okolicy i po śladach krwi trafiliśmy do gospodarstwa, gdzie kłusownik ukrył się w sianie. Sądzono go przez 3 lata: albo nie stawiał się na rozprawy, albo był na nich pijany. Z naszego koła łowieckiego na rozprawy w charakterze świadków jeździło 7 osób. Efekt? Niewielka grzywna i kilka miesięcy aresztu w zawieszeniu. Podobno kłusuje nadal, tylko jest o wiele ostrożniejszy.
• Wróćmy do myśliwych: nie jesteście mordercami. To może selekcjonerami?
– Od czasu rozpoczęcia doustnych szczepień lisów pogłowie tego gatunku wzrosło o ponad 200 procent. Ten bezlitosny mięsożerca nie zadowala się, jak sądzą ich obrońcy, niewielkimi gryzoniami. Myszy to około 10% ich pokarmu. Resztę stanowią zające, bażanty, kuropatwy. Rok bez redukcji to katastrofa! Opowiadał mi kiedyś znajomy, prawdziwy miłośnik przyrody, że dzięki lisom już niedługo zapomnimy śpiew skowronka. Gniazdując na ziemi, skowronki stały się głównym pokarmem lisów. Od listopada do marca, w każdym kole łowieckim, myśliwi co tydzień dokarmiają zwierzynę, po prostu hodują ją ze wszystkimi obowiązkami i ewentualnymi przyjemnościami polowania z tego wynikającymi. Poluję od 35 lat i w tym czasie nie zmarnowałem ani jednej upolowanej sztuki. Wszystkie podjąłem i zagospodarowałem ze skórami włącznie. Od lat z własnych środków kupuję 20–30 ton karmy.
• Nie czuje się pan mordercą?
– Patrzenie na myśliwych jak na morderców i tworzenie wizerunku myśliwego sadysty jest nieprawdziwe i bardzo krzywdzące. W większości są to ludzie o wielkim sercu, którzy obcują z przyrodą w ten właśnie sposób. Przyjęty przecież na całym świecie! Karmią zwierzynę, hodują, bronią przed kłusownikami, a wyhodowany nadmiar dostarczają na nasze stoły. Pozdrawiam serdecznie członków Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt oraz innych przeciwników łowiectwa myśliwskim pozdrowieniem „Darzbór!”.

Rozmawiał Waldemar Sulisz

Komentuje Adam Natanek, wiceprezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt w Lublinie - To są mordercy


25 stycznia 2006 we wsi Majdanek myśliwi z Koła Łowieckiego „Cyranka” w Tomaszowie Lubelskim zastrzelili bez powodu pięć psów, które znajdowały się przy ogrodzeniach ich właścicieli. Na łamach prasy coraz częściej pojawiają się artykuły o bezprawnym zabijaniu psów przez myśliwych. Są to czyny haniebne i odrażające.
Zwróciliśmy się do Prokuratury Okręgowej w Lublinie z wnioskiem o wszczęcie postępowania przeciwko myśliwym z Koła Łowieckiego nr 71 w Tomaszowie Lubelskim oraz zamojskiemu łowczemu panu Dominikowi Wojtuchowi. Zawiadomiliśmy także pana Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium