Młodzi obierają dwie drogi: albo ulepszają przedmioty, których już używamy, albo wymyślają coś, czego jeszcze nie ma
Najlepsze dyplomy projektowe ubiegłego roku to jedyny tak szeroki przegląd prac studenckich ze wszystkich uczelni artystycznych w kraju. Organizatorzy z ponad setki propozycji wybrali 26 prac z zakresu grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego.
- Niektóre z tych projektów można już albo niebawem skonfrontować w praktyce, bo powstały we współpracy z producentami. Dotyczy to np. butów sportowych i mebli - mówi Czesława Frejlich, szefowa czasopisma "2+3d”, które jest współorganizatorem prezentacji projektów.
Frejlich pytana o to, który z przedmiotów najchętniej by używała, żartuje, że wiele z pomysłów, np. zupełnie nowatorska wizja ciężarówki z kabiną mającą trzy funkcje, jest zupełnie poza jej zasięgiem. Ale już kolekcja szkła użytkowego "Na palec” to co innego.
Czym zajmowali się magistranci i autorzy dyplomów licencjackich?
Mówiąc wprost - wszystkim. Jest jednostka pływająca, telefon, nowe wzory tkanin czy pomysł na wykorzystanie energii odnawialnej. - Każda praca jest inna, jak inny jest każdy z autorów i inaczej każdemu z nich układać się będzie droga zawodowa - tłumaczą organizatorzy.
- Największą zaletą tych pomysłów jest ich innowacyjność. Powstały kolejne nowe ciekawe przedmioty. Tak praktyczne jak nowe formularze PIT czy telefon komórkowy dla starszych osób, łączący w sobie nowoczesną technologię z funkcjonalnym przedmiotem - mówi Czesława Frejlich. - Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach istotne jest stworzenie rzeczy, które znajdą nabywców.
Projektant mebli, który pracuje dla fabryki, musi połączyć w nowym fotelu pomysł, estetykę, wygodę i spełnienie oczekiwań klientów. Finansowe również. W każdym pokoleniu jest nieduży odsetek ludzi twórczych, właśnie możemy poznać możliwości tych najmłodszych z dyplomami.
Bogusław Paruch
Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP we Wrocławiu
Projekt ma przełamać utarty schemat, w którym załadunek i rozładunek odbywa się za pomocą urządzeń zewnętrznych. Kontener lub podobnie przygotowany ładunek jest tu podwieszany, dzięki czemu praca przebiega sprawniej. Kabina kierowcy może służyć jako stanowisko sterowania załadunkiem i wtedy porusza się po prowadnicach biegnących wierzchem wzdłuż ciężarówki, a po zmianie pozycji fotela i zjechaniu na poziom jezdni staje się jednoosobowym samochodem.
Jędrzej Iwanicki
Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie
Projekt lampy wykorzystujący tzw. pamięć kształtu zawartą w strukturze wykorzystanego materiału - polimeru SMP. Mówiąc po ludzku, pod wpływem wydzielanego przez źródło światła ciepła "płatki” tworzące lampę rozchylają się.
Agnieszka Bar
Wydział Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu
Zestaw naczyń z bezbarwnego szkła składa się z trzech rodzajów szklanek oraz dwóch mniejszych i dwóch większych czarek. Naczynia mają również wersję piknikową, z ostrymi zakończeniami pozwalającymi na wbicie ich w ziemię.
Seweryn Puchała
Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie
To próba zaprojektowania dokumentu tworzącego odpowiednią relację miedzy obywatelem a państwem. Relację pełną zaufania i zrozumienia. Analiza dotychczasowych rozwiązań, m.in badania czytelności, czy zdroworozsądkowe porządkowanie informacji zaowocowały drukami prostszymi, zwięźlejszymi i bardziej przyjaznymi dla tych, którzy są zobowiązani je wypełniać.
Krzysztof Ignasik
Wydział Grafiki ASP w Poznaniu
Alterglobalistyczna gra planszowa to naprawdę zaskoczenie. Oparta na grze Monopoly i przewrotna, bo wcielamy się w rolę "krwiożerczego kapitalisty” rozbudowującego korporacyjne imperium. Mocną stroną projektu jest jego graficzna spójność i atrakcyjność. Przewrotność pomysłu polega także na tym, że z założenia antykomercyjny koncept - zrealizowany jest kompletnym, gotowym i opakowanym produktem.
Monika Elikowska-Opala
Wydział Architektury i Wzornictwa ASP w Poznaniu
Filc już od kilku lat przeżywa okres swojej świetności. Wartość prezentowanego projektu wynika z doskonałego zrozumienia materiału. Fotele, stanowiące projekt, są uszyte z filcu, a ich cechą szczególną jest forma inspirowana detalami podpatrzonymi w krawiectwie - bufką, fałdami i plisowaniem.