Magazyn

21 sierpnia 2003 r.
12:14
Edytuj ten wpis

Pij mleko, będziesz Lindą

Bogusław Linda z telewizyjnego ekranu przekonuje, że warto pić mleko. Może nie jest on już idolem najmłodszych chłopców, ale zawszeć to nazwisko i twarz znana. Przed nim robiła to Kayah i – jak wykazały badania – miało to wpływ na wzrost spożycia mleka przez dzieciaki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d
Niemal cała Polska akcji propagującej picie mleka przyklasnęła. Mleko w naszej (i nie tylko) tradycji zawsze było uznane za produkt zdrowy, odżywczy, najbardziej wskazany dla najmłodszych. Ponadto jest na tyle tanie, że w zasadzie każda rodzina może sobie na nie pozwolić.
Tymczasem po trwającej już jakiś czas akcji odezwały się głosy krytyczne, a nawet druzgocące: mleko, jakie kupujemy, jakie reklamujemy, jest kompletnie bezwartościowe!!! Okłamujemy najmłodszych, wciskamy ludziom głupotę.
Jak jest naprawdę?
Jeden z profesorów Instytutu Rozwoju Mleczarstwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie twierdzi z całym przekonaniem, że atak na mleko to sprawa polityczna i dlatego woli mówić anonimowo. Tygodnik „Wprost” zarzucił ministrowi Kalinowskiemu, że chodzi mu o pozyskanie rolników poprzez akcję propagowania mleka. Dlaczego? Ponieważ magazyny duszą się od zapasów i trzeba je szybko upłynnić. Tymczasem –według „Wprost” jest to towar praktycznie bezwartościowy.
Profesor uważa, że to nieprawda, bo we wszystkich rozwiniętych krajach stosuje się odpowiednią technologię przygotowania mleka i Polska dostosowuje się do tych standardów.
– Coś za coś – mówi profesor. – Albo dostaniemy mleko czyste i wolne od chorobotwórczych bakterii, albo pijmy prosto od brudnej krowy w brudnej oborze. Takie mleko, oczywiście, będzie miało więcej witamin, białka, wapnia, ale nie zawsze wyjdzie nam na zdrowie.
Technologie
– Na Zachodzie są linie technologiczne przystosowane do przygotowania mleka świeżego, ale u nas konsumenci przyzwyczaili się do robienia zakupów raz w tygodniu – przekonuje Waldemar Skibiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Biomlek w Chełmie. – Takie mleko jest zresztą droższe i musi być szybko spożyte. Przyznaję, że najbardziej bogate w witaminy i składniki mineralne jest mleko surowe, w dalszej kolejności – pasteryzowane, a na końcu przygotowane w technologii UHT. Jednak kategorycznie zaprzeczam, że do mleka dodawane są konserwanty! Proces technologiczny i sam produkt jest badany tak przez nasze laboratorium, jak przez kontrolę z zewnątrz. To obowiązuje we wszystkich mleczarniach i jest ściśle przestrzegane.
Higiena
– Samochody wjeżdżają do wnętrza i mleko jest tylko w obiegu zamkniętym – wyjaśnia Zofia Ziętek, kierownik produkcji lubelskiej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej na Bursakach. – Naturalnie wcześniej pobieramy próbki i w naszym laboratorium każda dostawa badana jest na zawartość substancji hamujących, kwasowość, temperaturę. Badanie trwa ok. 20 minut. Tylko partia odpowiadająca normom dopuszczana jest do dalszej produkcji.
Co to są substancje hamujące? To minimalne pozostałości leków, np. antybiotyków, którymi krowy były leczone, środków myjących, używanych w gospodarstwie, dezynfekujących. Kiedyś procent takich substancji w mleku był bardzo wysoki. Teraz są robione testy i z reguły tak „wzbogacone” mleko jest zatrzymywane już na etapie skupu. Ostatnie 10 lat w mleczarstwie polskim to jednak wyraźna poprawa jakości, chociaż – jak twierdzą specjaliści – generalnie z higieną ciągle jesteśmy na bakier.
Pić czy nie pić?
– W naszej szkole nie prowadziliśmy akcji „Pij mleko” – informuje Ewa Orlik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzesimowie. – Dlaczego? Bo nasze dzieci często są po prostu głodne. Uznaliśmy, że zapotrzebowanie kaloryczne bardziej zaspokoi zupa z wkładką i pieczywem, za którą tylko część dzieci płaci. Samym mlekiem dziecko się nie nasyci.
W zasadzie retoryczne jest pytanie: pić czy nie pić? Nawet mleko przetwarzane w systemie UHT zawiera składniki potrzebne do rozwoju organizmu dziecka. Wapń można uzupełnić plasterkiem żółtego sera (zawiera więcej tego pierwiaqstka niż twarożek), witaminę C – jabłkiem, które dziecko zje po południu.
Jak twierdzą lekarze, picie mleka w dzieciństwie wyrabia także nawyk spożywania jego przetworów, a o słuszności takiej diety nie trzeba nikogo przekonywać. Jest też możliwość wyboru – sklepy oferują mleko pasteryzowane, bardziej wartościowe.

Pozostałe informacje

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie
ZDJĘCIA
galeria

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie

Sezon biegowy rozpoczęty. W niedzielę wystartowała „Wiosenna Dycha z Aliplast”. Na trasie, która jak zwykle liczyła 10 km pojawiło się 625 osób. Najlepszy wśród panów okazał się Andrzej Starżyński. W rywalizacji pań triumfowała Dominika Łukasiewicz. Sprawdźcie nasze zdjęcia z biegu.

Wandala nagrał monitoring

Wyżył się na banerach. Teraz szuka go policja

Policjanci z Białej Podlaski ustalają sprawców zniszczeń banerów wyborczych na terenie miasta. Poczynania wandala uwiecznił monitoring. Może słono zapłacić za dywersję polityczną.

ilustracyjne

Nocny pożar w Lublinie. Trzeba było ewakuować kamienicę

Sześć zespołów strażaków, dwie karetki i inne służby z samego rana walczyły z pożarem kamienicy przy ul. Kunickiego w Lublinie. Ewakuowano 20 osób. Dwie potrzebowały pomocy.

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Przed nami kolejna edycja akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, która odbędzie się 25 i 26 kwietnia. To wspólne działanie na rzecz czystości miasta, angażujące mieszkańców, placówki oświatowe i rady dzielnic. Zapisy trwają do 16 kwietnia.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Słaba pierwsza połowa, znacznie lepsza druga, ale ostatecznie porażka Motoru Lublin z Lechem Poznań 1:2. Co trenerzy mówili po spotkaniu na konferencji prasowej?

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe BKS Visłę Proline w drugim meczu ćwierćfinału play-off

ChKS pokonał BKS Visłę Proline Budgoszcz. W czwartek decydujące spotkanie w Chełmie

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm po zaciętej walce pokonał na wyjeździe BKS Visłę Proline Bydgoszcz 3:2. Tym samym wyrównał stan rywalizacji na 1-1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w czwartek w Chełmie

Padwa przerwała świetną passę rywali ze Szczecina

Padwa wygrała w Szczecinie, AZS AWF pokonał czerwoną latarnię

Daleki, ale udany wyjazd Padwy do Szczecina. Drużyna Zbigniewa Markuszewskiego przerwała świetną passę tamtejszej Sandra-Spa Pogoni. Zamościanie wygrali po rzutach karnych 3:2. W regulaminowym czasie gry był remis 31:31.

Ogród Botaniczny UMCS otwarty po zimowej przerwie
ZDJĘCIA
galeria

Ogród Botaniczny UMCS otwarty po zimowej przerwie

W tym roku lubelski Ogród Botaniczny świętuje 60-lecie istnienia, a z tej okazji przygotował wiele atrakcji dla zwiedzających. Można tu podziwiać tysiące kwiatów i krzewów, a także aktywnie i kreatywnie spędzić wolny czas. Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy dzień otwarcia po zimowej przerwie.

Fragment meczu w Lublinie

Unia Lublin coraz bliżej awansu do wyższej klasy rozgrywkowej

Druga liga piłkarek nożnych. Unia Lublin zremisowała z MKS Myszków w meczu na szczycie grupy południowej

Motor walczył z Lechem do samego końca, ale punkty pojechały do Poznania
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Motor walczył z Lechem do samego końca, ale punkty pojechały do Poznania

Bardzo dobre widowisko w Lublinie. Motor do przerwy przegrywał z Lechem Poznań 0:2 i grał słabo. W drugiej połowie gospodarze po raz kolejny udowodnili jednak, że potrafią walczyć z najlepszymi. Drużyna Mateusza Stolarskiego zdobyła kontaktowego gola i do końca walczyła o drugiego. Niestety, musiała uznać wyższość „Kolejorza”.

Dworcowa czeka na odbiory

Rowerem z Lublina do Świdnika. Dworcowa już gotowa, czeka na kwity

Rowerzyści trochę kręcą nosem, bo droga dla jednośladów jest, ich zdaniem, trochę zbyt wąska. Chodzi o nowo wybudowaną ulicę Dworcową w Świdniku, która w końcu umożliwi szybki i bezpieczny przejazd rowerem do Lublina.

Niewielki kiosk w centrum Chełma w sobotę zamienił się w galerię sztuki VelArt Gallery
Chełm
galeria

Sześć metrów sztuki w centrum miasta

Na placu Edwarda Łuczkowskiego, w samym centrum Chełma stoi mały, niepozorny budyneczek o wielkiej duszy. Zabytkowy kiosk, który przez kilkanaście miesięcy był w zapomnieniu, dziś budzi się do życia jako VelArt Gallery – artystyczne serce miasta, które bije dzięki jednej kobiecie.

Piątka kadrowiczek z PGE MKS FunFloor Lublin

Polskie piłkarki ręczne zagrają na mistrzostwach świata. Awans z lubelską twarzą

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych pokonała Macedonię Północną 23:21 i zakwalifikowała się do turnieju finałowego mistrzostw świata. W meczu rewanżowym wystąpiło pięć zawodniczek PGE MKS FunFloor Lublin.

Ladies Night w Helium Club. Zdjęcia z imprezy!
foto
galeria

Ladies Night w Helium Club. Zdjęcia z imprezy!

Podczas ostatniej imprezy w klubie Helium na parkiecie i poza nim rządziły Panie. To była ich noc - Ladies Night. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Droga 835 widziana z drona

Obwodnica Tarnogrodu dopiero ze ZRiD, choć miała być już gotowa

20 czerwca 2022 r. zostały podpisane umowy o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg budowy m.in. obwodnicy Tarnogrodu w ramach drogi wojewódzkiej 835. Wówczas mówiono, że ten docinek będzie gotowy pod koniec 2024 roku. 10 kwietnia 2025 roku wojewoda lubelski wydał ZRiD. Obwodnica ma minimum dwa lata poślizgu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium