Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 sierpnia 2003 r.
12:14
Edytuj ten wpis

Pij mleko, będziesz Lindą

Bogusław Linda z telewizyjnego ekranu przekonuje, że warto pić mleko. Może nie jest on już idolem najmłodszych chłopców, ale zawszeć to nazwisko i twarz znana. Przed nim robiła to Kayah i – jak wykazały badania – miało to wpływ na wzrost spożycia mleka przez dzieciaki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d
Niemal cała Polska akcji propagującej picie mleka przyklasnęła. Mleko w naszej (i nie tylko) tradycji zawsze było uznane za produkt zdrowy, odżywczy, najbardziej wskazany dla najmłodszych. Ponadto jest na tyle tanie, że w zasadzie każda rodzina może sobie na nie pozwolić.
Tymczasem po trwającej już jakiś czas akcji odezwały się głosy krytyczne, a nawet druzgocące: mleko, jakie kupujemy, jakie reklamujemy, jest kompletnie bezwartościowe!!! Okłamujemy najmłodszych, wciskamy ludziom głupotę.
Jak jest naprawdę?
Jeden z profesorów Instytutu Rozwoju Mleczarstwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie twierdzi z całym przekonaniem, że atak na mleko to sprawa polityczna i dlatego woli mówić anonimowo. Tygodnik „Wprost” zarzucił ministrowi Kalinowskiemu, że chodzi mu o pozyskanie rolników poprzez akcję propagowania mleka. Dlaczego? Ponieważ magazyny duszą się od zapasów i trzeba je szybko upłynnić. Tymczasem –według „Wprost” jest to towar praktycznie bezwartościowy.
Profesor uważa, że to nieprawda, bo we wszystkich rozwiniętych krajach stosuje się odpowiednią technologię przygotowania mleka i Polska dostosowuje się do tych standardów.
– Coś za coś – mówi profesor. – Albo dostaniemy mleko czyste i wolne od chorobotwórczych bakterii, albo pijmy prosto od brudnej krowy w brudnej oborze. Takie mleko, oczywiście, będzie miało więcej witamin, białka, wapnia, ale nie zawsze wyjdzie nam na zdrowie.
Technologie
– Na Zachodzie są linie technologiczne przystosowane do przygotowania mleka świeżego, ale u nas konsumenci przyzwyczaili się do robienia zakupów raz w tygodniu – przekonuje Waldemar Skibiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Biomlek w Chełmie. – Takie mleko jest zresztą droższe i musi być szybko spożyte. Przyznaję, że najbardziej bogate w witaminy i składniki mineralne jest mleko surowe, w dalszej kolejności – pasteryzowane, a na końcu przygotowane w technologii UHT. Jednak kategorycznie zaprzeczam, że do mleka dodawane są konserwanty! Proces technologiczny i sam produkt jest badany tak przez nasze laboratorium, jak przez kontrolę z zewnątrz. To obowiązuje we wszystkich mleczarniach i jest ściśle przestrzegane.
Higiena
– Samochody wjeżdżają do wnętrza i mleko jest tylko w obiegu zamkniętym – wyjaśnia Zofia Ziętek, kierownik produkcji lubelskiej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej na Bursakach. – Naturalnie wcześniej pobieramy próbki i w naszym laboratorium każda dostawa badana jest na zawartość substancji hamujących, kwasowość, temperaturę. Badanie trwa ok. 20 minut. Tylko partia odpowiadająca normom dopuszczana jest do dalszej produkcji.
Co to są substancje hamujące? To minimalne pozostałości leków, np. antybiotyków, którymi krowy były leczone, środków myjących, używanych w gospodarstwie, dezynfekujących. Kiedyś procent takich substancji w mleku był bardzo wysoki. Teraz są robione testy i z reguły tak „wzbogacone” mleko jest zatrzymywane już na etapie skupu. Ostatnie 10 lat w mleczarstwie polskim to jednak wyraźna poprawa jakości, chociaż – jak twierdzą specjaliści – generalnie z higieną ciągle jesteśmy na bakier.
Pić czy nie pić?
– W naszej szkole nie prowadziliśmy akcji „Pij mleko” – informuje Ewa Orlik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzesimowie. – Dlaczego? Bo nasze dzieci często są po prostu głodne. Uznaliśmy, że zapotrzebowanie kaloryczne bardziej zaspokoi zupa z wkładką i pieczywem, za którą tylko część dzieci płaci. Samym mlekiem dziecko się nie nasyci.
W zasadzie retoryczne jest pytanie: pić czy nie pić? Nawet mleko przetwarzane w systemie UHT zawiera składniki potrzebne do rozwoju organizmu dziecka. Wapń można uzupełnić plasterkiem żółtego sera (zawiera więcej tego pierwiaqstka niż twarożek), witaminę C – jabłkiem, które dziecko zje po południu.
Jak twierdzą lekarze, picie mleka w dzieciństwie wyrabia także nawyk spożywania jego przetworów, a o słuszności takiej diety nie trzeba nikogo przekonywać. Jest też możliwość wyboru – sklepy oferują mleko pasteryzowane, bardziej wartościowe.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium