Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 lutego 2006 r.
11:11
Edytuj ten wpis

Podkoszulki tak, napisy nie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

"Mam AIDS”, "jestem gejem”, "nie chodzę do kościoła”, "nie płakałem po papieżu”, "usunęłam ciążę”, "masturbuję się”. Takie koszulki założyło wielu znanych ludzi. Ich zdjęcia trafiły na organizowaną przez warszawską Fundację dla Wolności objazdową wystawę, która odwiedziła już wiele miast Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie stanęła w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka”. Pojawiła się tam tydzień temu. Dzień później, w sobotę, wystawę skrytykował na antenie Radia Lublin metropolita lubelski, arcybiskup Józef Życiński. - Ta rodzima inicjatywa ma przerażający posmak prowincji: zamiast uniwersalnych praw człowieka otrzymujemy próbę przekształcania dramatu w dowcip wątpliwej jakości.
Żeby wprowadzić na koszulkach napis "Mam AIDS” albo "Usunęłam ciążę” trzeba cierpieć na zanik pewnych elementarnych ludzkich uczuć - napisał arcybiskup Józef Życiński. Następnego dnia rektor uczelni kazał zdjąć wystawę. Miała ona towarzyszyć przeglądowi filmów o prawach człowieka, organizowanemu przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Amnesty International. A te zgodnie uznały decyzję rektora za próbę cenzury i odwołały cały festiwal. We wtorek stołeczna fundacja przywiozła do Lublina 150 koszulek i rozdała je za darmo. Studenci zagrozili nawet strajkiem. Ale na groźbach się skończyło. Uczelniany samorząd poparł rektora. Tymczasem skandalem zainteresowały się już zagraniczne media.

Ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy arcybiskupa

- Niektóre napisy mnie rażą, inne są idiotyczne, bezsensowne. Nie chciałbym, aby znajdowały się w kontekście walki o prawa człowieka, bo jak to wygląda, gdy obok siebie będą współistnieć hasła obrony praw człowieka na Białorusi i zdanie: "Masturbuję się”? Protestuję, aby festiwal był okraszany handlem koszulkami odnoszącymi się w ten sposób do papieża. Można o wiele trafniej odwoływać się do Jana Pawła II, w kwestii praw człowieka, zwłaszcza że na ten temat napisał i powiedział bardzo wiele. s

Marek Antoni Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

- Wystawa miała być próbą podjęcia dyskusji na temat kondycji wolności wypowiedzi w Polsce. Decyzja rektora musi być uznana za niedopuszczalną formę ingerencji w tę wolność. s

Zbigniew Hołda, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

- Odwołujemy festiwal filmów. Nie możemy pozwolić, by nas ocenzurowano. Przecież szczegóły imprezy uzgodniliśmy z uczelnią jeszcze w listopadzie. Jest mi bardzo przykro, że tak się stało. Przykro, że to akurat przez tego biskupa i tego rektora. Przecież profesor Kamiński, mój serdeczny przyjaciel z celi nr 55 we Włodawie z czasów internowania, to człowiek bardzo zasłużony w walce o prawa człowieka.

Krzysztof Jarymowicz, wiceprezes Fundacji dla Wolności

- Te koszulki to prowokacja do dyskusji nad tym, co wciąż jest tematem tabu. Przykłady? W Polsce jest wiele kobiet, które usunęły ciążę i nie mogą o tym mówić. Podobnie z masturbacją. Według seksuologów robi to co najmniej połowa ludzi. Jest wielu ludzi, którzy nie mogą mówić o tym, jacy są. Walczymy o swobodę wypowiedzi. To jedno z praw człowieka. Nasza wystawa odwiedziła już wiele miast. Była prezentowana nawet na warszawskim Dworcu Centralnym. I nikt nie kazał jej zdjąć

Piotr Najsztub, redaktor naczelny \"Przekroju”, na wystawie było jego zdjęcie w koszulce \"jestem gejem”

- W PRL większość dorosłych ludzi na stanowiskach zajmowała się tym, by nie podpaść. Zaczyna być podobnie. To smutny przejaw samoograniczania się społeczeństwa. Trzeba pokazać, że obok nas żyją ludzie pokaleczeni przez los i wykluczeni ze swych środowisk. Tacy, jak geje, albo kobiety, które dokonały aborcji. Dziwię się, że arcybiskup odebrał to inaczej. A rektor powinien dbać, by studenci mieli dostęp do różnych ocen życia. Dla samych studentów to nauczka, że nie warto oglądać się na władze uczelni, tylko trzeba tworzyć coś obok, niezależnie. s

Kazimiera Szczuka, krytyk literacki. Na wystawie było jej zdjęcie w koszulce \"mam okres”

- Zakaz wystawy to kolejny bardzo niepokojący sygnał. Niedługo możemy dojść do tego, że biskup zmarszczy brwi i będziemy odwoływać wykłady w państwowych, świeckich uczelniach albo cenzurować książki. Te hasła nie naruszają niczyich dóbr, nie nawołują do nienawiści ani nikogo nie obrażają. Weźmy hasło "nie płakałem po papieżu”. Z jakiego powodu taka deklaracja ma być poddana mechanizmom cenzury? Państwowego obowiązku płakania po papieżu, z tego co mi wiadomo, nie było. Opinia biskupa jest jego prywatnym zdaniem. Nie wiem, dlaczego rektor UMCS zdecydował się na ocenzurowanie wystawy. Jeśli zrobił to pod presją opinii hierarchii kościelnej, sprzeniewierzył się idei niezawisłości uniwersytetu. s

Pozostałe informacje

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium