Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 października 2009 r.
20:40
Edytuj ten wpis

Rafał Wilk. Niezniszczalny

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł

Jest 3 maja 2006 r. Ósmy bieg meczu między KSŻ Krosno a GTŻ Grudziądz. Pod taśmą stoją Leon Madsen, Martin Vaculik, Aleksiej Charczenko i Rafał Wilk. Za nieco ponad minutę Wilk zakończy czynne uprawianie żużla.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To był mój czwarty wyścig pod rząd. Byłem już nieco zmęczony, ale chciałem pomóc mojej drużynie – wspomina dziś Wilk. Żużlowcy wyszli spod taśmy. Wyścig układa się na remis i wydaje się, że nic złego w tym biegu nie może się stać.

Diagnoza

Nagle, na ostatnim wirażu jadący na drugiej pozycji Wilk wpada w koleinę, traci kontrolę nad motocyklem i uderza z pełnym impetem w bandę.

32-letni wówczas żużlowiec kilka razy koziołkuje po nawierzchni, aż najeżdża na niego kolega z pary Martin Vaculik. Słowak nie miał szans ominąć Polaka. Wilkiem już po chwili zajmują się lekarze, ale nie są w stanie za wiele zrobić, bo sportowiec ma złamany kręgosłup.

W miejscowym szpitalu zawodnik KSŻ Krosno przechodzi skomplikowaną operację stabilizacji kręgosłupa. Diagnoza jest jednak jednoznaczna: Wilk nie będzie mógł chodzić. A zaczęło się tak pięknie...

Kariera

Rafał Wilk urodził się 9 grudnia 1974 r., a karierę rozpoczął w Stali Rzeszów. – Od małego dziecka siedziałem na stadionie, bo mój tata Jan również jeździł na motorze. Do Stali trafiłem w wieku trzynastu lat, a licencję zrobiłem cztery lata później – wspomina.

Od początku był świetnie zapowiadającym się żużlowcem. W 1994 i 1995 wraz ze Stalą zdobył Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Jako senior, Wilk tułał się po różnych klubach, aż w 2005 r. trafił do KSŻ Krosno.

W zespole "Wilków” od razu stał się ulubieńcem fanów. Sezon 2005 był dla niego bardzo udany, a zakończył się srebrnym medalem Indywidualnych Mistrzostw Węgier i zwycięstwem w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Krosna.

I stało się

Aż przyszedł 3 maja 2006 r. – Od początku tamta dziura mnie wciągała. Z każdym biegiem byłem coraz bliżej bandy. I stało się... – zawiesza głos.

Jadący na trzeciej pozycji Martin Vaculik wjeżdża w leżącego na torze Polaka. – Nigdy nie miałem pretensji do Martina o tę sytuację. Wielokrotnie później rozmawialiśmy ze sobą. To jest sport i czasami takie sytuacje zdarzają się – tłumaczy.

Wilk nie porusza się, a kibice zgromadzeni na stadionie w Krośnie zamilkli w przerażeniu. – Od początku do końca byłem przytomny.

Diagnoza lekarska była jak wyrok. – Starałem się jednak nie myśleć o tym, że nie będę mógł chodzić. Miałem w sobie wiele wiary w to, że jeszcze wszystko się ułoży. Nie na darmo mówi się, że wiara może przenosić góry.

Przeniosła. Mimo że Wilk został skazany przez lekarzy na wózek inwalidzki, postanowił żyć normalnie. – Sportowcy mają zadziorny charakter. Moje życie przewróciło się do góry nogami, ale swoją chorobę potraktowałem jako wyzwanie, a nie karę. To chyba sprawiło, że potrafiłem pozytywnie myśleć – zastanawia się.

Trener

Po kilku miesiącach Wilk zaczął wracać do normalnego życia. – Quady, narty, samochód: niczego nie boję się. Ostatnio jednak najwięcej jeżdżę na rowerze. Mam specjalnego handbike'a, który można poruszać bez napędzania go przez nogi. Mam w sobie iskierkę nadziei i wierzę, że kiedyś będę mógł jeszcze normalnie chodzić. Medycyna idzie bardzo szybko do przodu, dlatego wiem, że jeszcze wszystko może się zdarzyć – dodaje Wilk.

Nie zrezygnował też z żużla: zdecydował się na rozpoczęcie kariery szkoleniowej. Jego pierwszym przystankiem była Stal Rzeszów, a w niedawno zakończonym sezonie pracował w Redstar KMŻ Lublin.

– Rafał to świetny szkoleniowiec, który wiele lat jeździł na żużlu. A to, że jest niepełnosprawny? Nie róbmy z tego wielkiego halo! On ma wielką wiedzę. Przykład? Niedzielne spotkanie z KSM Krosno. Zdobyłem w nim 16 punktów, z czego większość zawdzięczam trenerowi, który podpowiedział mi, jak mam ustawić motor – tłumaczy Karol Baran, lider lubelskiego KMŻ.

Plany

Chociaż lublinianie nie osiągnęli zamierzonego celu (awansu do pierwszej ligi), to miniony rok trzeba uznać dla naszego żużla za udany.

– Udało się reaktywować czarny sport w Kozim Grodzie. Zespół przez większość czasu funkcjonował bardzo dobrze, chociaż na koniec sezonu niektórzy zawodnicy mocno mnie zawiedli – tłumaczy Wilk.

Mimo że minęło zaledwie kilka dni od ostatniego meczu, szkoleniowiec KMŻ już myśli o kolejnym sezonie. – Mam nadzieję, że zostanę w Lublinie na przyszły sezon. Nie zależy to ode mnie, tylko od działaczy. W przyszłym sezonie KMŻ powinien spisywać się jeszcze lepiej.

Czy ktoś jeszcze pamięta, że Wilk od ponad trzech lat porusza się na wózku?

Pozostałe informacje

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium