Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 października 2009 r.
4:24
Edytuj ten wpis

Stykać i stukać

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis
0 0 A A

To był bardzo spektakularny sukces. W sierpniu tego roku na torze w Kielcach Seweryn "Tobiasz” Szczepanik i jego młodszy brat Patryk zdobyli mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy w najwyższej klasie kartingowej (Easykart 125 Shifer). Od tego czasu duet kartingowych mistrzów z Kraśnika określany jest mianem "braci Schumacher”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teraz przed starszym Sewerynem otworem stanęły drzwi do Formuły Renault 2000. W tej klasie swoją prawdziwą karierę rozpoczynał Rober Kubica.

– To dla mnie kolejny etap w mojej karierze. To jest już prawie taki sam bolid jak w Formule 1: silnik ma pojemność 2 litrów i moc 200 koni mechanicznych. Wszyscy kierowcy mają takie same szanse, bo nie wolno tuningować silników. Wszystko wiec zależy od umiejętności technicznych i doboru np. opon na konkretny start – podkreśla Seweryn.

W kartingu osiąga się prędkości rzędu 160 km na godzinę; na torach brak jednak długich prostych, które pozwalają na tak szybka jazdę. W Formule 2000 Renault można nawet osiągnąć 260 km/h bolid wazy tylko 460 kg a setkę osiąga w 3,5 s.

Początki na torze u taty

Seweryn spróbował kartingu przez przypadek. Jego ojciec jest przedstawicielem austriackiej firmy Rotax, specjalizującej się w produkcji silników do gokartów.

– Tata ma tor kartingowy pod Lublinem Na Elizówce; taki dla klientów do amatorskiej jazdy. Spróbowałem kilka razy i całkiem mi nieźle szło – opowiada Seweryn. – Potem spróbowaliśmy rozpocząć starty i od 2004 roku jeżdżę w kartingu na sportowo.
Droga Patryka była bardzo podobna. – Zobaczyłem jak jeździ brat, spróbowałem i mnie też się spodobało – mówi.

Uczą się w przerwach

Seweryn uczęszcza do Zespołu szkół nr 2 im Mikołaja Reja w Kraśniku. Jest dumą szkoły, bo placówka stawia na indywidualności. Patryk to jeszcze gimnazjalista jednak i on ma sporo nieobecności z powodu treningów.

– Prowadzę szkołę otwarta dla takich talentów. Trzeba je promować – podkreśla Marzena Siejewicz, dyrektorka ZS nr 2 w Kraśniku. – Dał nam puchary, ma swoja gazetkę i robimy wszystko, aby umożliwić Sewerynowi treningi. Ale dobrze, że ma w sobie tyle siły i potrafi się zmobilizować do zaliczania kolejnych przedmiotów.

– W mojej obecnej szkole nauczyciele mają dobre podejście – przyznaje Seweryn. – Bardzo dużo opuszczałem ze względu na starty, ale zawsze dostawałem czas na nadrobienie zaległości a następnie zaliczałem materiał.

Studia albo wyścigi

Seweryn oczywiście chce dalej startować. Jednocześnie ma konkretne plany na studia. Stąd o jego przyszłości zdecydują starty w tym sezonie.

– Nie wiem jeszcze dokładnie, co dalej będzie. Najważniejsze teraz dla mnie to zdać maturę. A później się zobaczy. Jeżeli będzie mi dobrze szło w formule to może zrobię sobie rok przerwy – wyjaśnia kierowca. A jeżeli nie, to pójdę na studia zaoczne. Myślę o lingwistyce, a na tym kierunku nie można mieć wiele nieobecności.

Mama się boi, ale trzyma kciuki

Mama Patryka i Seweryna bardzo jest duma z osiągnięć synów. Jednak każdy wyścig bardzo przeżywa.

– Na zawody nie jeżdżę. Wolę tego nie oglądać. Po prostu boje się, żeby nic złego im się nie stało. Ale jaki już wygrają to wówczas duma mnie rozpiera – podkreśla.

– Dla rodziców jest to ogromne obciążenie finansowe, bo wszystko muszą nam sami kupować – dodaje Seweryn. – Na tym etapie nie ma co mówić o sponsorach: każdy pyta się od razu ile razy jego nazwa pojawi się w telewizji. A kartingu nikt w Polsce nie transmituje…

Jednak rodzicom wystarcza satysfakcja z osiągnięć synów i widok ich zadowolonych twarzy.

– Dobrze, że jest ta satysfakcja i ze wychodzą te starty, bo inaczej nie byłoby motywacji aby je finansować. Seweryn cały sezon jeździł za granicą w Belgijskim teamie. A tam jeden start to koszt około 5 tys euro – dodaje mama młodych kierowców.

Bo Ralf był gorszy

Oglądają wyścigi i śledzą poczynania Roberta Kubicy w Formule 1 jednak przyszłości z tym sportem nie wiążą.

– To jest dla bogatych, a po za tym mnie jakoś F1 nie bawi – rzuca Seweryn. – Chciałby startować w wyścigach, gdzie jest bliższy kontakt, gdzie można się stykać i stukać np. w Porsche Cup. Tam też można zarabiać całkiem niezłe pieniądze.

Często spotykacie się z porównaniem do braci Schumacher z F1.
– Tak, słyszeliśmy… Ale my jesteśmy lepsi – śmieje się Seweryn – Bo młodszy brat Ralf Schumacher był o wiele gorszy od swojego starszego brata, wielokrotnego mistrza świata F1. A mój Patryk prawie wcale ode mnie nie odstaje.

– Kiedyś mieliśmy nawet bardzo zabawną sytuację w studiu telewizyjnym. Dziennikarz porównała nas do Schumacherów, a ja wówczas powiedziałem właśnie o Ralfie. Że był gorszy. Dziennikarza zamurowało.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium