Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 grudnia 2009 r.
21:27
Edytuj ten wpis

Święty Mikołaj ma coraz mniej roboty

Pod choinką będzie więcej samochodzików niż lalek, bo chłopców jest więcej niż dziewczynek. W tym roku prezentów dla dzieci potrzeba będzie więcej niż w przyszłym. I o wiele więcej niż za lat dwadzieścia, bo dzieci ubywa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Demografowie przyglądali się najmłodszym obywatelom. Policzyli, pogrupowali i przeanalizowali wiedzę o klientach świętego Mikołaja. I mają dla świętego kiepskie informacje: z roku na rok będzie miał mniej pracy. Z demograficznej prognozy na 2035 rok wynika, że nieletnich będzie 16,7 procent. A teraz co piąty Kowalski jest nieletni.

Topnieją beciki i wózki

Dzieci ubywa systematycznie od lat 80. ubiegłego stulecia. W 1990 roku dzieci i młodzieży (grupę tę tworzą Piotrusie, Maćki, Marysie i Agatki od noworodków po 17-latki) stanowiły niemal 1/3 społeczeństwa. Teraz tylko 1/5!

Dlaczego święty Mikołaj i producenci prezentów mają coraz mniej pracy? – To rezultat głębokiej depresji urodzeniowej z lat 90. ubiegłego stulecia oraz tej z początku tego wieku – tłumaczą autorzy raportu, który powstał w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Z czego składają się dzieci

Najliczniejsi są 15–17-latkowie. Użytkowników komputerów, komórek, kilku par modnych spodni, nowego odcienia lakieru i czytelniczek książek o wampirach jest w naszym kraju półtora miliona. Najmniej jest dzieci w wieku 4–6 lat.

To dlatego, że dzisiejsze sześciolatki, są przedstawicielami największego dołu demograficznego w naszej powojennej historii. W 2003 roku porodówki w naszym kraju świeciły pustkami. Później było już tylko lepiej. Ale i tak dzieci jest i będzie coraz mniej. – Po prostu więcej nastolatków przechodzi do puli "dorośli” niż pojawia się osesków na świecie – wyjaśniają zagadkę naukowcy.

Stara mądra matka

Z badań i prognoz demograficznych wynika, że nie tylko będzie malała liczba łóżeczek w pokojach dziecięcych. Zmiany zachodzą też koło tych łóżeczek. Coraz starsze kobiety będą się nad nimi pochylać i szczebiotać "uśmiechnij się do mamusi”.
Wynikiem przeobrażeń demograficznych z lat 90. ubiegłego stulecia jest to, że najwięcej dzieci nie rodzą kobiety w wieku lat 20–24 ani nawet 25–29, tylko 30–34 lata.

– To efekt wyboru, jakiego dokonują młodzi ludzi, decydując się najpierw na osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia i stabilizacji ekonomicznej, a dopiero potem na założenie rodziny oraz jej powiększanie – komentują to autorzy raportu. I dlatego czternastoletnią dziś Marysię urodziła mama mająca lat 26. A roczny dziś Krzyś, przyszedł na świat, gdy jego mama była już po 28 urodzinach.

Ale metryka to nie wszystko. Teraz do wózka zaglądają mamusie o niebo lepiej wykształcone niż dawniej. W 1990 czy 1991 roku tylko 6 procent mam leżących na porodówce miało oprócz becika tytuł magistra. Teraz takich matek jest pięć razy więcej!

Przy rodzinnym stole

Jak wyliczają demografowie, 80 procent polskich dzieci rodzi się w małżeństwach. Ale mamusia i tatuś co piątego dziecka są mężem i żoną krócej niż 9 miesięcy. I – jak szacują naukowcy – nim Pawełek czy Małgosia skończą 14 lat, tatuś będzie miał dość mamusi lub odwrotnie i się rozwiodą. Jeśli są z miasta, mają na to szanse trzy razy większe niż ich koledzy ze wsi, bo na trzy rozwiedzione małżeństwa miejskie przypada jedno wiejskie.

Chłopiec wybiera śmierć

To najlepsza wiadomość w tym tekście. Z roku na rok umiera coraz mniej niemowląt. Jeśli zdarza się to nieszczęście, to dotyka niemowląt, które jeszcze nie skończyły miesiąca. Ale nie tylko noworodków umiera coraz mniej. Statystyki pokazują, że w kraju umiera coraz mniej dzieci między 1 a 14 rokiem życia.

Rodzice właściwie mogą się przestać przejmować losami swoich córek i synów między 5 a 14 urodzinami. Później, po 15 urodzinach robi się coraz gorzej. Umieralność wzrasta. I już w tym momencie rodzice muszą się zacząć bać o synów.

Od nastoletnich Marków, Jacków i Szymonów zaczyna się w naszym kraju nadumieralność mężczyzn. Dlaczego umierają nastolatki? Połowa z nich to ofiary wypadków komunikacyjnych. Drugi powód to zatrucia. Co ciekawe, 23 proc. zmarłych nastolatków płci męskiej to… samobójcy. Dziewczynki robią taki desperacki krok znacznie rzadziej.

Ona sobie pożyje

Bez względu na większą atrakcyjność zabawek dla chłopców (komputer, komórka, auto, klocki, gry) i mniejszą atrakcyjność zabawek dla dziewczynek (komórki, nudne lalki i pluszaki) lepiej być w naszym kraju dziewczynką. Marysia przeżyje równolatka Pawełka o 8 lat i 7 miesięcy. Roczna dziś Marysia ma szansę obchodzić swoje 80 urodziny, a jej rówieśnik przeżyje 71 lat i 3 miesiące.

Gdyby jakiś rodzic chciał wydłużyć synowi życie, powinien go wysłać na Islandię, do Szwajcarii lub Szwecji. Córki należy przenieść jak najszybciej do Francji, Szwajcarii, Hiszpanii lub Włoch.

W Europie najwięcej dzieci żyje w Irlandii. Najmniej w Bułgarii.

• Najwięcej dzieci rodzi się w lipcu, sierpniu i wrześniu.
• Najmniej w miesiącach jesienno-zimowych.
• Najczęściej dzieci przychodzą na świat w środku tygodnia (wtorek–czwartek).
• Najmniej rodzi się ich
w niedzielę.

• Na Islandii ponad 60 proc. dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich.
• W krajach skandynawskich, we Francji, Estonii i Bułgarii rodzice co drugiego dziecka nie mają ślubu.

Korzystałam z dokumentu "Dzieci w Polsce w 2008 roku, charakterystyka demograficzna” Departamentu Badań Demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium