Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 stycznia 2004 r.
9:08
Edytuj ten wpis

Szkoła strachem podszyta

Jedna ze studentek przyszła zapłakana, gdy zobaczyła ucznia bitego przez rówieśników przy nauczycielu, który udawał, że tego nie widzi...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


• W ostatnich dniach po raz kolejny usłyszeliśmy, że młodzi ludzie brutalnie zamordowali nastolatka. Czy potrafi pan wyjaśnić przyczynę narastającej fali brutalnej przemocy?
– Myślę, że najpierw należałoby powiedzieć, że wprawdzie zmienił się repertuar zachowań określanych przemocą i rzeczywiście jest ich więcej, ale nie dotyczy to akurat morderstw popełnianych przez nastolatków. Statystycznie jest ich tyle samo, ile było przed laty. Teraz po prostu mówi się o tym więcej i głośniej. Gdy tylko pojawi się drastyczna informacja – od razu trąbi się o morderstwie w całym kraju. I tak powstaje wrażenie, że to jest największy problem. Tymczasem to tylko jego część.
• Co sprawia, że zewsząd czuje się zatrważającą agresję?
– To, co najbardziej wiąże się z brutalnością: zanik wrażliwości. Naszym największym skarbem jest empatia, która, odpowiednio rozwijana, jest najskuteczniejszą bronią przed przemocą. Empatia to zdolność wczuwania się w przyjemne, ale też i przykre odczucia innych ludzi.
To empatia nie pozwala na złośliwe drwiny z kolegi, ponieważ wypowiadając je – zamiast wrednej satysfakcji – człowiek wrażliwy odczuwa tę samą przykrość, co osoba, do której są skierowane. Matka może dać dziecku klapsa tylko zanim wybuchnie ono płaczem. Empatia to taki cud natury, który uniemożliwia krzywdzenie innych, bo w momencie pojawienia się objawów cierpienia, hamuje agresywne działanie.
Tymczasem współczesny dom i szkoła coraz bardziej zaniedbują ten aspekt wychowania. Wrażliwość i współczucie są w dzisiejszym świecie tylko kulą u nogi, coraz bardziej więc zanikają i stajemy się społeczeństwem antyempatycznym.
• Przeczą chyba temu coraz liczniejsze, organizowane na masową skalę akcje charytatywne?
– Och, akcje to wspaniała lekcja empatii, jaką wrażliwi ludzie przekazują społeczeństwu. Trudno jednak nie zauważyć, że akcja to z zasady działalność okazjonalna. Poza tym niektórzy uprawiają dobroczynność z wyrachowania, część w niej nie uczestniczy, a są i tacy, którzy podkradają puszki...
• Te akcje organizują dorośli, a popularyzuje je wśród dzieci telewizja.
– Dorośli obdarowują też najmłodszych komputerami, grami i filmami, dzięki którym oswajają się z brutalną przemocą. Zabijanie na ekranie zniekształca osobowość równie mocno, a może nawet silniej niż rzeczywistość. Dzieci zaniedbane, pozbawione zainteresowania rodziców są najbardziej narażone na szkodliwy wpływ agresji. One bez żadnych konsekwencji trenują przemoc w wirtualnym świecie. Czy widział kto dziecko płaczące przed ekranem nad krwawiącymi po długiej bijatyce zwłokami? Czy ten brak łez nie jest przerażający?
• To chyba stara zasada, że chłopaki nie płaczą...
– Ale teraz nie płaczą także dziewczyny. Powszechnemu, wirtualnemu zabijaniu nie towarzyszą w ogóle żadne emocje. Ten brak reakcji jest wszechogarniającą lekcją obojętności. I tak rośnie nam kolejne pokolenie podszyte strachem. Odważny, który wzruszy się losem klasowej ofermy wyśmiewanej, czy bitej – też może dostać. Wrażliwego mogą skopać na ulicy, więc lepiej być biernym, nie reagować.
Tego uczy telewizja, w której nikt nie myśli już kategoriami pedagogicznymi. Każdy program telewizji utrwala agresję i ośmiesza wrażliwość. A gdy rodzice, bez żadnego komentarza, przyzwalają na oglądanie filmów przesyconych przemocą , to tak, jakby dawali na nią swoją moralną aprobatę.
• Jeśli dziecko nie ma dobrego przykładu rodziców, komputery nie przekażą mu zdolności wzruszania się bólem i radością innych, to jak może rozwinąć wrażliwość szkoła?
– Każdym pytaniem o to, co czuł bohater. To doskonały trening empatii, którą trzeba pielęgnować dzień po dniu, rok po roku.
• Sądzi pan, że lektury współczesnych gimnazjalistów rzeczywiście wspomagają ten pedagogiczny trening? Że współczesny nastolatek może wczuć się w doznania panów Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego, czy Kmicica?
– Może to nie te lektury, nie te pytania... Część naszych emocji, część doznań poprzednich pokoleń jest w ogóle niedostępna młodzieży. Sami więc intensywnie pracujemy na obojętność młodzieży. Szkoła jest podszyta strachem i udaje, że żadnej przemocy na jej terenie nie ma. Moi studenci, którzy proszą o umożliwienie badań ankietowych, są odsyłani z niczym albo szkoły na wszelkie sposoby utrudniają im pracę.
Jedna ze studentek przyszła zapłakana, gdy zobaczyła ucznia bitego przez rówieśników przy nauczycielu, który udawał, że tego nie widzi. Dyrektor zaś zaprzeczył, że w jego szkole takie sytuacje mogą mieć miejsce. W szkołach wszyscy tak boją się o pracę, że wolą udawać, że nie ma żadnych problemów. Nikt nie chce wiedzieć, że maltretowanie nastolatków kończy się leczeniem psychiatrycznym lub braniem narkotyków. Tymczasem to nie jest tak, że uczniowie szukają narkotyków. Bardzo często są przymuszani do ich kupowania.
• Jeśli wszyscy się boją, jak można zahamować przemoc?
– Na przykład monitoringiem. Jeśli kamery utrwalą na taśmie przypadki przemocy, trudniej będzie zaprzeczać rozprzestrzenianiu się agresji i trzeba będzie podjąć jakieś działania.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium