Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 stycznia 2004 r.
9:08
Edytuj ten wpis

Szkoła strachem podszyta

Jedna ze studentek przyszła zapłakana, gdy zobaczyła ucznia bitego przez rówieśników przy nauczycielu, który udawał, że tego nie widzi...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


• W ostatnich dniach po raz kolejny usłyszeliśmy, że młodzi ludzie brutalnie zamordowali nastolatka. Czy potrafi pan wyjaśnić przyczynę narastającej fali brutalnej przemocy?
– Myślę, że najpierw należałoby powiedzieć, że wprawdzie zmienił się repertuar zachowań określanych przemocą i rzeczywiście jest ich więcej, ale nie dotyczy to akurat morderstw popełnianych przez nastolatków. Statystycznie jest ich tyle samo, ile było przed laty. Teraz po prostu mówi się o tym więcej i głośniej. Gdy tylko pojawi się drastyczna informacja – od razu trąbi się o morderstwie w całym kraju. I tak powstaje wrażenie, że to jest największy problem. Tymczasem to tylko jego część.
• Co sprawia, że zewsząd czuje się zatrważającą agresję?
– To, co najbardziej wiąże się z brutalnością: zanik wrażliwości. Naszym największym skarbem jest empatia, która, odpowiednio rozwijana, jest najskuteczniejszą bronią przed przemocą. Empatia to zdolność wczuwania się w przyjemne, ale też i przykre odczucia innych ludzi.
To empatia nie pozwala na złośliwe drwiny z kolegi, ponieważ wypowiadając je – zamiast wrednej satysfakcji – człowiek wrażliwy odczuwa tę samą przykrość, co osoba, do której są skierowane. Matka może dać dziecku klapsa tylko zanim wybuchnie ono płaczem. Empatia to taki cud natury, który uniemożliwia krzywdzenie innych, bo w momencie pojawienia się objawów cierpienia, hamuje agresywne działanie.
Tymczasem współczesny dom i szkoła coraz bardziej zaniedbują ten aspekt wychowania. Wrażliwość i współczucie są w dzisiejszym świecie tylko kulą u nogi, coraz bardziej więc zanikają i stajemy się społeczeństwem antyempatycznym.
• Przeczą chyba temu coraz liczniejsze, organizowane na masową skalę akcje charytatywne?
– Och, akcje to wspaniała lekcja empatii, jaką wrażliwi ludzie przekazują społeczeństwu. Trudno jednak nie zauważyć, że akcja to z zasady działalność okazjonalna. Poza tym niektórzy uprawiają dobroczynność z wyrachowania, część w niej nie uczestniczy, a są i tacy, którzy podkradają puszki...
• Te akcje organizują dorośli, a popularyzuje je wśród dzieci telewizja.
– Dorośli obdarowują też najmłodszych komputerami, grami i filmami, dzięki którym oswajają się z brutalną przemocą. Zabijanie na ekranie zniekształca osobowość równie mocno, a może nawet silniej niż rzeczywistość. Dzieci zaniedbane, pozbawione zainteresowania rodziców są najbardziej narażone na szkodliwy wpływ agresji. One bez żadnych konsekwencji trenują przemoc w wirtualnym świecie. Czy widział kto dziecko płaczące przed ekranem nad krwawiącymi po długiej bijatyce zwłokami? Czy ten brak łez nie jest przerażający?
• To chyba stara zasada, że chłopaki nie płaczą...
– Ale teraz nie płaczą także dziewczyny. Powszechnemu, wirtualnemu zabijaniu nie towarzyszą w ogóle żadne emocje. Ten brak reakcji jest wszechogarniającą lekcją obojętności. I tak rośnie nam kolejne pokolenie podszyte strachem. Odważny, który wzruszy się losem klasowej ofermy wyśmiewanej, czy bitej – też może dostać. Wrażliwego mogą skopać na ulicy, więc lepiej być biernym, nie reagować.
Tego uczy telewizja, w której nikt nie myśli już kategoriami pedagogicznymi. Każdy program telewizji utrwala agresję i ośmiesza wrażliwość. A gdy rodzice, bez żadnego komentarza, przyzwalają na oglądanie filmów przesyconych przemocą , to tak, jakby dawali na nią swoją moralną aprobatę.
• Jeśli dziecko nie ma dobrego przykładu rodziców, komputery nie przekażą mu zdolności wzruszania się bólem i radością innych, to jak może rozwinąć wrażliwość szkoła?
– Każdym pytaniem o to, co czuł bohater. To doskonały trening empatii, którą trzeba pielęgnować dzień po dniu, rok po roku.
• Sądzi pan, że lektury współczesnych gimnazjalistów rzeczywiście wspomagają ten pedagogiczny trening? Że współczesny nastolatek może wczuć się w doznania panów Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego, czy Kmicica?
– Może to nie te lektury, nie te pytania... Część naszych emocji, część doznań poprzednich pokoleń jest w ogóle niedostępna młodzieży. Sami więc intensywnie pracujemy na obojętność młodzieży. Szkoła jest podszyta strachem i udaje, że żadnej przemocy na jej terenie nie ma. Moi studenci, którzy proszą o umożliwienie badań ankietowych, są odsyłani z niczym albo szkoły na wszelkie sposoby utrudniają im pracę.
Jedna ze studentek przyszła zapłakana, gdy zobaczyła ucznia bitego przez rówieśników przy nauczycielu, który udawał, że tego nie widzi. Dyrektor zaś zaprzeczył, że w jego szkole takie sytuacje mogą mieć miejsce. W szkołach wszyscy tak boją się o pracę, że wolą udawać, że nie ma żadnych problemów. Nikt nie chce wiedzieć, że maltretowanie nastolatków kończy się leczeniem psychiatrycznym lub braniem narkotyków. Tymczasem to nie jest tak, że uczniowie szukają narkotyków. Bardzo często są przymuszani do ich kupowania.
• Jeśli wszyscy się boją, jak można zahamować przemoc?
– Na przykład monitoringiem. Jeśli kamery utrwalą na taśmie przypadki przemocy, trudniej będzie zaprzeczać rozprzestrzenianiu się agresji i trzeba będzie podjąć jakieś działania.

Pozostałe informacje

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium