Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 grudnia 2011 r.
15:59
Edytuj ten wpis

Tadeusz Mysłowski u Wojciecha Fibaka

 (Archiwum Tadeusza Mysłowskiego)
(Archiwum Tadeusza Mysłowskiego)

Czwartek, 8 grudnia, godzina 19, Fibak Gallery, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 5. Dwie sale galerii pękają od ludzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Iwona Malewicz z Düsseldorfu, wnuczka Kazimierza Malewicza, rosyjskiego artysty i Wojciech Fibak, najsłynniejszy polski tenisista, celebryta i kolekcjoner sztuki, witają Tadeusza Mysłowskiego, lubelskiego artystę tworzącego w Nowym Jorku.

Na życzenie Iwony Malewicz, która poleciła Fibakowi Mysłowskiego – Tade (tak mówią o nim przyjaciele) wystawia w prestiżowej galerii na Trakcie Królewskim swoje KrzesłoTrony zrobione w Lublinie. Przy pomocy lubelskich architektów: Marii Balawejder-Kantor, Bolesława Stelmacha, Wojciecha i Agnieszki Kołodyńskich. To czwarta po Krakowie, Wrocławiu i Lublinie wystawa Tadeusza Mysłowskiego w tym roku. – Jestem człowiekiem szczęśliwym – mówi krótko.

Malewicz

Tadeusz Mysłowski jest zafascynowany sztuką Kazimierza Malewicza od lat. Od 1995 roku tworzy serię KrzesłoTronów. Dlaczego Malewicz? To rosyjski malarz polskiego pochodzenia, żyjący w latach 1878–1935. Po rewolucji październikowej działał w Witebsku, w latach 1922–1926 kierował Państwowym Instytutem Kultury Artystycznej w Piotrogrodzie. Pracował w Warszawie i Berlinie, pod koniec życia został odizolowany od sztuki, zaczął malować proste pejzaże.

– Kiedy odkryłem rysunek dla Lublina, jeszcze bardziej zainteresowałem się jego życiem. Szczególnie tragicznym końcem – mówi Mysłowski. Był symbolem żywotności i siły. Na nielicznych filmach emanuje witalnością. Iwona, jego wnuczka, przywiozła jeden z nich. Cały czas jest odtwarzany na mojej wystawie – dodaje Mysłowski.

Malewicz zmarł nagle; na raka prostaty. Mogło uratować go leczenie za granicą. Ale przepustki na życie od władz sowieckich nie dostał. Na Łubiance (siedziba służb bezpieczeństwa) czekano na naturalne rozwiązanie sprawy. Na fotografiach z tamtego czasu śmierć czai się w oczach Malewicza.

Kiedy skrzynię z ciałem Malewicza wynoszono z mieszkania, trzeba było ją ustawić pionowo, ponieważ schody były bardzo wąskie – czytamy we wspomnieniach jednego z malarzy. Na placu grała orkiestra, ciało zapakowano do ciężarówki. W testamencie Malewicz zażyczył sobie, że jego skremowane ciało ma być przewiezione towarowym wagonem oznaczonym czarnym kwadratem do Moskwy, następnie pochowane we wsi Niemczynówka.
Fibak

Wojciech Fibak to polski tenisista, finalista Masters, zwycięzca Australian Open w grze podwójnej, biznesmen, a obecnie jeden z największych kolekcjonerów sztuki w Europie.

W latach 1982–1987 Wojciech Fibak wygrał trzynaście turniejów deblowych, w 1988 ogłosił koniec kariery. Grał zawodowo, jego zarobki wyniosły ponad 2 miliony siedemset tysięcy dolarów USA. Po zakończeniu kariery był konsulem generalnym RP w Monako, założył Fibak Investment Group, był także generalnym przedstawicielem koncernu "Volvo” na Polskę i wydawcą szeregu gazet.

Większość zarobionych pieniędzy zainwestował w kolekcję malarstwa polskiego z początku XX wieku. – Zawsze, gdy patrzę z zaciekawieniem na kontrowersyjne dzieło sztuki nowoczesnej, gdy artysta na siłę chce być oryginalny, odzywa się we mnie głos taty: "Zaraz, zaraz synu, nabierają cię” – powiedział w jednym z wywiadów. Pierwszy obraz kupił, kiedy skończył 19 lat. Za juniorskie diety. Dziś ma dobrą rękę do kupowania dzieł sztuki. Kupuje je nawet na przyjęciach. Na jednym z nich dostał telefon, że nikt nie chce kupić wspaniałego "Aktu z lustrem” Jerzego Nowosielskiego za 90 tysięcy złotych. Zalicytował, zapłacił 120 tysięcy.

Kiedy do Fibaka zadzwoniła Iwona Malewicz, wnuczka Kazimierza, żeby pokazać KrzesłoTrony Mysłowskiego dedykowane jej dziadkowi, powiedział ok. – KrzesłoTrony dla Malewicza to wyraz adoracji. Krzesło, przedmiot praktyczny obrosło przez tysiąclecia w mitologię, która wielbiła mądrość, dostojeństwo, majestat i władzę – mówił na wernisażu u Fibaka Mysłowski.

Mysłowski

Tadeusz Mysłowski, syn skromnego kowala z Piotrkowa, jest dziś jednym z najbardziej znanych artystów polskich w świecie. – Wszystko zaczęło się w Piotrkowie. Tam urodziłem się siódmego maja 1943 roku. Mój ojciec był kowalem. We wczesnych latach sześćdziesiątych rodzice przyjechali do Lublina i zaczęliśmy mieszkać na Kunickiego, obok Domu Kultury Kolejarza – wspomina artysta.

W 1957 roku Tadeusz zaczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Po skończeniu ASP w Krakowie wyemigrował do Stanów, poślubił Irenę Hochman. Mieszka w pracowni, zaadaptowanej z garażu i fabryki lodu. – Już u wejścia demonstruje przybyszowi imponującą bryłę samochodu (biały jaguar 420, rocznik 1967).

Trzech artystów, jedna idea

Najpierw Malewicz narysował Lublin. Potem Mysłowski zrobił w Lublinie dla Malewicza KrzesłoTrony. Pokazał je u Fibaka. Teraz Iwona Malewicz chce, żeby Mysłowski zrobił w Warszawie ogromny KrzesłoTron dla Malewicza. – Monumentalne pomnikowe krzesła ma Tadeusz Kantor na tyłach Muzeum Narodowego w Warszawie. Malewicz miał wystawę w Warszawie. Cieszę się z pomysłu Iwony Malewicz – mówi Mysłowski.

Pomysł poparł Wojciech Fibak. Gdzie stanie KrzesłoTron dla Malewicza? Zobaczymy.
– Szykuję kolejny projekt. Pokaz mody dla Malewicza – mówi Tadeusz Mysłowski. Na kobiecych garsonkach pojawią się geometryczne wzory. – Zrobię je też na męskich garniturach. Nad pokazem będę pracował z M., dziewczyną z Lublina – dodaje tajemniczo artysta.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium