Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 czerwca 2007 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Tam jest tylko śmierć

0 0 A A

Do niedawna mieszkali w Czeczenii. Teraz szukają swojego miejsca na ziemi, bo z ojczyzny musieli uciekać przed wojną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś mieszkają w podlubelskim Leonowie i w samym Lublinie, przy ul. Wrońskiej. Razem prawie 300 uchodźców.
Lubelskie lokum dla uchodźców pęka w szwach. W Leonowie jest ciut luźniej. Tam funkcje ośrodka pełni budynek dawnego aresztu śledczego. Wysokie ogrodzenie i kraty w oknach.
Rodzina ma do dyspozycji pokój. Wielodzietna dwa. Warunki raczej spartańskie: wersalka, jakaś szafka, stół, pod ścianami mnóstwo różnych szpargałów. Ze sprzątaniem bywa różnie. Jedni dbają o czystość, innym bałagan w ogóle nie przeszkadza. - Czeczeni nie są narodem czyściochów - przyznają pracownicy ośrodków. Na korytarzach pełno butów. Pod każdymi drzwiami po kilka par. Po pokoju chodzi się boso. Taki zwyczaj.
Kobiety wychowują dzieci, piorą, gotują; mężczyźni maja utrzymać rodzinę. Ale dopóki nie otrzymają statusu uchodźcy oficjalnie pracować nie mogą. Dlatego śpią do południa, a potem "rozglądają” się po okolicy. Uchodźcom przysługuje kieszonkowe (50 zł miesięcznie), wyżywienie i opieka medyczna.
Pierwsze, co uderza w oczy, po przekroczeniu bramy ośrodka to gromada czeczeńskich dzieci. Są wszędzie, bawią się, biegają, robią dużo hałasu. Na Wrońskiej na 163 uchodźców, ponad połowę to dzieci. Nikt się nimi specjalnie nie przejmuje. Dużo czasu spędzają na dworze, albo po prostu wałęsają się po korytarzach. Starsze chodzą do szkoły.
W Zespole Szkół w Niemcach jest kilkadziesiąt dzieci z Leonowa. - Są tygodnie, kiedy regularnie przychodzą na zajęcia, ale i takie, kiedy się w ogóle nie pojawiają - mówi dyrektorka placówki, Małgorzata Nowak. - Nie ma z nimi większego problemu. Rówieśnicy też już się do nich przyzwyczaili.
- Mój dom zbombili Rosjanie - próbuje tłumaczyć po polsku Turpal-Ali. W Leonowie mieszka już 1,5 roku, razem z żoną i piątką dzieci. Podczas pierwszej wojny czeczeńskiej zginął jego ojciec, w drugiej brat. - W Polsce jest cisza i spokój, tam tylko śmierć. Ludzie żyją w ciągłym strachu, o siebie i swoich najbliższych.
Szamil i Maret są w Polsce od roku. Dwa tygodnie temu na świat przyszły śliczne, zdrowe bliźniaki: Ibrahim i Imran. - W Czeczenii nie dało się żyć. Z naszego domu zostały gruzy - wspominają. - Ja nie boje się śmierci, ale mógłbym patrzeć jak umierają moje dzieci. Dlatego musiałem je stamtąd zabrać - tłumaczy Szamil.
W Lublinie zdążył się już zaklimatyzować i chciałby tu zapuścić korzenie. Szamil trenuje boks w lubelskim klubie "Olimp”. Niedawno wziął udział w akcji "Stop agresji”, za co dostał dyplom i podziękowania od lubelskich władz. - Ludzie są tu bardzo życzliwi. Mam nadzieję, że niedługo dostanę status uchodźcy i będę mógł pracować. Na pewno coś znajdę - twierdzi.
Oficjalnie nikt nie ma nic przeciwko Czeczenom. Ale skargi są. Bo za głośno, bo śpiewają do północy i nie dają ludziom spać, bo brudzą. Mimo to, do jakiś wielkich zatargów między uchodźcami, a "tubylcami” nie dochodzi. Są też miłe gesty: ktoś przyniesie do ośrodka ubranka, albo zabawki dla dzieci, ktoś inny jakieś meble.
- To dobrzy ludzie, normalni, jak wszyscy - mówi Tomasz Świdziński, kierownik ośrodka w Leonowie. Niedawno jeden z jego podopiecznych stał się bohaterem. Nad Zalewem Zembrzyckim topił się młody mężczyzna. Z wody wyciągnął go 20-letni Ali.
- Nie bałem się - mówi Ali. - Czeczeni są odważni, a wojna nauczyła nas, że ludzkie życie jest bezcenne.

Pozostałe informacje

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium