Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2003 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Tata, mój wzór

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

– Sanki są na zimę, rower jest na lato. Mama to nie to samo, co tato – wyśpiewują dzieciaczki z Arki Noego. Niewątpliwie mają rację, ale o Dniu Matki pamięta każdy. Świętowany na Zachodzie Dzień Ojca, wciąż nie ma tyle powodzenia, co inne zagraniczne święta, jak chociażby Walentynki. A i sama idea ojcostwa nie doczekała się takiej gloryfikacji, jak opiewane przez poetów i uwieczniane przez malarzy macierzyństwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Psychologia uczy, że od tego, jak rodzina będzie kształtować psychikę dziecka, będzie zależał cały jego późniejszy rozwój. W hierarchii wartości cenionych zarówno przez dzieci, młodzież i dorosłych – rodzina zajmuje czołowe miejsce. Większość ludzi jest też zdania, że udane życie rodzinne decyduje o szczęściu jednostki. Więzi rodzinne są najtrwalszymi związkami, a dziecko, zwłaszcza najmłodsze, wchłania rodzinną atmosferę zanim jeszcze zacznie rozumieć sens słów.
Doznania te kształtują nie tylko poczucie przydatności społecznej w dorosłym życiu, ale i modelują podstawowe pojęcia etyczne, społeczne, kulturowe, a miłość rodzicielska jest dla dziecka niczym nie zastąpiona wartością. I gdy psychologowie mówią o rodzinie – mają na myśli i matkę, i ojca. Ona najczęściej zaspokaja potrzeby emocjonalne – czułość, troskliwość opiekuńczość. Kochając swoje dziecko, ma je nauczyć, kochać innych.
Ojciec daje poczucie bezpieczeństwa
a także pewności. Stanowi wzór opiekuńczej postawy wobec matki i dziecka. Opiekując się swoim małym potomkiem, uczy go, jak otaczać troską słabszych. Bez skomplikowanych statystyk, wykresów i badań naukowych wiadomo, że zachwianie tego najmniejszego społecznego układu, powoduje załamanie znacznie większych konstrukcji społecznych. Tymczasem we współczesnym świecie bardzo obniżyły się kryteria wymagań wobec rodziny, a i ona sama nie bardzo daje się zdefiniować.
– Nie jestem wiernym słuchaczem rozgłośni dewocyjnych, ale nie sposób nie przyznać racji tym, którzy bronią tradycyjnego modelu rodziny – mówi socjolog, dr Tomasz Wach. – Nie bardzo wierzę w powodzenie tak radykalnych eksperymentów, jak powierzanie wychowania dwóm matkom lub dwóm ojcom, zamiast zwyczajnej parze rodziców.
Skoro przez całe tysiąclecia rodzina składała się z ojca, matki i dziecka – to chyba natura wiedziała co robi i ten system się już sprawdził. Oczywiście,
można dziecko wychować bez ojca,
zwłaszcza, że teraz łatwiej jest to akceptowane. Jasne, że jeśli nie można inaczej – to matka wystarczy. Tylko późnej to zaburzenie rodzinnych proporcji w dzieciństwie, owocuje wielkim bałaganem w dorosłym życiu.
Można świata i życia nauczyć się z książek, ale każda wiedza ugruntowuje się lepiej na przykładach. Taki maluch nic a nic nie robi sobie ze zwyczajów, których nie zna i nie ma żadnego argumentu wyjaśniającego dlaczego w upalny dzień trzeba zakładać buty. Żadnego argumentu, oprócz tego jednego: tata buty ma – niunio też!
Albo inny przykład. Zwykło się narzekać na gusty młodzieży, zwłaszcza względem kiczowatych strojów i muzyki. Na koncertach filharmonii lubelskiej zobaczyć można jednak zasłuchanego w orkiestrę szczuplutkiego blondynka w garniturze i krawacie. Nastolatek to dość wierna, chociaż niewątpliwie ładniejsza
kopia dorosłego mężczyzny.
– Syn naprawdę lubi tu przychodzić – mówi Tomasz Makowski, rzecznik prasowy marszałka woj. Lubelskiego. – Mikołaj chodzi do czwartej klasy zwykłej szkoły podstawowej, nie muzycznej. Właściwie to interesuje się głównie sportem, ale tu mamy takie „kawalerskie wieczory”. Zdarza się jednak, że słucha moich płyt z muzyką poważną, czytając przy tym komiksy...
I jak tu wyobrazić sobie życie bez taty? (ALF)
*
Dzień Ojca
W trzecią niedzielę czerwca jak Stany Zjednoczone długie i szerokie, tatusiowie dostają wspaniałe prezenty, przygotowywane są dla nich wystawne obiady lub inne wspaniałe przyjemności.
Początki obchodów Dnia Ojca nie są jasne. Niektórzy twierdzą, że związany jest działalnością kościelną w zachodniej Virginii. Inni zapewniają, że pierwszy raz Dzień Ojca obchodzono w Vancouver w stanie Washington.
Przewodniczący Chicagowskiej gałęzi Lions' Club, Harry Meek, twierdził, że zwyczaj świętowania tego dnia, jego organizacja utrzymuje od 1915 roku. Mówił też, że wybrali trzecią niedzielę czerwca, uwzględniając jego własne urodziny.
*
Najpiękniejszą, nie tylko dlatego, że jedną z nielicznych, piosenkę o miłości do ojca śpiewa Arka Noego. To ten niezwykle popularny utwór, zawierający w refrenie pełną odpowiedź na pytanie: dlaczego ojciec jest niezbędny do wychowania dziecka na szczęśliwego, pewnego siebie człowieka: „Nie boje się choć ciemno jest, ojciec za rękę prowadzi mnie”.
Dziękuję ci tato, za wszystko co robisz.
Na rękach mnie nosisz i wiem to na pewno,
że cały dzień czuwasz nade mną.
Kiedy się martwię, czegoś nie umiem,
Ty mnie pocieszasz i mnie rozumiesz.
Bardzo cię kocham i potrzebuję.
Sanki są na zimę, rower jest w lato.
mama to nie jest to samo, co tato.
*
Najpiękniejszą opowieścią o stosunkach dorosłego dziecka ze starzejącym się ojcem jest „Tato” Wiliam Warthona. Naprawdę warto ją przeczytać nie tylko dlatego, że jej autor gościł kilka dni temu w Lublinie. I nie dlatego także, że książka dobrze się sprzedaje od 20 lat, ani dlatego, że to wspaniała saga rodzinna, ukazująca życie codzienne współczesnej Ameryki. W żadnej innej książce nie znajdzie się tyle miłości rodzinnej i przywiązania syna do ojca, pokonujących bariery pokoleniowe.

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium