Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 grudnia 2012 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Telewizja cyfrowa w Lublinie i woj. lubelskim. Jak odbierać?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A

Już teraz w Lubelskiem można korzystać z dobrodziejstw naziemnej telewizji cyfrowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Warto odpowiednio wcześnie zapewnić sobie możliwość jej odbioru. Sygnał z nadajników analogowych zostanie wyłączony 17 czerwca przyszłego roku. Jak się do tego przygotować?

W województwie lubelskim można odbierać sygnał cyfrowy z ośmiu nadajników, choć niektóre z nich znajdują się już poza granicami naszego regionu. Mowa o tych samych masztach, które służą do rozsiewania sygnału analogowego.

– Najsilniejszy jest nadajnik w Piaskach, który zapewnia odbiór na bardzo dużym obszarze województwa – mówi Andrzej Kaczor z lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kolejne nadajniki znajdują się w Tarnawatce koło Zamościa, w Rykach koło Dęblina, Łosicach koło Siedlec, na Świętym Krzyżu koło Kielc, a niektórzy mieszkańcy okolic Biłgoraja i Janowa Lubelskiego mogą też odbierać w swych domach sygnał z nadajnika zlokalizowanego w Leżajsku.

Co płynie z nadajnika?

Wszystkie wspomniane nadajniki zapewniają odbiór pierwszego i drugiego multipleksu (MUX-1, MUX-2). Jedynie sygnał docierający do nas z Tarnobrzega umożliwia odbiór tylko pierwszego multipleksu.

Jest też multipleks trzeci (MUX-3), ale na razie możliwości jego odbioru są w naszym regionie bardzo ograniczone. – Dostępny jest na terenie samego Lublina i to od strony Biłgoraja, Piask i Zamościa. Od strony warszawskiej troszeczkę mniej – mówi Kaczor. Zasięg MUX-3 ma się zwiększyć dopiero po wyłączeniu tradycyjnego analogowego sygnału. Eksperci tłumaczą, że spowoduje to uwolnienie częstotliwości, które znajdują się zbyt blisko tych potrzebnych MUX-3, by jego zasięg zwiększyć już teraz.

Multipleks, czyli co?

To nic innego, jak cyfrowy pakiet kilku programów telewizyjnych. Ci, którzy mają dostęp do MUX-1 i MUX-2, mogą odbierać wszystkie programy, które teraz znajdują się w ofercie ogólnodostępnej i bezpłatnej analogowej telewizji naziemnej. Ale nie tylko, bo zyskamy dostęp do kanału TVP1 HD nadawanego w większej rozdzielczości, czy np. muzycznej stacji ESKA TV.

Jakie programy znajdziemy w multipleksach

w MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV
w MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
w MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

Poza programami telewizyjnymi dostępny będzie też elektroniczny przewodnik po programach. Używając pilota, będzie można sprawdzić na ekranie, jakie audycje oferują w tym samym czasie inne stacje, do których mamy dostęp. Telewizja cyfrowa daje też nadawcom możliwość świadczenia usługi VOD, czyli wideo na życzenie.

Jaki to ma zasięg?

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przewiduje występowania w naszym województwiebiałych plam w zasięgu telewizji cyfrowej. – Białych plam, jako takich nie ma. Mogą być obszary o wyższym lub niższym poziomie sygnału.

Tam, gdzie sygnał jest słabszy wystarczy zastosowanie nieco wyższych lub mocniejszych anten odbiorczych – stwierdza Władysław Zwierzchowski, dyrektor lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Taka konieczność może wystąpić na obszarach znajdujących się dalej od nadajników, m.in. na wschodnich krańcach województwa.

O tym, że nie będzie obszarów pozbawionych odbioru telewizji zapewnia spółka TP Emitel, która zajmuje się rozsyłaniem sygnału z nadajników. Urzędnicy sprawdzają teraz te zapewnienia, krążąc po regionie ze specjalistycznym sprzętem. Do tej pory sprawdzili ponad 20 proc. powierzchni województwa. – Okazało się, że dobry odbiór jest możliwy nawet przy nieco niższym poziomie sygnału od tego, który był przyjmowany do obliczeń – dodaje Zwierzchowski.

Pełne rozeznanie w terenie inspektorzy z Urzędu Komunikacji Elektronicznej powinni mieć do kwietnia przyszłego roku.

Kiedy zniknie stary sygnał

W województwie lubelskim analogowe nadajniki telewizji naziemnej mają być wyłączone 17 czerwca 2013 r. – Z jednym małym wyjątkiem. Ci, którzy odbierają sygnał z nadajnika w Leżajsku będą go mieć jeszcze do 23 lipca przyszłego roku – dodaje Andrzej Kaczor.

Do tego czasu trzeba zapewnić sobie możliwość odbioru telewizji cyfrowej.

Jak odbierać nową telewizję

Potrzebujemy anteny i ekranu, na który będziemy patrzeć. Jeśli już teraz mamy sprawną antenę, to nowa nie będzie nam potrzebna. – Używamy tej samej, co teraz – mówi Zwierzchowski. Nie potrzeba żadnego talerza do odbioru satelitarnego. Wystarczy zwykła antena z drutu. Niektórzy będą mogli zadowolić się nawet anteną pokojową, stawianą np. na regale, ale tego eksperci nie polecają. – Taka antena jest bardzo podatna na wszelkie zakłócenia, np. od suszarki. Przez kilka dni odbiór może być dobry, a później okaże się, że widzimy kwadraty. Zalecamy raczej stosowanie anten zewnętrznych, skierowanych w stronę nadajnika – radzi Zwierzchowski.

Antena może być też wyposażona dodatkowo we wzmacniacz. – Ale zalecamy używanie tych bez wzmacniacza, bo takie urządzenie zwiększa podatność na zakłócenia, podobnie jak zbyt długi kabel. Przewód powinien być dobrej jakości. Odbiór może być też realizowany za pomocą komputera wyposażonego w tzw. kartę telewizyjną lub ze specjalną przystawką. W tuner telewizyjny wyposażone są też niektóre monitory komputerowe – mówi szef lubelskiej delegatury UKE.

Urzędnicy podpowiadają też, by w sklepie nie ekscytować się napisami na opakowaniach anten, na których producenci kuszą, że jest to urządzenie umożliwiające odbiór telewizji cyfrowej. Napis można traktować tylko jako ozdobę, bo tak samo sygnał odbiera antena, która nie jest w ten sposób reklamowana, a może okazać się, że jest też tańsza.

Co z telewizorem?

Nieważne, czy używamy starej anteny, czy kupiliśmy nową, bo liczy się to, czy telewizor "zrozumie” sygnał, który będzie od niej dostawał. Jeśli odbiornik ma tuner DBVT- MPEG4, wtedy możemy być spokojni, że nic nas nie zaskoczy. Do telewizora, który takiego oznaczenia nie ma powinniśmy dokupić dekoder. Takie urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych i można je bez problemu kupić w każdym sklepie ze sprzętem RTV. Można kupić, ale nie wiadomo jak długo, bo… trzeba uważać na zagrożenia

Im bliżej do wyłączenia sygnału analogowego, tym więcej będzie chętnych na dekodery i może się tu odezwać klasyczny polski syndrom odwlekania wszystkiego na ostatnią chwilę. Tak, jak w ostatnim dniu kwietnia tuż przed północą na poczcie głównej ustawiają się kolejki tych, którzy chcą zdążyć ze złożeniem zeznania podatkowego, tak samo możemy stać w sklepach ze sprzętem RTV. A wtedy dekoderów może zwyczajnie zabraknąć. Takie problemy mieli już mieszkańcy woj. lubuskiego, które jako pierwsze pożegnało się z analogowym sygnałem telewizyjnym.

Drugie zagrożenie to oszuści, którzy w Lubuskiem okazali się plagą. Policja zanotowała już pierwszy przypadek w Lublinie. 26-letni mężczyzna krążył po domach na Kalinowszczyźnie, tłumacząc, że od 2013 r. mieszkańcy stracą dostęp do telewizji, o ile nie podpiszą umowy na montaż telewizji satelitarnej. Oczywiście, było to nieprawdą. Dzięki trzeźwości umysłu jednej z mieszkanek oszust wpadł w ręce policji. Usłyszał dwa zarzuty.
Naciągacze mogą też proponować wadliwy sprzęt lub sprzedawać go po zawyżonych cenach, mówiąc, że to promocja i roztaczając wizje korzyści.

Tu szukaj pomocy

Masz jakiekolwiek wątpliwości co do "superoferty”, którą ktoś Ci przedstawia? Czujesz, że ktoś próbuje tobą manipulować? Nie wiesz, jaki sprzęt kupić, by móc oglądać telewizję? W dni robocze w godz. 8.15–16.15 możesz zadzwonić do ekspertów Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numer 81 743 40 43.

Z jakich nadajników odbieramy sygnał

Piaski: MUX-1 – kanał 33, MUX-2 – kanał 21
Tarnawatka: MUX-1 – kanał 50, MUX-2 – kanał 52
Ryki: MUX-1– kanał 22, MUX-2 – kanał 24
Łosice: MUX-1– kanał 36, MUX-2 – kanał 24
Święty Krzyż: MUX-1– kanał 62, MUX-2 – kanał 36
Leżajsk: MUX-1– kanał 37, MUX-2 – kanał 67
Tarnobrzeg: MUX-1– kanał 37

Pozostałe informacje

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

Robert Lis

Cztery lata dyrektora Lisa. Powody odejścia ze szpitala

Robert Lis z końcem roku rozstaje się ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Potwierdza, że na rezygnację z dyrektorskiego stanowiska złożyły się głównie względy osobiste. A placówkę zostawia w dobrej kondycji.

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"
film

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"

Lubelscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami ze stolicy zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego za pedofilię. Najbliższe 6 lat spędzi w więzieniu.

AWP Budowlani II Lublin zakończyła rundę jesienną przegraną z KS AWF AZS II Warszawa

AWP Budowlani II Lublin zakończyli rundę porażką w Warszawie

W ostatnim meczu rundy jesiennej AWP Budowlani II Lublin przegrali na wyjeździe z KS AZS AWF II Warszawa.

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Alkohol i jazda na motocyklu to nie jest dobre połączenie. Przekonał się o tym 77-letni mieszkaniec powiatu ryckiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium