Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 grudnia 2012 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Telewizja cyfrowa w Lublinie i woj. lubelskim. Jak odbierać?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A

Już teraz w Lubelskiem można korzystać z dobrodziejstw naziemnej telewizji cyfrowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Warto odpowiednio wcześnie zapewnić sobie możliwość jej odbioru. Sygnał z nadajników analogowych zostanie wyłączony 17 czerwca przyszłego roku. Jak się do tego przygotować?

W województwie lubelskim można odbierać sygnał cyfrowy z ośmiu nadajników, choć niektóre z nich znajdują się już poza granicami naszego regionu. Mowa o tych samych masztach, które służą do rozsiewania sygnału analogowego.

– Najsilniejszy jest nadajnik w Piaskach, który zapewnia odbiór na bardzo dużym obszarze województwa – mówi Andrzej Kaczor z lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kolejne nadajniki znajdują się w Tarnawatce koło Zamościa, w Rykach koło Dęblina, Łosicach koło Siedlec, na Świętym Krzyżu koło Kielc, a niektórzy mieszkańcy okolic Biłgoraja i Janowa Lubelskiego mogą też odbierać w swych domach sygnał z nadajnika zlokalizowanego w Leżajsku.

Co płynie z nadajnika?

Wszystkie wspomniane nadajniki zapewniają odbiór pierwszego i drugiego multipleksu (MUX-1, MUX-2). Jedynie sygnał docierający do nas z Tarnobrzega umożliwia odbiór tylko pierwszego multipleksu.

Jest też multipleks trzeci (MUX-3), ale na razie możliwości jego odbioru są w naszym regionie bardzo ograniczone. – Dostępny jest na terenie samego Lublina i to od strony Biłgoraja, Piask i Zamościa. Od strony warszawskiej troszeczkę mniej – mówi Kaczor. Zasięg MUX-3 ma się zwiększyć dopiero po wyłączeniu tradycyjnego analogowego sygnału. Eksperci tłumaczą, że spowoduje to uwolnienie częstotliwości, które znajdują się zbyt blisko tych potrzebnych MUX-3, by jego zasięg zwiększyć już teraz.

Multipleks, czyli co?

To nic innego, jak cyfrowy pakiet kilku programów telewizyjnych. Ci, którzy mają dostęp do MUX-1 i MUX-2, mogą odbierać wszystkie programy, które teraz znajdują się w ofercie ogólnodostępnej i bezpłatnej analogowej telewizji naziemnej. Ale nie tylko, bo zyskamy dostęp do kanału TVP1 HD nadawanego w większej rozdzielczości, czy np. muzycznej stacji ESKA TV.

Jakie programy znajdziemy w multipleksach

w MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV
w MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
w MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

Poza programami telewizyjnymi dostępny będzie też elektroniczny przewodnik po programach. Używając pilota, będzie można sprawdzić na ekranie, jakie audycje oferują w tym samym czasie inne stacje, do których mamy dostęp. Telewizja cyfrowa daje też nadawcom możliwość świadczenia usługi VOD, czyli wideo na życzenie.

Jaki to ma zasięg?

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przewiduje występowania w naszym województwiebiałych plam w zasięgu telewizji cyfrowej. – Białych plam, jako takich nie ma. Mogą być obszary o wyższym lub niższym poziomie sygnału.

Tam, gdzie sygnał jest słabszy wystarczy zastosowanie nieco wyższych lub mocniejszych anten odbiorczych – stwierdza Władysław Zwierzchowski, dyrektor lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Taka konieczność może wystąpić na obszarach znajdujących się dalej od nadajników, m.in. na wschodnich krańcach województwa.

O tym, że nie będzie obszarów pozbawionych odbioru telewizji zapewnia spółka TP Emitel, która zajmuje się rozsyłaniem sygnału z nadajników. Urzędnicy sprawdzają teraz te zapewnienia, krążąc po regionie ze specjalistycznym sprzętem. Do tej pory sprawdzili ponad 20 proc. powierzchni województwa. – Okazało się, że dobry odbiór jest możliwy nawet przy nieco niższym poziomie sygnału od tego, który był przyjmowany do obliczeń – dodaje Zwierzchowski.

Pełne rozeznanie w terenie inspektorzy z Urzędu Komunikacji Elektronicznej powinni mieć do kwietnia przyszłego roku.

Kiedy zniknie stary sygnał

W województwie lubelskim analogowe nadajniki telewizji naziemnej mają być wyłączone 17 czerwca 2013 r. – Z jednym małym wyjątkiem. Ci, którzy odbierają sygnał z nadajnika w Leżajsku będą go mieć jeszcze do 23 lipca przyszłego roku – dodaje Andrzej Kaczor.

Do tego czasu trzeba zapewnić sobie możliwość odbioru telewizji cyfrowej.

Jak odbierać nową telewizję

Potrzebujemy anteny i ekranu, na który będziemy patrzeć. Jeśli już teraz mamy sprawną antenę, to nowa nie będzie nam potrzebna. – Używamy tej samej, co teraz – mówi Zwierzchowski. Nie potrzeba żadnego talerza do odbioru satelitarnego. Wystarczy zwykła antena z drutu. Niektórzy będą mogli zadowolić się nawet anteną pokojową, stawianą np. na regale, ale tego eksperci nie polecają. – Taka antena jest bardzo podatna na wszelkie zakłócenia, np. od suszarki. Przez kilka dni odbiór może być dobry, a później okaże się, że widzimy kwadraty. Zalecamy raczej stosowanie anten zewnętrznych, skierowanych w stronę nadajnika – radzi Zwierzchowski.

Antena może być też wyposażona dodatkowo we wzmacniacz. – Ale zalecamy używanie tych bez wzmacniacza, bo takie urządzenie zwiększa podatność na zakłócenia, podobnie jak zbyt długi kabel. Przewód powinien być dobrej jakości. Odbiór może być też realizowany za pomocą komputera wyposażonego w tzw. kartę telewizyjną lub ze specjalną przystawką. W tuner telewizyjny wyposażone są też niektóre monitory komputerowe – mówi szef lubelskiej delegatury UKE.

Urzędnicy podpowiadają też, by w sklepie nie ekscytować się napisami na opakowaniach anten, na których producenci kuszą, że jest to urządzenie umożliwiające odbiór telewizji cyfrowej. Napis można traktować tylko jako ozdobę, bo tak samo sygnał odbiera antena, która nie jest w ten sposób reklamowana, a może okazać się, że jest też tańsza.

Co z telewizorem?

Nieważne, czy używamy starej anteny, czy kupiliśmy nową, bo liczy się to, czy telewizor "zrozumie” sygnał, który będzie od niej dostawał. Jeśli odbiornik ma tuner DBVT- MPEG4, wtedy możemy być spokojni, że nic nas nie zaskoczy. Do telewizora, który takiego oznaczenia nie ma powinniśmy dokupić dekoder. Takie urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych i można je bez problemu kupić w każdym sklepie ze sprzętem RTV. Można kupić, ale nie wiadomo jak długo, bo… trzeba uważać na zagrożenia

Im bliżej do wyłączenia sygnału analogowego, tym więcej będzie chętnych na dekodery i może się tu odezwać klasyczny polski syndrom odwlekania wszystkiego na ostatnią chwilę. Tak, jak w ostatnim dniu kwietnia tuż przed północą na poczcie głównej ustawiają się kolejki tych, którzy chcą zdążyć ze złożeniem zeznania podatkowego, tak samo możemy stać w sklepach ze sprzętem RTV. A wtedy dekoderów może zwyczajnie zabraknąć. Takie problemy mieli już mieszkańcy woj. lubuskiego, które jako pierwsze pożegnało się z analogowym sygnałem telewizyjnym.

Drugie zagrożenie to oszuści, którzy w Lubuskiem okazali się plagą. Policja zanotowała już pierwszy przypadek w Lublinie. 26-letni mężczyzna krążył po domach na Kalinowszczyźnie, tłumacząc, że od 2013 r. mieszkańcy stracą dostęp do telewizji, o ile nie podpiszą umowy na montaż telewizji satelitarnej. Oczywiście, było to nieprawdą. Dzięki trzeźwości umysłu jednej z mieszkanek oszust wpadł w ręce policji. Usłyszał dwa zarzuty.
Naciągacze mogą też proponować wadliwy sprzęt lub sprzedawać go po zawyżonych cenach, mówiąc, że to promocja i roztaczając wizje korzyści.

Tu szukaj pomocy

Masz jakiekolwiek wątpliwości co do "superoferty”, którą ktoś Ci przedstawia? Czujesz, że ktoś próbuje tobą manipulować? Nie wiesz, jaki sprzęt kupić, by móc oglądać telewizję? W dni robocze w godz. 8.15–16.15 możesz zadzwonić do ekspertów Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numer 81 743 40 43.

Z jakich nadajników odbieramy sygnał

Piaski: MUX-1 – kanał 33, MUX-2 – kanał 21
Tarnawatka: MUX-1 – kanał 50, MUX-2 – kanał 52
Ryki: MUX-1– kanał 22, MUX-2 – kanał 24
Łosice: MUX-1– kanał 36, MUX-2 – kanał 24
Święty Krzyż: MUX-1– kanał 62, MUX-2 – kanał 36
Leżajsk: MUX-1– kanał 37, MUX-2 – kanał 67
Tarnobrzeg: MUX-1– kanał 37

Pozostałe informacje

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium