Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2007 r.
15:16
Edytuj ten wpis

To demokratyczna choroba

0 5 A A

Rozmowa z dr. Arturem Kochańskim, przewodniczącym Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP na Lubelszczyźnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dziś w Lublinie zaczynają się dni solidarności z chorymi psychicznie. Który to już raz?
- Zaczynaliśmy w 2001 roku dniami solidarności z chorymi na schizofrenię. W tym roku Zarząd Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP zdecydował, że będzie to Dzień Solidarności z Chorymi Psychicznie. Ale program wciąż nosi nazwę "Schizofrenia otwórzcie drzwi”.

• Dlaczego schizofrenia?
- To sztandarowa choroba psychiczna, dlatego uznaliśmy, że na problemy tych ludzi trzeba zwrócić szczególną uwagę. Również dlatego, że schizofrenia robi największe spustoszenie społeczne, choćby przez stosunek tzw. normalnych ludzi do chorych.

• Jaki to jest stosunek?
- Stygmatyzujący, lękowy, pełen uprzedzeń. Przekreślający szanse na normalne życie.

• To życie do pewnego momentu wygląda normalnie. Co takiego się dzieje, że zaczynamy chorować?
- Schizofrenia to wciąż bardzo tajemnicza choroba. Wiadomo jednak, że do jej zaistnienia dochodzi w sytuacji zadziałania szczególnie obciążających, chociaż niespecyficznych, obciążeń środowiskowych u osoby predysponowanej do zachorowania. Jest szczególna, gdyż dotyka ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają dorosłe życie, chcą podjąć pracę, założyć rodzinę. Szczyt zachorowania mężczyzn przypada na wiek 18-24 lat, kobiety zaczynają chorować średnio kilka lat później.

• Co nas powinno zaniepokoić u siebie lub u kogoś bliskiego?
- Istotna zmiana zachowania to pierwszy sygnał. Osoba zaczyna się izolować, przestaje kontrolować to, co mówi, zachowywać się dziwacznie, nieadekwatnie do sytuacji, wypowiadać treści budzące strach albo śmiech. Ale choroba atakuje też podstępnie, pojawia się w formie depresji, lęku, bezsenności czy innych niespecyficznych objawów, o których znaczeniu powinien rozstrzygnąć psychiatra.

• Izolacja od świata jest niepokojącym objawem?
- Jeśli kiedyś byliśmy towarzyscy, a nagle nie mamy ochoty wychodzić z domu, zaczynamy unikać ludzi, to tak.

• Postrzegamy świat jako zagrożenie?
- Dokładnie tak. Mogą pojawiać się zjawiska takie, jak omamy słuchowe, zaburzenia myślenia nazywane urojeniami, które koncentrują uwagę osoby chorej, izolują ją od tego, co było istotą jej dotychczasowego życia. Świat wewnętrzny zaczyna dominować nad zewnętrznym. Najczęściej pojawia się silny lęk, poczucie zagrożenie, że ktoś chce zrobić krzywdę.

• Skąd to się bierze?
- Z istoty schizofrenii, którą jest rozpad struktury psychicznej chorego, powodujący zaburzenia myślenia, emocji i spostrzegania zmysłowego. Stan taki, mimo że często krótkotrwały, skutecznie izoluje chorego od rzeczywistego świata.

• Jestem nauczycielką, lekarzem, urzędnikiem. Mam poukładane życie osobiste i zawodowe. Co się dzieje z tym moim życiem, kiedy zaczynam chorować?
- Zmienia się ono, często nieodwracalnie. W każdej płaszczyźnie: rodzinnej, osobistej i zawodowej.

• Tracę pracę?
- To bardzo prawdopodobny scenariusz. Wcześniej jednak następuje kryzys w rodzinie. Przestajemy się nią po prostu interesować, rodzina nie wie, co się dzieje, małżonkowie traktują to jako przejaw braku uczuć, dzieci czują się zaniedbywane. Chory traktowany jest jako bezduszny i egoistyczny. A to przecież choroba. Podobnie jest z pracą. Pewnego dnia po prostu do niej nie idziemy. Albo jeszcze gorszy scenariusz: zaczynamy zachowywać się dziwacznie, ludzie się od nas odsuwają, nie rozumiejąc skąd się to bierze.

• Dostajemy etykietę wariata?
- Często tak.

• Tracimy rodzinę, pracę. Co nam zostaje?
- Pustka, którą można traktować jako objaw choroby, ale też jako skutek schizofrenii.
• Zakładamy, że leki zaczynają działać, wracamy do względnej równowagi. Czy można odzyskać to, co się utraciło?

- Można, ale to często długi proces. Leki scalają rozbity świat wewnętrzny. Znika bezsenność, lęk, halucynacje, sprawniejsze staje się myślenie. Ale choroba uruchomiła lawinę, której nie da się zatrzymać: odsunęła się od nas rodzina, znajomi, ciężko nam znaleźć pracę. Dlatego poza leczeniem farmakologicznym musimy zadbać, by pacjent miał warunki powrotu do normalnego życia. Tym zajmuje się psychiatria środowiskowa.

• Poza szpitalem?
- Pobyt w szpitalu musi się ograniczyć do niezbędnego minimum. Potem powinna nastąpić rehabilitacja społeczno-zawodowa; pomoc w dokończeniu nauki, w znalezieniu pracy, albo zdobyciu zawodu. Należy też pracować z rodziną, tak, by zrozumiała, że schizofrenia to nie jest ani jej wina, ani chorego. A brak akceptacji i izolacja to pogłębienie choroby.

• A jeśli rodzina się rozpadła i nie mamy gdzie wracać?
- Takie osoby powinny znaleźć miejsce w systemie leczenia środowiskowego. W ramach takiego systemu powinny być dostępne tymczasowe i bezterminowe miejsca zamieszkania dla chorych, ośrodki dziennego pobytu, w tym środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej. W Lublinie mamy już czym się pochwalić, ale mnóstwo jest jeszcze niezaspokojonych potrzeb, dlatego bardzo liczymy na pomoc urzędników, bo od nich tu wiele zależy.

• Ile osób choruje na schizofrenię w naszym regionie?
- Szacujemy, że w Lublinie ok. 4 tys. osób, na Lubelszczyźnie ponad 10 tys. osób.

• Podobno coraz większą grupę stanowią młodzi ludzie biorący narkotyki.
- Narkotyki mogą wyzwalać schizofrenię. Wiele osób mogłoby nie zachorować, gdyby nie to, że wcześniej brały narkotyki. Amfetamina, ecstasy, ale też marihuana, palona systematycznie oddziałują na te same typy neuroprzekaźników, które są włączone w proces schizofrenii.

• Każdy z nas może zachorować?
- Każdy. To bardzo demokratyczna choroba.

• A czy są przypadki, że w pełni wraca się do normalnego życia?
- Znam ich wiele. Ale wśród tych właśnie osób znaczącą większość stanowią ci, którzy znaleźli oparcie w środowisku, w rodzinie. Zostali na nowo dobrze przyjęci. Otrzymali wsparcie niezbędne w procesie rehabilitacji społecznej i zawodowej.

• To wymaga poświęcenia?
- Raczej wiedzy o chorobie, zrozumienia dla potrzeb osób nią dotkniętych, odpowiedniego stosunku do człowieka w ogóle.

• Po prostu miłości?
- Sądzę że tak. Leczenie schizofrenii to leczenie poprzez bliskość, ale także zrozumienie całego społeczeństwa, że to choroba jak każda inna. Nie powoduje trwałych ułomności.

• W Krakowie dr Cechnicki, krajowy koordynator programu "Schizofrenia otwórzcie drzwi”, założył hotel "U pana Cogito”, którzy prowadzą chorzy psychicznie. Czy to by się udało w Lublinie?
- To fenomen w skali Polski. Ale i u nas jest coraz więcej osób mających przekonanie, że psychiatria powinna iść właśnie w stronę pełnej integracji społecznej chorych. Bez barier, uprzedzeń, stereotypów. Im będzie takich osób więcej, im ich determinacja będzie większa, tym większe są szanse na powodzenie takiego przedsięwzięcia także u nas.

Pozostałe informacje

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

Jedna ze skrytek w białoruskim autobusie

Sprytny Białorusin nie popali i nie pojeździ

Białorusin, kierowca autokaru, chciał przechytrzyć polskich celników. Podjechał na granicę w Terespolu autobusem specjalnie przygotowanym do kontrabandy. Przerobił m.in. ściankę w toalecie i przestrzeń konstrukcyjną za zbiornikiem paliwa oraz wykorzystał miejsce, gdzie standardowo powinna być lodówka. W ten sposób próbował przemycić do Polski 430 paczek papierosów z białoruską akcyzą. Nie udało się.

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium