Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 grudnia 2016 r.
17:07

Trudne operacje to dla nas standard

0 0 A A

Rozmowa z prof. Robertem Rejdakiem, kierownikiem Kliniki Okulistyki Ogólnej i Ponadregionalnego Centrum Terapii Urazów Oka SPSK1 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Z jakimi urazami trafiają do państwa kliniki pacjenci po sylwestrze?

- Jest to całe spektrum obrażeń i poparzeń twarzoczaszki obejmujących aparat ochronny oka a co najważniejsze: również gałkę oczną. Wraz z poparzeniami zaopatrujemy rany skóry powiek, spojówek, rogówki oraz twardówki. Nasz ośrodek jest przygotowany do zaopatrywania najcięższych urazów. Dlatego, od wielu lat leczymy chorych z całego kraju.

• Zdarza się, że przypadki są tak poważne, że pacjenci wymagają skomplikowanych operacji?

- W wyjątkowych przypadkach po wstępnym zaopatrzeniu ran należy przeprowadzić operację na soczewce, ciele szklistym i siatkówce. Witrektomia (operacja na ciele szklistym i siatkówce) jest szczególnie wskazana jeśli urazowi gałki ocznej towarzyszy obecność ciała obcego wewnątrzgałkowego.

• Jakie mieliście państwo do tej pory najcięższe przypadki i jakiego leczenia wymagały?

- Muszę podkreślić, że dzięki zaangażowaniu zespołu lekarzy pracujących w naszej klinice, dyrekcji szpitala i władz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w naszym Centrum przeprowadzamy najbardziej skomplikowane operacje pourazowej rekonstrukcji oka w Polsce. Można powiedzieć, że trudne operacje to dla nas standard, a przypadki niemożliwe zajmują nam tylko trochę więcej czasu. Mam na myśli jednoczasowe operacje przeszczepu rogówki, zaćmy oraz witrektomii, które obecnie przeprowadzamy jako jedyny ośrodek w Polsce.

• Czy pacjentów z takimi urazami przybywa?

- Niestety, ich liczba rośnie. Obserwujemy też lawinowy wzrost urazów spowodowanych w wypadkach komunikacyjnych, w warunkach pracy, również w domu. Stąd apel: okulary ochronne! Rekomendujemy stosowanie okularów ochronnych nawet podczas banalnych prac domowych. Przed nami sylwester. Niezwykle ważna jest więc uwaga i stosowanie się do instrukcji przy odpalaniu fajerwerków. Pilnujmy swoje pociechy, bliskich ale również zwracajmy uwagę na fakt, że w „polu rażenia” sztucznych ogni, które odpalamy mogą znaleźć się osoby przypadkowe.

• Czy problem dotyczy tylko młodych ludzi?

- Zatrważający jest fakt, że ofiarami urazów padają również dzieci. Najczęściej urazy oka mają miejsce w warunkach domowych. Mogą być to prozaiczne prace i zajęcia domowe, okaleczenia podczas zabaw z rówieśnikami czy przy udziale zwierząt domowych. Dlatego apelujemy o dodatkową uwagę jeśli podczas takich czynności towarzyszą nam dzieci!

Oczywiście mamy wielu pacjentów w podeszłym wieku, którym staramy się pomóc w naszym ośrodku proponując całe spektrum procedur i zabiegów. Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w Polsce w zakresie terapii urazów oka, zaćmy oraz innowacji w leczeniu schorzeń plamki żółtej np. pierwsze w Polsce wszczepienie soczewki plamkowej Schariotha.

Sylwester na SOR: złamania, zatrucia, urazy głowy

- Urazy, z którymi trafiają do nas pacjenci są nieprzewidywalne, leczymy pacjentów od stóp do głów. Bardzo często zdarzają się urazy kończyn górnych i dolnych: złamania, skręcenia spowodowane na przykład upadkiem - wylicza lek. med. Leszek Stawiarz, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

- Bardzo często spotykamy się też z urazami twarzoczaszki, które są np. efektem bójek w trakcie sylwestrowych imprez. Trafiają się też pacjenci z ciałami obcymi w różnych narządach. Dużo jest też zatruć.

W sylwestrową noc na SOR trafiają przeważnie młodzi ludzie. - Przyjmujemy osoby po 16. roku życia. Wśród pacjentów przeważają młodzi ludzie, bo to oni najczęściej bawią się w sylwestra - mówi Leszek Stawiarz. - Ale mamy też starsze osoby, głównie z dolegliwościami układu pokarmowego, którzy przesadzili z jedzeniem i piciem.

Co roku lekarze mają pełne ręce roboty.

- Nie możemy stwierdzić, czy ilość takich pacjentów maleje czy rośnie, bo nie ma na to reguły. Są lata, kiedy pacjentów jest bardzo dużo, a są takie, w których ich liczba jest trochę mniejsza - mówi Stawiarz. - W tym roku, co nas zaskoczyło było bardzo dużo pacjentów w Wigilię, bo aż 140 osób. A przeważnie najwięcej jest w pierwszy i drugi dzień świąt. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w sylwestra. Jedno jest pewne – jak zawsze będziemy mieli co robić. (kp)

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium