Katolicki Uniwersytet Lubelski, jako pierwsza z uczelni z Lublina, rozpoczął tegoroczną rekrutację kandydatów na studia. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej potencjalnych nowych studentów zacznie szukać w poniedziałek. Nabory w pozostałych lubelskich szkołach wyższych ruszą w maju.
Zainteresowani studiowaniem na KUL maturzyści w uczelnianym systemie rekrutacyjnym mogą się rejestrować do 9 lipca. Na 14 lipca zaplanowano ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego. Nabór kandydatów na studia drugiego stopnia potrwa natomiast od 25 kwietnia do 16 lipca. Wyniki zostaną podane cztery dni po jego zakończeniu.
Dobry początek KUL
– W pierwszych dniach rejestracji zgłosiło się kilkadziesiąt osób. To dobry początek i mamy nadzieję, że z każdym dniem tych osób będzie przybywać, chociaż największego zainteresowania spodziewamy się po egzaminach maturalnych, w czerwcu – informuje Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.
W ofercie uczelni jest ponad 40 kierunków studiów humanistycznych, społecznych, teologicznych, prawnych, filozoficznych i ścisłych. W tym roku pojawią się cztery nowości. Nową propozycją dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia licencjackie jest lingwistyka stosowana. Nowe kierunki na studiach magisterskich to: ekonomia społeczna i praca socjalna, retoryka stosowana oraz biotechnologia w języku angielskim.
Na UMCS od poniedziałku
W poniedziałek nabór uruchomi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 6 lipca. Nieco krócej, bo do 25 czerwca będzie się można rejestrować na kierunki studiów na Wydziale Artystycznym oraz na logopedię z audiologią na Wydziale Humanistycznym, na których obowiązują egzaminy wstępne. Pierwsze listy osób zakwalifikowanych na studia zostaną ogłoszone 11 lipca.
– Nasza uczelnia oferuje kształcenie na jedenastu wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród 80 kierunków i ponad 250 specjalności. Chętnych zapraszamy także na studia podyplomowe i doktoranckie – zachęca Aneta Adamska, rzecznik prasowy największego lubelskiego uniwersytetu.
W tegorocznej ofercie znajdą się dwie nowe propozycje dla kandydatów na studia drugiego stopnia. Chodzi o edukację i terapię na Wydziale Pedagogiki i Psychologii oraz komunikację międzykulturową w edukacji na rynku pracy na Wydziale Humanistycznym.
Czekają na maj
Pozostałe uczelnie z Lublina nabory rozpoczną w maju. Pod względem nowości najbardziej aktywny jest Uniwersytet Przyrodniczy. W tegorocznej ofercie znajda się trzy nowe propozycje: biokosmetologia, medycyna roślin oraz aktywność fizyczna i agroturystyki kwalifikowalnej. Politechnika Lubelska przymierza się do uruchomienia studiów z inżynierii ligistyki oraz robotyzacji procesów wytwórczych. W przypadku Uniwersytetu Medycznego jedyną nowością będzie biomedycyna drugiego stopnia. Ma to być możliwość kontynuacji kształcenia dla pierwszych absolwentów studiów licencjackich na tym kierunku.