To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!
Na początku lat 80. ubiegłego wieku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Tańca, by zwrócić uwagę na uniwersalny charakter tej formy sztuki i pokazać jak potrafi ona przekraczać bariery polityczne i etniczne.
Wiosenna data
Lubelski Teatr Tańca dba, by MDT był i dla nas ważną wiosenną datą. W tym roku też tak będzie. Zobaczymy taniec i różne formy ruchu w wykonaniu artystów o różnych stopniu zaawansowania.
Począwszy od członków młodych zespołów amatorskich z Lublina i regionu, przez produkcje członków Lubelskiego Teatru Tańca, lekcje pokazowe, warsztaty po spektakl tańca światowego formatu.
26 kwietnia (czwartek) o godzinie 17.30 w Centrum Kultury w ramach Kina Mistrzów Tańca zobaczymy rejestrację spektaklu „Antes” Alias Cie ze Szwajcarii w choreografii Guilherme Botelho.
Ta projekcja to bonus przed planowanym na sobotę, 28 kwietnia, o godzinie 19 występem tancerzy Alias Cie i artystów z Polski. Na scenie Centrum Spotkania Kultur zobaczymy choreografię Guilherme Botelho „Sideways rain” przygotowaną dla Alias Cie. Bilety: 40/60 złotych.
Los i chaos
Recenzenci podkreślają, że w pracach pochodzącego z São Paulo tancerza i choreografa, określanych jako czysta choreografia, powracają pojęcia przeznaczenia i losu, ale także chaosu, rozpadu i przypadkowości.
Spektakl z 2010 roku, który zobaczymy w Lublinie na żywo, łączy abstrakcyjną dynamikę z powtórzeniem jako zasadą kompozycyjną. Krytycy uznają, że „Sideways rain” wyznaczył kierunek w którym podążały nowsze choreografie Botelho - na przykład wspominany „Antes”.
Alias Cie to zespół tańca współczesnego, założony w Genewie w 1994 roku przez Guilherme Botelho. Mit założycielski głosi, że Guilherme zafascynował się tańcem, gdy jako 14 latek zobaczył „Sceny rodzinne” Oscara Aráiza i właśnie do jego genewskiego zespołu dołączył pięć lat później. Kilkanaście lat później miał już swoją grupę.
Lustro na scenie
Od tamtego momentu powstało ponad 25 spektakli, które osiągnęły międzynarodowy sukces. Tancerze występowali w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej.
Jak opisują recenzenci, artyści tworzą na scenie lustro, w którym widzowie oglądają własne aspiracje, wewnętrzne demony i sekretne pragnienia. I możliwe, że to jest sekretem ich popularności.
Przyjeżdżają do Polski na kilka dni. Od 26 do 29 kwietnia będą pokazywać „Sideways rain”, oprócz Lublina w kilku innych miastach.
Na scenie CSK zatańczą: tancerze Alias Cie (Angela Rabaglio, Amaury Réot, Claire-Marie Ricarte, Arnaud Bacharach), tancerze Kieleckiego Teatru Tańca (Marta Starostecka, Arkadia Ślósarska, Joanna Wachnienko, Izabela Zawadzka, Krzysztof Dziarmaga, Tomasz Słomka, Aleksander Staniszewski, Mateusz Wróblewski) i Liwia Bargiel, Natalia Dinges, Jasiek Grządziela, Vera Popova, Kamil Wawrzuta. Polska premiera tego projektu była w 2016 roku.
(Tytuł tekstu to jedno z przesłań sztuki Alias Cie).
Program Międzynarodowego Dnia Tańca
* 26 kwietnia, godzina 19: „Homo Go!” - Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej/Anna Żak; Sala Widowiskowa CK bilety: 15/25 zł
* 27 kwiecień, godzina 19: „Ostatnie solo K” - Lubelski Teatr Tańca - Ryszard Kalinowski; Sala Czarna CK, bilety: 15/25
* 29 kwietnia (niedziela), godzina 19: „fast food foot” Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK; Sala Widowiskowa CK, bilety: 15/25.
Pełny program na www.dziennikwschodni.pl