Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 kwietnia 2011 r.
11:45
Edytuj ten wpis

Warsztaty jazzowe: Uczniowie spotykają mistrza

 (Archiwum)
(Archiwum)

Grają, śpiewają od 8, 10 lub 11 lat. W domach meldują się późno wieczorem, by coś zjeść i paść spać. W szkolnej rutynie zrobili sobie przerwę – w ramach 3 Lublin Jazz Festiwalu uczniowie lubelskiej szkoły muzycznej spotkali się z muzykami z Hery.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzień młodego muzyka zaczyna się o 6 rano albo wcześniej, jeśli autobus, którym jadą do szkoły na Muzyczną, rusza z przystanku o 6.30. Dzień młodego muzyka kończy się koło 21 lub później. Tydzień młodego muzyka trwa od poniedziałku do soboty, a czasami i w niedzielę.

– W soboty mamy chór i orkiestrę, i niektórzy ćwiczą – wyliczają. Kilkunastu uczniów żartuje, że właściwie mieszkają przy ulicy Muzycznej, bo oprócz zwykłych lekcji i zajęć po prostu muszą ćwiczyć. Wielu z nich robi to w szkolnych salach.

To, kiedy macie czas, żeby się źle prowadzić?

– Aaaaaa, na to, to zawsze się czas znajdzie – śmieją się i precyzują: można mniej spać albo w czasie choroby…

Pytani, jak to się stało, że są muzykami wspominają. – Mnie zapisano do szkoły muzycznej w tajemnicy przed tatą – mówi Magdalena, która gra na skrzypcach, ale na warsztatach jazzowych będzie szukać wskazówek dla wokalistów. Gdyby sama mogła wybierać mistrza warsztatowego, to by chciała pojechać tam, gdzie uczy np. Hanna Banaszak. – Tata jest muzykiem i chciał, żebym miała dzieciństwo normalne, żebym w życiu spróbowała czegoś innego. Ale ja nie chciałam. Teraz tata już jest zadowolony.

Kolega Magdaleny gra na akordeonie. On z kolei trafił na Muzyczną z rodzinnego wyboru. – Babcia widziała we mnie akordeonistę – opowiada Emil. – A ja się po prostu dowiedziałem w domu: zapisaliśmy cię do szkoły muzycznej – dodaje Kosma.

Pytani, jak to jest być młodym muzykiem tłumaczą, że mimo takiego natłoku zajęć: bardzo fajnie. Czują się ze sobą zżyci, bo spędzają razem tak dużo czasu. – Od jedenastu lat ta sama szkoła, ci sami ludzie – precyzuje jeden z grupy uczestników warsztatów. I dlatego perspektywa zajęć z obcymi muzykami wydaje się im dość interesująca. – Będzie ważne, jak gram, a nie kim jestem – dodaje Kosma.

– Jakiś świeży powiew, coś nowego. No i okazja do sprawdzenia się w muzyce rozrywkowej. W szkole uczą nas tylko klasyki. Rozrywki trzeba szukać we własnym zakresie – dodają jego koledzy. Warsztaty z muzykami jazzowymi szkoła zaproponowała im pierwszy raz. – Będą w czasie lekcji, więc to świetne rozwiązanie, a wieczorem kto chce, może zagrać na wspólnym pokazie warsztatowym.

Nawet nie było czasu zapytać czy dzięki temu lekcje im się urwą, jak się okazało, że warsztaty z muzykami Hery zaplanowano w szkole w czasie, kiedy starsi uczniowie nie mają lekcji – bo gimnazjaliści piszą testy.

MISTRZ: Przejście od nieświadomości do świadomości

• Nie jest pan starcem z siwą brodą. Kiedy przychodzi taki moment, że zostaje się mistrzem i ma uczniów?
Wacław Zimpel: Sam zaliczyłem bardzo wiele kursów mistrzowskich i te spotkania bardzo wpłynęły na mój sposób grania. To jest część edukacji. A każdy z nas znajduje się w jakimś punkcie i ma świadomość, że potrafi się podzielić. Niektórzy potrzebują rad technicznych, niektórzy stylistycznych. Wszyscy wiedzy o oddychaniu.

• To brzmi trochę jakbym rozmawiała z mistrzem zen albo jogi…
– Do grania potrzebne jest zrozumienie, czym jest oddech. Kontrola oddechu może się kojarzyć z praktykami buddyjskimi, ale w ogóle życie jest organicznie związane z oddechem. Żyjemy od wdechu, a kończymy życie wydechem, prawda? Oddychanie ma bezpośredni wpływ na ciało, chodzi o skoncentrowanie się na oddechu. O skupienie. Żeby świadomie grać.

• A pan kiedy zaczął świadomie grać?
– Wcześniej zacząłem grać na skrzypcach niż płynnie czytać. Świadomy wybór to była w liceum zamiana skrzypiec na klarnet.

• Przygotowuje się pan jakoś specjalnie do takich zajęć?
– Dużo ostatnio myślę o warsztatach i pracy z młodymi ludźmi. Niedawno wróciłem z Sejn, gdzie uczestnicy mieli od 10 do 18 lat. Muzyka jest czymś wyjątkowym. A praca z innymi to skracanie drogi między nieświadomością a świadomością. Czasami się łapię na tym, że to ja się od nich więcej uczę niż oni ode mnie. Jasne, że mam jakiś plan zajęć, ale wszystko zależy od sytuacji.

• Radzi pan młodym, by uczestniczyli w warsztatach?
– Różnie przebiega zainteresowanie muzyką, ale warsztaty mają głęboki sens i bez względu na to, co uczestnik zrobi z tą wiedzą. Koncentracja na oddechu i poznanie, choć trochę tej tajemnicy, jest dobre. Podobnie jak kontakt z ludźmi o różnej wrażliwości. Mnie np. bardzo dużo dają rozmowy z ludźmi, którzy nie są muzykami. Artyści, malarze, po koncertach mają ciekawe spostrzeżenia. Chodzi o poziom emocjonalny, a nie techniczny aspekt muzyki. Teraz z kwartetem Hera muzycznie idziemy w stronę muzyki etnicznej, więc na warsztatach jest dużo rytmu.

• A jak się okaże, że pan udziela uczniom innych wskazówek i rad niż ich pani profesor w szkole?
– No, to będziemy musieli porozmawiać z panią profesor…

Pozostałe informacje

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki

Po debatach w Końskich: Trzaskowski traci, Nawrocki zyskuje. A Mentzen i Hołownia?

Były „dwie debaty”, byli zaskakujący kandydaci i zaskakujące pytania. A teraz jest pierwszy sondaż prezydencki po piątkowych wydarzeniach w Końskich.

Zostaw starą zagęszczarkę w rozliczeniu i zyskaj nową jakość pracy — jak TrakBud24 wspiera przedsiębiorców budowlanych w 2025 roku

Zostaw starą zagęszczarkę w rozliczeniu i zyskaj nową jakość pracy — jak TrakBud24 wspiera przedsiębiorców budowlanych w 2025 roku

Rok 2025 to czas dużych zmian i dynamicznego rozwoju w branży budowlanej. Nowoczesne technologie, coraz większe wymagania inwestorów oraz presja czasu i kosztów sprawiają, że firmy budowlane muszą szukać sposobów na zwiększenie efektywności pracy. Jednym z takich rozwiązań jest wymiana używanego sprzętu na nowy — bardziej wydajny, bezpieczny i energooszczędny.

Nowe maszyny budowlane – inwestycja w przyszłość Twojej firmy

Nowe maszyny budowlane – inwestycja w przyszłość Twojej firmy

Branża budowlana w 2025 roku przechodzi dynamiczną transformację. Rosnące wymagania rynku, coraz większy nacisk na efektywność, bezpieczeństwo i ekologię sprawiają, że firmy poszukują narzędzi, które pozwolą im działać szybciej, dokładniej i taniej. Jednym z fundamentów nowoczesnego placu budowy są nowe maszyny budowlane, które nie tylko usprawniają codzienną pracę, ale stają się strategiczną inwestycją w rozwój firmy.

Brazylijczyk poszukiwany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na granicy w Hrebennem

Brazylijczyk poszukiwany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na granicy w Hrebennem

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 41-letniego obywatela Brazylii, za którym brazylijskie władze wydały czerwoną notę Interpolu. Mężczyzna próbował opuścić Polskę przez przejście graniczne w Hrebennem.

Jakub  Cielebąk ustalił wynik meczu pomiędzy Turem, a Cisowianką

Tur Milejów nabrał rozpędu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tur Milejów odniósł kolejne zwycięstwo. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili KS Cisowianka Drzewce

Niewybuch w parku w Lublinie. Saperzy już jadą
galeria

Niewybuch w parku w Lublinie. Saperzy już jadą

Po godzinie 11 w poniedziałek (14 kwietnia) policja dostała informację o niewybuchu znalezionym na terenie Parku Bronowickiego w Lublinie. Teren jest już zabezpieczony, a saperzy jadą na miejsce.

Trener rezerw Chełmianki przyznał, że w sobotę Bug Hanna był zdecydowanie lepszy

Chełmianka II Chełm słabsza od Bugu Hanna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna nie zatrzymuje się w drodze do czwartej ligi. W sobotę podopieczni trenera Bartosza Bodysa bez żadnych problemów pokonali rezerwy Chełmianki na jej terenie, a dwa gole zdobyli dla nich piłkarze z Ameryki Południowej

Ile wiesz o chrzcie Polski? Sprawdź się w naszym quizie
QUIZ

Ile wiesz o chrzcie Polski? Sprawdź się w naszym quizie

Chrzest Polski to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju – zapoczątkował proces chrystianizacji, ukształtował naszą tożsamość narodową i wprowadził Polskę do grona chrześcijańskich państw Europy. Sprawdź swoją wiedzę o tym historycznym momencie, rozwiązując nasz specjalny quiz z okazji rocznicy chrztu Polski!

Podstęp, przemoc i ucieczka. 24-latek zaatakowany w samochodzie pod Lublinem

Podstęp, przemoc i ucieczka. 24-latek zaatakowany w samochodzie pod Lublinem

Policjanci z komisariatu w Niemcach zatrzymali dwie osoby podejrzane o brutalną próbę wymuszenia pieniędzy. 27-latka i jej 35-letni znajomy podstępem zwabili ofiarę i przy użyciu siły próbowali wyłudzić od niego dwa tysiące złotych.

LKS Milanów urwał punkty Orlętom Łuków. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

LKS Milanów urwał punkty Orlętom Łuków. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Orlęta Łuków zremisowały z LKS Milanów i spadły z pozycji lidera rozgrywek

Przed meczem z Lechem Poznań kibice bawili się w Motorowym Miasteczku. Zobacz zdjęcia!
galeria

Przed meczem z Lechem Poznań kibice bawili się w Motorowym Miasteczku. Zobacz zdjęcia!

Zanim piłkarze Motoru Lublin wyszli na murawę, przed Areną Lublin zrobiło się wyjątkowo tłoczno. W niedzielne popołudnie na kibiców czekało „Motorowe Miasteczko” – strefa pełna atrakcji dla całych rodzin.

ilustracyjne

Wypadek na DK2. Jedna osoba ranna, spore utrudnienia

Do groźnego zdarzenia doszło dziś na drodze krajowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych jedna osoba została ranna. Na miejscu cały czas pracują służby.

Pierwsza rozprawa w procesie Bartłomieja B. rozpoczęła się od odczytania przez oskarżonego oświadczenia. 34-latek przyznał się do winy i wyraził skruchę

Oskarżony o zabójstwo: Jestem po prostu złym człowiekiem

Zeznając podczas śledztwa mówił o konfliktach rodzinnych, zasłaniał się niepamięcią. Na pierwszej rozprawie Bartłomiej B., oskarżony m.in. o podwójne zabójstwo ze szczegółami opisał zdarzenia z dnia, w którym dokonał zbrodni. Wyraził skruchę, ale też nadzieję, że bliscy kiedyś wybaczą mu to, co zrobił.

Wyborcza obietnica z 2018 roku już nieaktualna. Darmowej komunikacji nie będzie

Wyborcza obietnica z 2018 roku już nieaktualna. Darmowej komunikacji nie będzie

Bezpłatny transport publiczny dla uczniów, a później dla wszystkich. O tej wyborczej obietnicy prezydenta Białej Podlaskiej przypomina mieszkaniec. Ale odpowiedź ratusza nie pozostawia złudzeń.

BKS Bodaczów wygrał bardzo ważne starcie z Potokiem Sitno

BKS Bodaczów polubił wiosną grę na wyjazdach. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

BKS Bodaczów ma problem z wygrywaniem u siebie, ale na wyjazdach idzie mu zdecydowanie lepiej. W sobotę podopieczni trenera Sebastiana Luterka wygrali w Sitnie z tamtejszym Potokiem po golu Sebastiana Kurzawy. Drugim bohaterem spotkania był bramkarz beniaminka, który w końcówce obronił rzut karny

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium