Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 czerwca 2009 r.
11:09
Edytuj ten wpis

Wystawa zamknięta w szafie

0 0 A A

Kiedy spacerują ulicą Złotą, ludzie oglądają się za nimi. Zawsze nienagannie ubrani na nostalgiczną nutę, schodzą do podziemi Muzeum Czechowicza. Zapraszają na kawę przyjaciół i oprowadzają ich po wystawie. Zamkniętej w szafie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Krzysiek Matacz i Paweł Mełgieś z LO nr 19 w Lublinie są zakręceni inaczej. Zamiast na dyskotekę chodzą do kawiarni. Nie interesują się sportem, ale noszą zegarki z dewizką. Oglądają stare fotografie i żyją wśród ludzi, których nie ma. Jak w "Umarłej klasie” Tadeusza Kantora.

I jest im z tym dobrze.

XIX wiek

Jak to się zaczęło? - Lubię chodzić w garniturze z kamizelką. W kamizelce jest kieszonka na zegarek z dewizką - mówi Krzysiek Matacz.

- W podziemiach Muzeum Czechowicza odkryłem miejsce urządzone na XIX wiek. Zobaczyłem szafę, w której były zamknięte drobiazgi. Srebrne kieliszki, butelka z rossolisem, wyprodukowanym przed wojną w Łańcucie. Pomyślałem, że można by w niej pokazać rodzinne pamiątki - dodaje Paweł Mełgieś.

Czego tu nie ma?

Schodzimy do podziemi włoskiej kamienicy, w której mieści się Muzeum Czechowicza. Chłopaki wyciągają ze skrytki ozdobny kluczyk i przekręcają go w zamku. Drzwi starej szafy skrzypią cichutko. Ze starego patefonu słychać Ordonkę.

Co można zobaczyć na wystawie zamkniętej w szafie?

- Są tu pamiątki rodzinne sięgające II połowy XVIII stulecia (grosz Augusta III Sasa). Dworku moich dziadków już nie ma, ale zachowała się książka Robinson Crusoe z 1883r., poezje J. Słowackiego 1911r. i podręcznik do nauki języka angielskiego z 1923 r. -wylicza Paweł.

Na półkach leżą monety i banknoty (1000 marek polskich 1917 r., 20 marek polskich 1917 r., 100 zł z 1934 r, 500 marek niemieckich z 1922 r.), dokumenty należące do dziadków i pradziadków (legitymacje ubezpieczeniowe i indeksy studenckie). Na wieszaku stojącym przy szafie wisi umundurowanie. Wśród odznaczeń są Order Odrodzenia Polski III i V klasy, Krzyż Walecznych z 1920 r, Krzyż niepodległości z mieczami, Krzyż Oświęcimski i Złoty Krzyż Zasługi. Ponieważ Paweł interesuje się odznaczeniami, do rodzinnych pamiątek dorzucił z moich prywatnych zbiorów Virtuti Militari II klasy i ordery z II i III Rzeszy niemieckiej.

To tylko fotografie

Na fotografiach zebranych przez Krzyśka i Pawła widać ludzi. Na jednej: uśmiechniętą młodą kobietę spacerująca przez Stare Miasto w Lublinie. - To moja babcia. Zdjęcie ma w sobie coś magicznego, zatrzymuje czas, przybliża ubiory, miasto z tamtych lat - opowiada Krzysiek Matacz.

- Jest to piękne i przerażające, że możemy zobaczyć ludzi, którzy od wielu dziesięcioleci nie żyją, a na fotografiach nadal są piękni, młodzi i pełni życiowego optymizmu - dodaje Paweł.

- A to zegarek kieszonkowy mojego pradziadka ze strony babci. To jedyna rzecz, jaka została po tej osobie i ma dla mnie wielką wartość sentymentalną - mówi Krzysiek.

- Ci ludzie zatrzymali się w czasie. To jest przerażające, jak ten czas szybko mija. Wiem, że nas to samo czeka - mówi z zadumą Paweł.

Wspomnienie Krzyśka

Moja prababcia to Marianna Balzak, a pradziadek Wojciech Bulzak. Mieszkali na wsi o nazwie Zastów Polanowski. Osiem kilometrów od Kazimierza Dolnego. Pomiędzy dwoma rzekami: Chodelką oraz Wisłą jest "Krowia wyspa”, gdzie pradziadkowie jak i dziadkowie wypasali bydło.

Nad wsią góruje skarpa. Rozpościera się z niej przepiękny widok na zamek janowski oraz na obydwie rzeki. Przy dobrej pogodzie można dostrzec w oddali góry Świętokrzyskie. Na miejscu zachowały się rodzinne posiadłości: chałupa, stodoła, kuchnia polowa, obora.

Prababcia wyrabiała masło w maselnicy, przędła wełnę na kołowrotku, robiła sery. Pradziadek zajmował się wypasem oraz uprawą ziemi. Do tej pory pamiętam, jak prababcia siedziała przygarbiona w kuchni letniej i gotowała rosół z dopiero co oporządzonej kury. W lecie spała nad oborą. Wspinała się po drabinie na poddasze, układała dopiero co skoszone siano i zasypiała.

O moim dziadku Janie Bulzaku wiem więcej. W czasie wyzwolenia Lubelszczyzny przez Sowietów chodził do szkoły. Widział, jak ze skarpy Sowieci ostrzeliwali niemieckie pozycje. Po szkole podstawowej szkolił się na krawca. Służył w wojsku, następnie pracował w rodzinie żydowskiej jako krawiec. Na Starym Mieście w Lublinie. Później pracował w Lubgalu, gdzie poznał swoją żonę, a moją babcię Lucynę Sokołowską. Na stałe zamieszkał w Lublinie, gdzie doczekał się dwójki dzieci.

Wspomnienia Pawła

Chciałbym przestawić moją rodzinę:
Paweł Mełgieś (1991) - [syn Krzysztofa i Anny Mełgieś]
Krzysztof Mełgieś (1963) - [syn Mariana i Marii Mełgieś]
Anna Mełgieś(1959)- [córka Wojciecha i Krystyny Chmielewskich]
Marian Mełgieś (1933-1992) - [syn Stanisława(1907-1991) i Wandy Mełgieś(1913-1988)]
Maria Mełgieś (1928) - [córka Dymitra i Stefanii Słyszko (1891-1956)]
Wojciech Chmielewski (1937) - [syn Dominika (1912-1977) i Janiny Chmielewskich(1911-1983)]
Krystyna Chmielewska (1936-1986) i Danuta Cyza (1939) - [córki Stanisława(1905-1948) i Magdaleny Kosek (1909-1995)]
Dymitr Słyszko (1899-1940) - [syna Mikołaja (zm.1939) i Pelagii Słyszko (zm.1939)]
Zdzisław Cyza (1932-2002) - [syn Władysława i Genowefy]
Dominik Chmielewski [syna Władysława i Feliksy Chmielewskich (1876-1955)]
Stanisław Mełgieś [syn Jakuba(1867-1936) i Zofii Mełgieś]

- Choć wydaje się, że to czysta wyliczanka, to wypisując ich z imienia i nazwiska oddaję hołd tym, których nie ma. Zostali na fotografiach - mówi Paweł.
Niestety, rodzinny dwór w miejscowości Krzywowierzba nie miał tyle szczęścia. - Zostało lustro, maselnica, fundamenty i klamka, którą trzymam jak relikwię - mówi Paweł. - Reszta zniknęła w odmętach PRL-u.

To tylko złoty krzyż zasługi

Na wystawie zamkniętej w szafie błyszczy Virtuti Militari II klasy; najwyższy polski order o tradycji sięgającej roku 1792. Po letnich poszukiwaniach i "polowaniach” udało się go Pawłowi kupić i umieścić na honorowym miejscu w szafie.

Z fotografii uśmiechają się do Krzyśka i Pawła ludzie, którzy żyli 100 lat temu. - Są dalej piękni i młodzi - mówi Krzysiek, a Paweł wyciąga Złoty Krzyż Zasługi. - To najcenniejszy przedmiot z wystawy. Należał do mojego dziadka Mariana Mełgiesia, którego nie miałem okazji bliżej poznać, bo zmarł w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 1992 r. Miałem wtedy niespełna rok i trzy miesiące. Dziadka znam z opowieści babci Marysi, która nieraz opowiadał mi o nim. Ten krzyż nie ma dużej wartości kolekcjonerskiej, bo w okresie PRL-u wybito ich strasznie dużo, lecz dla mnie ma ogromna wartość sentymentalną - kończy Paweł.

Wyciąga rzeźbiony kluczyk i zamyka wystawę. Drzwi starej szafy skrzypią cichutko.

Pozostałe informacje

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium