O idei lubelskich zawodów strzeleckich o Puchar Żołnierzy Wyklętych opowiada Piotr Mazur z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
• Jak powstał pomysł zorganizowania zawodów z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych?
– Wynika to z historii TG „Sokół”, do którego należę. Od wielu lat utrzymujemy dobre relacje z Klubem Strzeleckim „Snajper” w Lublinie. Wspólnie promujemy sport i wartości patriotyczne. Był to dla nas naturalny sposób na uczczenie tego święta.
• Kiedy odbyła się pierwsza edycja?
– W 2012 roku, czyli rok po ustanowieniu Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowalibyśmy te zawody wcześniej, ale od uchwalenia święta do marca 2011 roku było zbyt mało czasu, by takie wydarzenie przygotować. Warto dodać, że zawody są ogólnopolskie, co bardzo nas cieszy. Podobne odbywają się w innych miastach, ale chyba to my staliśmy się inspiracją dla pozostałych organizatorów.
• Zapraszacie potomków Żołnierzy Wyklętych – w tym roku gościem jest Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego. Trudno było go namówić do przyjazdu?
– Nie, chociaż jest już starszą osobą – ma 82 lata. Andrzeja Pileckiego poznaliśmy w Świdniku podczas organizowanej przez TG „Sokół” i GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej NSZ projekcji filmu „Tarzan – ułan z Zawichostu”. Połączona była z występem zespołu „Forteca”, który ma w swym repertuarze płytę poświęconą rotmistrzowi Pileckiemu. Można powiedzieć, że zakolegowaliśmy się z panem Andrzejem.
• Jakie nagrody przewidzieliście dla uczestników?
– Są to wydawnictwa i gadżety historyczne, związane z Żołnierzami Wyklętymi. Staramy się, żeby wręczali je bohaterowie, którym poświęcone jest to wydarzenie. W przeszłości wręczali je m.in. niestety już nieżyjący Antoni Brzusek ps. „Alek” (żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, kombatant, skazany przez komunistyczny sąd wojskowy – przyp. aut.), również nieżyjący już dr Bohdan Szucki , ps. „Artur” – pierwszy prezes i twórca Związku Żołnierzy NSZ, por. Henryk Atemborski, ps. „Pancerny” – żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ.
• Jakie macie plany na przyszłość?
– Dążymy do tego, aby nasza działalność nie była związana wyłącznie z dniem 1 marca. Zresztą już jesienią ubiegłego roku zorganizowaliśmy 1 Memoriał Strzelecki im. młodszego chorążego Andrzeja Adamczyka i sierżanta Pawła Legenckiego. Chcemy, żeby zawody się rozwijały.
O Puchar Żołnierzy Wyklętych
VII Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych rozegrano 24 i 25 lutego na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie:
24 lutego 2018 – dla wyczynowców: konkurencje pneumatyczne z podziałem na kategorie wiekowe.
25 lutego 2018 – dla amatorów i wyczynowców: kulowe i pneumatyczne konkurencje karabinu i pistoletu.
W niedzielę 25 lutego - rozegrano 4 konkurencje
W konkurencji pistoletu pneumatycznego 20 (Ppn20)
1. Pachuta Wojciech, Snajper Lublin 182 pkt
2. Szkoda Zbigniew, Spartakus Lublin 181 pkt
3. Kwiatek Paweł, Kasztelan Rzeszów 181 pkt
W konkurencji pistoletu sportowego 20 (Psp20)
1. Szkoda Zbigniew, Spartakus Lublin 187 pkt
2. Krygowski Maciej, NSHM Dęblin 186 pkt
3. Moryś Krzysztof, LOK Kraków 186 pkt
W konkurencji karabinu pneumatycznego 20 (Kpn20)
1. Pastuszak Martyna, Dragon Chełm 162 pkt
2. Górski Leszek, Snajper Lublin 160 pkt
3. Sidorowicz Jakub, Snajper Lublin 147 pkt
W konkurencji karabinu sportowego 20 (Ksp20)
1. Woch Barbara, Dziesiątka Lublin 180 pkt
2. Ratajewski Mariusz, Snajper Lublin 161 pkt
3. Sidorowicz Jakub, Snajper Lublin 159 pkt