Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 września 2004 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Zdążyć przed rakiem

Wczesne wykrycie raka daje duże szanse na wyleczenie choroby. W Polsce notujemy wysoką umieralność na nowotwory, bo są zbyt późno zdiagnozowane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Doktor Andrzej K., którego poglądy są radykalne uważa, że lekarze pierwszego kontaktu w ogóle nie zwracają uwagi na początkowe symptomy choroby.
– Każe się wykonywać kobietom badania palpacyjne własnych piersi, ale guzek który one mają szansę wyczuć to już nowotwór w stanie zaawansowanym i ma przeważnie powyżej 1-2cm. – Kobiety powinny wykonywać USG albo mammografię – dodaje jeszcze.
Pierwszy kontakt
– Nowotwór początkowo przybiera maskę innych chorób – mówi Dorota Tokarska, lekarz z Praktyki Lekarza Rodzinnego „Życie” w Lublinie. – Mogą to być dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i inne. – Ważne są objawy powtarzające się – jeśli chory często zapada na zapalenie płuc, a w dodatku pali, to już jest wyraźny sygnał. Raptowna utrata wagi, podwyższona temperatura, nawracające biegunki i bóle brzucha – to musi budzić czujność. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań – morfologii, OB, analizy moczu i kału, zdjęcia rentgenowskiego.
Na jakie badania może skierować lekarz rodzinny? W zasadzie tylko na podstawowe analizy i USG. Może dać skierowanie do specjalisty, a ten dopiero ma prawo wysłać chorego na przykład na tomografię komputerową lub oznaczenie markerów.
Markery
To badanie wygodne i mało inwazyjne. Od pacjenta pobiera się jedynie próbkę krwi.
Produkcja markerów i wzrost ich poziomu jest wskazówką, że w organizmie zachodzi chorobotwórczy proces.
– Wykonujemy badania dla całego regionu – informuje Krystyna Grądziel z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Każdy narząd – jajniki, trzustka, wątroba produkuje określony typ markerów. Oznaczenie ich poziomu ma kapitalne znaczenie w terapii – jeśli poziom markerów obniża się to znaczy, że leczenie jest skuteczne. Ale są nowotwory, które takich markerów nie produkują.
Badanie rentgenowskie, mammografia
Lekarz wykonujący badanie rentgenowskie lub mammograficzne zwraca uwagę na każde odstępstwo od prawidłowego obrazu badanego narządu
– Kliszę oglądamy przez szkło powiększające – wyjaśnia doktor Iwona Żelazowska, kierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. – Oceniamy symetryczność utkania narządu, przypatrujemy się czy nie ma zmian ogniskowych.
Kobietom, u których obraz mammografii piersi odbiega od normy, ale nie można jednoznacznie postawić diagnozy – nowotwór, trzeba wykonać biopsję.
– Na 8–10 wykonywanych biopsji jedna wskazuje na raka – dodaje Iwona Żelazowska. – Ważne jest systematyczne kontrolowanie piersi bo w ten sposób można wychwycić zmiany bardzo wczesne.
To samo dotyczy płuc. Powinny kontrolować się osoby, które palą, często chorują na zapalenie górnych dróg oddechowych.
USG i rezonans
Badanie ultrasonograficzne jest dość dostępne i bardzo wiarygodne. Jest nieinwazyjne, można je powtarzać wielokrotnie bez szkody dla pacjenta. Lekarze chwalą jego obraz; w wielu przypadkach wychwytuje bardzo wczesne zmiany nowotworowe.
Przekroje ciała w dowolnej płaszczyźnie pozwala oglądać rezonans magnetyczny. Pokazuje m.in. różnicę tkankami miękkimi (co pozwala na wychwycenie guzów nowotworowych), „zagląda” do wnętrza stawów i kręgosłupa.
Diagnostykę powinno się „stopniować” – to znaczy zaczynać od badań podstawowych – morfologii, zdjęcia rentgenowskiego, USG. Dziś na najwyższym stopniu jest tomografia komputerowa.
Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa jest bardziej powszechna co nie znaczy – dostępna – głównie ze względu na koszt badania. Jest znakomitą, nieinwazyjną i do niedawna najbardziej precyzyjną metodą badania narządów wewnętrznych.
Do tej pory zdjęcia rentgenowskie pokazywały obraz człowieka w jednej płaszczyźnie. W dodatku trudno uchwytne były głębokie warstwy narządów. Teraz wszystko jest w trójwymiarze. Obrazowo można powiedzieć, że wszystkie wewnętrzne narządy zostały „pokrojone” na plasterki i są oglądane „z góry”.
Tomograf pozytonowy
Jedyny w Polsce tomograf pozytonowy znajduje się w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Jest niebywale precyzyjny.
– Należy do najbardziej zaawansowanej aparatury wykorzystywanej w medycynie nuklearnej – informuje doktor Zdzisław Zuchora, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy. – Dzięki niemu można zdiagnozować najmniejszą postać nowotworu, stwierdzić, czy są przerzuty lub nawet wykluczyć nowotwór złośliwy.
Specjaliści uważają tomograf pozytonowy to sprzęt, który może uratować życie. W jakim sensie? Właśnie dzięki wczesnemu wykryciu nowotworu lub jego przerzutów.
Niestety, badanie jest trudno dostępne.
– Nawet pacjenci onkologiczni muszą czynić specjalne starania o zrefundowanie badań – stwierdza doktor Zuchora.
Oczywiście profilaktycznie można tomografię wykonać, ale na własny koszt. I można nawet sobie zapłacić za badanie „od stóp do głów”.


– Wczesne wykrycie nowotworu jest bardzo ważne – stwierdza dr n. med. Krzysztof Paprota, kierownik zakładu Teleradioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Często pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej.

Badania bez skierowań, ceny:


Top-Medical, Lublin
USG – ok. 90zł
Mammografia – 60zł
Przyjmowane są zapisy na tomografię:
Płuc – 200zł, jamy brzusznej ok. 300zł, mózgu 220zł
Markery po 52 zł
Luxmed, Lublin
USG – 50-70zł
Mammografia – 70zł
Markery po 39zł

Centrum Onkologii w Bydgoszczy – badanie tomografem pozytonowym

Ceny:
Serce, mózg – 4800zł
Tułów (od szyi do miednicy) 6500zł
Całość 8000zł
Kontakt telefoniczny (0-52) 37-43-428
Osoby leczące się onkologicznie muszą mieć potwierdzenie, że NFZ zapłaci za badania.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium