![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2024/2024-04/6ccbde4a915143222f277de41d9b1975_std_crd_830.jpg)
Politechnika Lubelska i szpital wojskowy rozpoczynają współpracę. Studenci będą mieli szansę na praktyki i zdobycie doświadczenia, a szpital zyska nowe metody diagnostyki i leczenia pacjentów.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Uczelnia oraz szpital podpisały umowę w piątek. W ramach porozumienia, studenci mają odbywać praktyki zawodowe oraz zajęcia praktyczne w placówce, co z kolei ma zapewnić im niezbędne doświadczenie i pewnie wkroczenie na rynek pracy.
Od strony badawczej, do projektu włączą się studenci kierunku inżynieria biomedyczna. Będą poszukiwać rozwiązań diagnostycznych z użyciem algorytmów i analizy danych obrazowych.
- Szpital udostępni nam wyniki badań pacjentów należących do określonych grup chorych lub grup kontrolnych, które posłużą do badań związanych z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji, głównie głębokiego uczenia, czyli sztucznych sieci neuronowych. Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy będziemy w stanie określić najbardziej aktualne problemy diagnostyki obrazowej i opracować skuteczne rozwiązania – mówi dr inż. Róża Dzierżak z Katedry Elektroniki i Technik Informacyjnych PL.
Rozpoczęta właśnie współpraca ma zwiększyć potencjał badawczo-rozwojowy naszego regionu, głównie w zakresie Klastra Medycyny Lubelskiej, który ma za zadanie wprowadzać najnowsze odkrycia naukowe do praktyki lekarskiej.
- Udział w tych przedsięwzięciach to duża satysfakcja dla zespołu szpitalnego. Ale to również szansa na synergię trzech dziedzin: badań podstawowych realizowanych w laboratoriach akademickich, danych pochodzących ze szpitala z praktyki klinicznej oraz danych uzyskiwanych od zdrowej populacji oraz lekarzy – podkreśla płk dr n. biol. Aleksander Michalski, komendant 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.
Dla pacjentów szpitala ma to ostatecznie oznaczać szybszą i lepszą diagnostykę, a także nowe metody terapii i leczenia. Jak dodają lekarze ze szpitala wojskowego, pierwsze wspólne działania mają skupić się na analizie tętnic wieńcowych. Następnie w planach jest stworzenie interdyscyplinarnego zespołu, składającego się z inżynierów, lekarzy i żołnierzy, którzy będą pracować nad poprawą jakości świadczeń medycznych.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)